Powiat

Przez ostatnie pół roku niemal codziennie publikowaliśmy na naszej stronie internetowej komunikaty o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie olkuskim. Etap ten można jednak uznać za zamknięty. Od wtorku sanepidy w całej Polsce przestały bowiem podawać do publicznej wiadomości dane statystyczne dotyczące COVID-19. Zastąpić ma je platforma informacyjna Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Koniec z codziennym raportowaniem o sytuacji epidemicznej w poszczególnych miastach czy powiatach przez lokalne sanepidy. Decyzją Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego lokalne stacje sanitarne przestają podawać do publicznej wiadomości dane na temat ilości zakażeń, zgonów i ozdrowień. Embargo informacyjne mają nie tylko powiatowe, ale i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz urzędy wojewódzkie i starostwa.

Jak przyznają sami przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wpływ na podjęcie tej decyzji miały rozbieżności, jakie pojawiały się pomiędzy oficjalnymi danymi prezentowanym przez stronę rządową, a danymi z lokalnych sanepidów, sumowanymi przez internautów. Na przestrzeni ostatnich tygodni uzbierało się aż 22 tys. przypadki zachorowań, które nie zostały odnotowane w oficjalnych statystykach.

– Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były: opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji, różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń), przerwy w pracy stacji sanitarno  –  epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy) – informuje GIS.

Wtorek, 24 listopada bieżącego roku, był  pierwszym dniem, kiedy sanepidy nie poinformowały o danych statystycznych na temat COVID-19. Wtedy zaczął bowiem obwiązywać tzw. „jednolity model raportowania”. Ministerstwo Zdrowia poinformowało tego dnia o o ponad 10 tys. nowych zakażeń. Do puli tej dodano „hurtem” brakujące 22 tys. przypadków.

Statystyki dotyczące epidemii mają być teraz przekazywane bezpośrednio przez laboratoria do GIS i publikowane na rządowej platformie. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dane te pochodzą z systemu EWP, czyli prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia. Z aktualnym zestawieniem mówiącym o ilości zachorowań i zgonów w powiatach można zapoznać się pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/mapa-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2-powiaty

Obecne raporty nie są tak szczegółowe jak te, które były publikowane do tej pory przez lokalne sanepidy. Co prawda możemy się z nich dowiedzieć, że w chwili pisania tego tekstu (środa, 25.11.2020 r.), w naszym powiecie odnotowano 35 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 oraz 7 zgonów. Nie wiemy jednak, jakie ma to przełożenie na poszczególne gminy. Z lektury tej nie dowiemy się również  nic o ilości ozdrowieńców oraz o tym, ile osób przebywa aktualnie w izolacji lub na kwarantannie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments