W ostatnią niedzielę września wyjechaliśmy na wycieczkę do krajów Beneluksu, której pomysłodawcą i organizatorem był mgr Tadeusz Wajdzik. Czuwała nad nami profesjonalna kadra  opiekunów: mgr Grzegorz Kaszewski, mgr Beata Drzewiecka oraz pani Ewa Piętka. Jechaliśmy wiele godzin, ale to, co zobaczyliśmy, wynagrodziło nam wszelkie niedogodności związane z długim pobytem w autokarze. Pierwszego dnia wycieczki zawitaliśmy do stolicy Holandii – Amsterdamu. Naszą uwagę  przykuła, przede wszystkim, ogromna ilość rowerów. Mieszkańcy tego kraju preferują przejażdżkę dwukołowcem. Widoki w Amsterdamie zapierają dech w piersiach. Po pieszej wycieczce po przepięknych uliczkach miasta, udaliśmy się do muzeum Van Gogha, gdzie mogliśmy  podziwiać dzieła impresjonistów. Kolejną atrakcją był rejs statkiem po kanałach w Amsterdamie, podczas którego usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat miasta i zobaczyliśmy, naprawdę, osobliwe obiekty architektoniczne, takie jak na przykład krzywe domy, które były budowane w taki sposób, by przechodniom wydawało się, że są jeszcze większe niż naprawdę. Ach! ta holenderska fantazja! Po rejsie udaliśmy się na spacer po słynnej na cały świat Alei Czerwonych Latarni.   Pozostały czas   spędziliśmy między innymi w znanych coffeeshopach, czyli tamtejszych kawiarniach. Jeden dzień
w tym mieście to zdecydowanie za mało.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Belgię, gdzie ujrzeliśmy monumentalny model kryształu żelaza powiększonego 165 milionów razy. Obiekt został wybudowany na EXPO-58 – Wystawie Światowej w Brukseli w 1958 roku. Wewnątrz modelu znajduje się taras widokowy, z którego mogliśmy ujrzeć piękną panoramę miasta. Następnie schodząc coraz niżej, poznawaliśmy historię budowy Atomium i zwiedzaliśmy jego wnętrze. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wsiedliśmy do autobusu, który zabrał nas do Parlamentu Europejskiego. Podczas zwiedzania budynku poznaliśmy historię powstania Unii Europejskiej. Mieliśmy także  okazję składać propozycje zmian lub pomysłów, które mogłyby polepszyć jakość życia ludzi w Unii. Umieszczaliśmy je na specjalnych tablicach interaktywnych .Może kiedyś zostaną wykorzystane…

Tego dnia mieliśmy niepowtarzalną sposobność  zwiedzenia Mechelen nocą. Ujrzeliśmy wiele zabytków w zupełnie innym świetle , których większość, „dzienni” turyści nigdy nie zobaczą. Te zapierające dech w piersiach nocne widoki zostaną w naszej pamięci do końca życia. Trzeciego dnia wycieczki odwiedziliśmy Luksemburg, który okazał się krainą wzgórz i lasów. Wyszliśmy z autobusu i oniemieliśmy  na widok roztaczającego się krajobrazu. Tak malownicza okolica, to naprawdę rzadkość. Udaliśmy się na pieszą wycieczkę po mieście, lecz zanim wkroczyliśmy między budynki, przeszliśmy przez przepiękną trasę widokową, z której mogliśmy podziwiać obrazy natury. Podczas zwiedzania dowiadywaliśmy się wielu  ciekawych rzeczy o mieście, co tylko potęgowało nasze pozytywne uczucia do Luksemburga. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Twierdza Luksemburg  – jedna z najciekawszych atrakcji miasta. Imponująca była także siedziba księcia Luksemburga. Naprawdę warto tam zajrzeć.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Kolonię w Niemczech. Podziwialiśmy piękną gotycką Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Ta wspaniała budowla, trzecia co do wielkości katedra świata, zachwyca swym ogromem. Następnie zobaczyliśmy kilka z 12 wielkich romańskich bazylik Kolonii
m. i.  Kościół Świętego Pantaleona oraz Kościół Antonitów.

Później odwiedziliśmy fabrykę czekolady. Było to interesujące doświadczenie. Poznaliśmy etapy tworzenia tego wspaniałego słodkiego przysmaku. Otrzymaliśmy też darmowe próbki , których smak był po prostu niebiański. Tego trzeba spróbować.

Większość z nas, zauroczonych zwiedzanymi miastami, nie chciała wracać do Polski. Kraje Beneluksu kryją w sobie wiele piękna, więc kilka dni to stanowczo za mało na zobaczenie tamtejszych zabytków.  Mając w pamięci zachwyt, malujący się na twarzach  uczniów, mogących podziwiać urodę odwiedzanych miast, myślimy o kolejnej wycieczce.

Tekst nadesłany przez I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze