Od kilku tygodni olkuszanie coraz częściej dostają mandaty za pozostawianie swoich samochodów w miejscach niedozwolonych. Nie byłoby w tym nic niezrozumiałego, gdyby nie fakt, że kierowcy karani są za parkowanie aut pod swoimi blokami. Jest to jeden z efektów uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że od połowy września mieszkańcy Małopolski mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie internetowe, za pomocą którego obywatele mogą dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi wszelkich zagrożeń występujących w ich sąsiedztwie. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że w głównej mierze służy ono do informowania o niewłaściwie zaparkowanych autach na osiedlach.

Jak tłumaczy aspirant Katarzyna Matras, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, w naszym mieście od 14 września do 4 listopada br. z tego właśnie tytułu wszczęto 449 spraw o wykroczenia. Problem okazał się na tyle poważny, że postanowili się nad nim wspólnie pochylić policjanci, samorządowcy i pracownicy spółdzielni mieszkaniowych.

25 października 2016  w KPP w Olkuszu odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania Mapy oraz  problemu parkowania pojazdów  w strefie zamieszkania na olkuskich osiedlach. Wzięli w nim udział przedstawiciele: olkuskiego magistratu, spółdzielni mieszkaniowych, olkuskiej Straży Miejskiej oraz Policji.

Na spotkaniu przedstawiono statystyki i podsumowano dotychczasowe funkcjonowanie systemu. Z analizy przeprowadzonej przez policjantów wynika, że najbardziej powtarzającą się kategorią, zaznaczaną na mapie, jest właśnie niewłaściwe parkowanie pojazdów na terenie całego miasta, głównie w obrębie osiedli mieszkaniowych, gdzie obowiązuje strefa zamieszkania.

– Zastępca burmistrza wraz z przedstawicielami zarządu spółdzielni mieszkaniowych w Olkuszu zobowiązali się do niezwłocznego dokonania ponownych kontroli w zakresie weryfikacji oznakowania osiedli mieszkaniowych znakami D-40 „strefa zamieszkania” i podjęcia ewentualnych korekt w tym zakresie. Ponadto Jolanta Motyczyńska określiła plany przewidziane na kolejne lata, związane z modernizacją dotychczasowych miejsc parkingowych oraz powstaniem nowych parkingów samochodowych na terenie Olkusza – mówi asp. Katarzyna Matras.

Uczestnicy zebrania ustalili, że konieczne jest wspólne dokonanie wizji lokalnych na terenie olkuskich osiedli w miejscach, gdzie Policja otrzymuje najwięcej zgłoszeń. Po odprawie w komendzie odbyła się pierwsza z nich. Pracownicy spółdzielni mieszkaniowej, samorządowcy i policjanci dokonali obchodu rejonu osiedla Pakuska. Dzielnicowy wskazał miejsca, gdzie nagminnie łamane są przepisy ruchu drogowego.

Przedstawiciele magistratu zobowiązali się do sporządzenia projektu docelowej organizacji ruchu. Póki co znaki dotyczące strefy zamieszkania zostały przysłonięte. Jak zapewniają policjanci, w tej sprawie przewidziane są kolejne spotkania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
felek
felek
7 lat temu

skoro uwalniają tereny budowlane w pobliżu komendy policji to powinni tam wybudować parking dla półn. części osiedla młodych.Na osiedlu zakaz ruchu samochodów chyba że dziadzio kulawy to wtedy niech parkuje pod klatką. Ruch z rana każdemu dobrze zrobi, a dzieci będą miały przynajmniej gdzie w piłkę pograć.

Maras
Maras
7 lat temu

Osiedla wybudowane za komuny, obywatel powinien dylać na nogach do roboty albo czerwonym, auta były dla prezesów komuchów tak to funkcjonowało. Teraz władza nagradza nas mandatami. Dla mopsu łada samara to luksus, mało im że na każdym kroku akcyza i vat wszystko po to żeby wsiąść do swojego samochodu i pojechać do roboty. Zakłady które były pod nosem sprzedali za grosze żeby napchać kieszenie i dalej mało i mało. Parkingów nie buduje się bo „zieleni mało” krzyczą właściciele piesków a kupska to już nie zabiorą… Ręce opadają patrząc na to co się wyprawia i jak traktują szaraków. Konfidenci zgłaszają i się cieszą że sąsiad dostaje stówke z KOD-u są? Odciągnęli ich od koryta i teraz robią autoreklame pisowi? Bo komuna padła ale nie my komuchy? O co tu chodzi?

ZZZ
ZZZ
7 lat temu

Jaki piękny blok ,czy to na pewno OLkusz?

Wacuś
Wacuś
7 lat temu

Zajęcie części jezdni samochodem jest wykroczeniem karanym mandatem,ponieważ jest bezprawne zajecie pasa drogowego.

PATOLOG 1
PATOLOG 1
7 lat temu

a ja chce pod ustęp podjechać wózkiem i nie mam jak bo chodnik zastawiony wielkimi autami

QBA1906
QBA1906
7 lat temu

i bardzo dobrze oby tak dalej 😆 😆 😆

Na ulicach Wolbrom
Na ulicach Wolbrom
7 lat temu

to parkuja na jezdni przy barach wypić piwo,drinka .Tak parkuja kobiety i mężczyżni.A służby omijają te ulice szerokim łukiem.Zastanawiające za czyim przyzwoleniem .

Młody
Młody
7 lat temu

Prze kilku laty jak już wszyscy wiedzieli że problem narasta i że trzeba budowac parkingi dla mieszkańców blokowisk to prezes mówił publicznie: „centralnie pod swoje klatki chcieliby dojeżdżać” …

kierowca bombowca
kierowca bombowca
7 lat temu

Nie powinno być kary za parkowanie w strefie zamieszkania. Dość, że nie ma miejsc parkingowych wystarczająco dużo, to jeszcze mandaty. Dokąd to wszystko nas zaprowadzi. Chyba z tą Mapą zagrożeń coś nie wyszło. Pół tysiąca spraw o wykroczenia w tak krótkim czasie, to jakaś paranoja.