Od kilku dni mieszkańcom gminy Klucze rozdawane są bawełniane maseczki z wymiennymi wkładami. Akcję organizują władze gminy i dwie lokalne firmy: „EEVI” (dawna „EWA”) i Velvet Care.

Zgodnie z założeniem, maseczki są kolportowane po kolei w każdym sołectwie. – Akcję rozpoczęliśmy od seniorów, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej świadczących usługi opiekuńcze, policji. Dostarczamy je, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, do sołectw. Korzystamy z pomocy pracowników urzędu, sołtysów oraz strażaków – ochotników. Chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca gminy. Sukcesywnie będziemy organizować kolejne partie tego potrzebnego dzisiaj środka ochrony – opowiada wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Bawełniane maseczki szyje firma „EEVI”, natomiast filtry do nich dostarcza Velvet Care. Nie chronią one przed zakażeniem, ale używanie ich zgodnie z instrukcją może w znaczny sposób przyczyniać się do ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa. – Wiemy, że można tę chorobę przechodzić bezobjawowo lub łagodnie, dlatego w najbliższym czasie powinniśmy być bardzo ostrożni i stosować wszelkie dostępne środki ochrony osobistej, chroniąc siebie i innych. Pamiętajmy, że jest to wojna z przeciwnikiem, którego nie widzimy, a jego zabójcze efekty widać na przykładzie Włoch czy Hiszpanii. Bazując na doświadczeniach krajów, które stosują obowiązek noszenia maseczek (jak np. Tajwan), możemy wysnuć wnioski, że przynosi to efekty. Apeluję do mieszkańców, aby nosili maseczki i prali je po każdorazowym użyciu, zgodnie z dołączoną instrukcją – mówi wójt Bień.

Ważne! Należy pamiętać, aby przed założeniem maseczki umyć lub zdezynfekować ręce. Maska musi dobrze przylegać do twarzy i być sucha (wilgotna maska to większe ryzyko przeniesienia cząstek wirusa zawieszonych w kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych). Maski nie można dotykać! Ciągłe dotykanie powoduje „wciskanie” osadzonej na niej wilgoci do środka, a to znów ułatwia przeniesienie cząstek wirusa. Maskę zakładamy przed wejściem w miejsce publiczne. Nie ściągamy jej co chwilę do połowy, by lepiej oddychać nosem!

Maskę trzeba prawidłowo ściągać – łapiemy za gumki/troczki od tyłu i ściągamy do przodu, nie dotykając głównej przedniej części maski. Po zdjęciu maski myjemy ręce. Maseczkę zaraz po zdjęciu, a przed dezynfekcją wrzucamy do foliowego woreczka.

Używając maseczek bawełnianych lub innych wielorazowych trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji – roztworem alkoholu (minimum 70% spryskać i poczekać aż wyschnie), praniem w temperaturze powyżej 60 stopni z dodatkiem detergentu, lub wyjaławianiem w piekarniku przez 30 minut w 70 stopniach (oczywiście sposób dezynfekcji maski dostosowujemy do tego jaką mamy maskę).

fot. Gmina Klucze 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments