Fumigacja i renowacja ołtarza – to prace prowadzone w czerwcu w dwóch kościołach w gminie Klucze.   

W zabytkowym kościółku św. Marka w Rodakach zakończono fumigację, czyli chemiczną eliminację szkodników, niszczących budynek. – Po zwalczeniu tą metodą robaków – spuszczela pospolitego i kołatka domowego – nastąpiła gruntowna impregnacja owadobójcza budynku kościoła. Do fumigacji zastosowano silnie trujący gaz, fosforowodór PH3. Przeprowadzone gazowanie poprzedzone zostało doszczelnieniem kościółka specjalną gazoszczelną folią. Jak twierdzą specjaliści wykonujący te prace, fumigacja jest zabiegiem, który w 100 procentach likwiduje wszystkie szkodniki we wszystkich stadiach ich rozwoju – mówi radna gminy Klucze Halina Ładoń, która od dawna angażuje się w prace dotyczące zabytkowego kościółka.

Tak wyglądał kościółek podczas pierwszego etapu prac

Na wymienione prace Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach otrzymała 50 000,00 złotych z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie (ze środków przeznaczanych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego) oraz 50 000,00 złotych z Urzędu Gminy Klucze, w ramach przeprowadzonego konkursu (to również środki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków). Prace wykonywane są na podstawie pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z kolei w zabytkowym kościele w Chechle pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny trwa kompleksowa konserwacja zabytkowego bocznego ołtarza z krucyfiksem z XVII/XVIII wieku. Warto dodać, że ołtarz ma oryginalne wyposażenie.

Konserwacji poddane zostaną: złocone i srebrzone elementy na gzymsach, listwach, kolumnach, ornamentach, ramie; elementy polichromowane na rzeźbach oraz obraz ze zwieńczenia. Kilka lat temu podobnej renowacji poddano główny ołtarz (na zdjęciu poniżej)

Renowacja finansowana jest z trzech źródeł: budżetu Gminy Klucze (dotacja w wysokości 50 000,00 złotych, w drodze ogłoszonego naboru przez Wójta Gminy Klucze na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (40 000,00 złotych z konkursu  „Ochrona Zabytków Małopolski 2020”) oraz  środków własnych parafii w wysokości 65 000,00 złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze