We wtorek, 31 marca, potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u osoby z terenu naszego powiatu. Z komunikatów Starosty Olkuskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wiemy, że osoba u której potwierdzono zakażenie SARS – CoV -2 czuje się dobrze, ma łagodne objawy COVID-19, a do przeniesienia zakażenia doszło poza naszym powiatem. Rozpoznanie zostało postawione poza strukturami Nowego Szpitala w Olkuszu. Ustalone w trakcie dochodzenia epidemiologicznego osoby z kontaktu zostały objęte kwarantanną.

Po podaniu tej informacji do publicznej wiadomości pojawiło się wiele komentarzy z pytaniami, z której gminy pochodzi zakażona koronawirusem osoba. Powiatowy Inspektor Sanitarny Agata Knapik wydała komunikat, w którym informuje, że ze względu na ochronę i poszanowanie prywatności pacjenta, nie podaje do wiadomości ogólnej miejsca zamieszkania pacjenta.

-Dementuję nieprawdziwe „teorie” podawane w mediach społecznościowych i przekazuję informacje uzyskane w trakcie dochodzenia epidemiologicznego: pierwszy przypadek potwierdzony w powiecie olkuskim, nie był hospitalizowany w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Olkuszu, nie korzystał również z porad lekarskich w innych podmiotach leczniczych w naszym powiecie. Apeluję – proszę nie blokować linii telefonicznych z pytaniami do lekarzy Oddziału Zakaźnego Nowego Szpitala Sp. z o.o. i Inspektora Sanitarnego w Olkuszu zmierzającymi do identyfikacji pacjenta. Pacjent czuje się dobrze i w chwili obecnej nie wymaga izolacji w warunkach szpitalnych. Inspektor Sanitarny w Olkuszu nie udziela informacji, które mogłyby stygmatyzować pacjenta – czytamy w komunikacie.

Głos w sprawie zabrał także Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, od którego mieszkańcy także chcieli dowiedzieć się, z której gminy pochodzi zakażona koronawirusem osoba. – Naszym priorytetem jest zapewnienie ochrony personelu medycznego, służb sanitarnych i porządkowych oraz bezpieczeństwa zdrowotnego Mieszkańców. Praca służb powiatowych koncentruje się na działaniach prewencyjnych oraz zapewnieniu niezbędnych środków ochrony osobistej. Apeluję o zachowanie spokoju i zadbanie o swoje zdrowie. Proszę, zostańmy w domach!  – mówi starosta Bogumił Sobczyk.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments