W ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej informacji na temat koronawirusa. Do najistotniejszych należą te dotyczące źródeł przenoszenia SARS-CoV-2. Informujemy czytelników – powołując się na opinie naukowców światowych instytutów i uczelni, że nie udowodniono, by wirus przenosił się na gazetach.
Na portalu stowarzyszenia International News Media Association, zajmującego się promowaniem najlepszych praktyk na całym świecie dla firm medialnych, ukazał się artykuł dotyczący możliwości transmisji koronawirusa na powierzchniach gazetowych. Zaprezentowano tam wyniki badań naukowców z National Institute of Health, CDC, UCLA i Princeton University. Ostatnio przebadali oni stabilność wirusa na różnych powierzchniach, jak: aerozole, sztuczne tworzywa, miedź czy tektura. Co się okazało? Koronawirus może utrzymać się najdłużej (do trzech dni) na gładkich powierzchniach – plastiku czy stali nierdzewnej. Eksperci podkreślają jednak, że siła wirusa gwałtownie spada pod wpływem powietrza, o połowę co 66 minut – czyli żywotność wirusa po sześciu godzinach to już tylko 2 procent.
Badania wykazały, że na tekturze wirus nie był zdolny do przeżycia po 24 godzinach. Tutaj tak samo, jak w przypadku gładkich powierzchni, słabnie pod wpływem powietrza.
W przypadku papieru gazetowego, który jest znacznie bardziej porowaty niż tektura, żywotność wirusa jest prawdopodobnie jeszcze krótsza – czytamy na stronie International News Media Association.
Co ważne, do tej pory nie było żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem przez kontakt z gazetą.
Warto pamiętać, że na sterylność papieru wpływa też proces drukowania.-W wywiadzie dla stacji BBC Radio Scotland wirusolog George Lomonossoff stwierdził, że powierzchnia gazety jest dosyć sterylna ze względu na cały proces drukowania, któremu są poddane. Szansa na transmisję koronawirusa za pośrednictwem gazet jest według niego znikoma – czytamy na portalu medonet.pl
Fot.pixabay.com