bieg 2017 1

Wzorem ubiegłego roku, bukowieński Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego zdominowali Kenijczycy, którzy w komplecie zajęli podium. Najlepszy z Polaków był Damian Połeć – 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce, która najszybciej dotarła do mety po pokonaniu 10 kilometrów znalazło się aż siedmiu obcokrajowców.

Tegoroczny bieg był wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze była to jego jubileuszowa, piętnasta edycja. Po drugie na starcie zameldowało się aż 463 zawodników i po trzecie, z racji remontu ul. 1. maja trasa została niemal w całości zmieniona.

{GGPKG file=”biegbu17.ggpkg”}

Kiedy w puli nagród pojawiają się pieniądze, można liczyć na obecność zagranicznych zawodników, głównie tych z Afryki, którzy na co dzień żyją w Polsce z biegania, biorąc udział w podobnych imprezach w całym kraju. W niedzielę jednym z głównych faworytów do tytułu był Kibet Abel Rop – zwycięzca biegu z ubiegłego roku. Kenijczykowi nie udało się jednak obronić złota, bowiem na finiszu o 3 sekundy przegrał ze swoim rodakiem Mutwantei Josephem Mumo, który pełny dystans pokonał w czasie 00:32:08. Niewiele zabrakło aby Rop stracił nawet srebro, bowiem zaciekle do ostatnich metrów o drugą pozycję walczył trzeci z Kenijczyków Kiprono Silas Too, który ostatecznie musiał zadowolić się brązowym medalem. Najlepszy z Polaków – czwarty, był Damian Połeć, który do podium stracił prawie minutę. Kolejne miejsca dla czwartego Kenijczyka z „Benedek-team”Kipruto Mosesa Kibire oraz Włocha Roberto Dimiccoliego reprezentującego „Unione Sportiva San Maurizio” i Ukraińca Artema Kazbana z „Budiluxu”. Najlepszy z biegaczy powiatu olkuskiego okazał się Adrian Wojtacha – zawodnik KS-u Olkusz. W kategorii mężczyzn na koronnym dystansie pobiegło łącznie 369 osób.

bieg 2017 3

Wśród pań zwyciężyła Paulina Golec – przedstawicielka krakowskiego AZS-u. Za nią finiszowały Aneta Suwaj (AWF Katowice) i Ukrainka Yulia Diatlova z KB Rawicz. Kobiety pobiegły w sile 74 osób.

– W tym roku wyjątkowo musieliśmy zmienić trasę biegu. Remonty dróg w centrum miasta sprawiły, że na stadionie nastąpiło jedynie symboliczne otwarcie imprezy i runda honorowa. Ściganie zaczęliśmy natomiast na ul. Długiej – zaznacza Grażyna Kowina-Świderek, wieloletnia dyrektor biegu.

Rzeczywiście, o godz. 16:50 Mirosław Gajdziszewski dał sygnał do symbolicznego startu, a zawodnicy po pokonaniu kilkuset metrów dotarli na miejsce startu głównego. W ramach regulaminu można było pobiec na dwóch dystansach – 5 km i 10 km, jednak aby być oficjalnie sklasyfikowanym i móc liczyć na indywidualne wyróżnienia należało wybrać tę bardziej ekstremalną opcję. Ekstremalną, bowiem pogoda nie rozpieszczała biegaczy. Mimo, że w trakcie wyścigu słońce zaszło za chmury, to jednak nadal było bardzo duszno, a w takich warunkach nietrudno o odwodnienie. Na szczęście obyło się bez większych interwencji ratowników medycznych, a uczestnicy biegu w komplecie dotarli na linię mety.

Tam na wszystkich czekały okolicznościowe medale oraz w wielu przypadkach gratulacje od najbliższych, którzy wiernie wspierali swoich ojców, dzieci, a nawet wnuków. Ogólnopolski Bieg Uliczny jak zwykle połączył pokolenia, a gdy jedni walczyli o pierwsze miejsca i główne nagrody, inni nieco „w cieniu” bili rekordy życiowe i cieszyli się z ukończenia imprezy z lepszym czy gorszym czasem.

bieg 2017 2

Ceremonia dekoracji najlepszych zawodników w kategorii OPEN, a także tych z podziałem na wiek, płeć i adres zamieszkania odbyła się w hali MOSiR-u zlokalizowanej tuż przy stadionie, gdzie większość uczestników się przeniosła, aby wspólnie świętować z Bukownem 55-lecie jego istnienia.

Komplet wyników XV Jubileuszowego Biegu Ulicznego w Bukownie na 10 km: TUTAJ. Na dystansie o połowę krótszym triumfowali Wojciech Lichota i Małgorzata Kulpa-Czubak. Najlepiej z mieszkańców Bukowna zaprezentował się Michał Zadora, który finiszował przed Pawłem Frąckiewiczem i Mateuszem Piątkiem. Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Duda, przed Patrycją Kosobudzką i Aleksandrą Pytlik.

Nagroda główna – telewizor 49 cali – ufundowany przez firmę Pablo Sport  trafił w ręce Wiktorii Sidor z Olkusza. Tegoroczny bieg odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Organizatorami imprezy byli: MOSiR w Bukownie oraz UKS KUSY.

XV Bieg Uliczny wsparli: ZGH Bolesław, SCHNEIDER Electric Bukowno, DB Cargo, ARKOP , BOLTECH, PABLOSPORT, NEST – Zakład Rachunkowości i Doradztwa, Odlewnia KULEJ , HUTREM, MEBLO SYSTEM, Meble BRW Olkusz, KANITA, BIUROPLUS Będzin, KRAWCZYK Finanse, INTERMARCHE. Nieocenioną pomocą służyli także wolontariusze, strażacy i policjanci.

{joomplu:69128}{joomplu:69216}{joomplu:69170}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze