Olkusz

„Skąd biorą się różnice w stawkach za podgrzanie wody? U nas w bloku cena jest inna, niż u znajomych mieszkających dwie ulice dalej. Dlaczego tak jest?” – z takim pytaniem zwrócił się do nas mieszkaniec Osiedla Słowiki w Olkuszu. Postanowiliśmy zatem zbadać tę sprawę.

Po serii naszych artykułów dotyczących funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych otrzymaliśmy telefon od naszego Czytelnika, który zadał nam pytanie dotyczące rozbieżności w stawkach za podgrzanie wody dla mieszkańców bloków zlokalizowanych w różnych częściach Srebrnego Miasta. Zapytaliśmy więc o to prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa” w Olkuszu: „To pytanie w moim mniemaniu powinien otrzymać dostawca ciepła. My jako spółdzielnia płacimy za ciepło zużyte. Każdy budynek jest osobną strukturą. Z naszych obserwacji wynika, że na zużycie ciepła, a w rezultacie na kwotę stawki za podgrzew wody wpływa np. wielkość sieci ciepłowniczej, czyli jej odległość od źródła ciepła, poprzez wymienniki aż do odbiorcy końcowego, stan techniczny sieci, czyli jej izolacja, która przekłada się na straty ciepła czy ilość podgrzanych m³ wody. Szczegółowe informacje można uzyskać po przeprowadzeniu audytu ukierunkowanego na te kwestie, który naszym zdaniem powinien być po stronie dostawcy mediów. Taryfa za ciepło w Olkuszu dla budynków mieszkalnych jest taka sama.” – tłumaczy prezes SM „Nowa” Michał Tworus.

Zgodnie z sugestią prezesa Spółdzielni, zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do rzeczniczki spółki Tauron Ciepło: „Wysokość opłat za ciepło i ciepłą wodę jest uzależniona od stawek zatwierdzonych przez URE w Taryfie dla ciepła oraz od ilości zużycia wody w m³, w przypadku opłat za ciepłą wodę. Na ceny taryfowe składają się ceny ciepła, mocy i wody oraz dodatkowo stawki za usługi przesyłu ciepła. W przypadku grupy taryfowej, z której korzystają odbiorcy ciepła w Olkuszu, ceny ciepła w zakresie mocy i nośnika ciepła są takie same dla wszystkich odbiorców. Zróżnicowane są jednak stawki za usługi przesyłowe, w zależności od tego, kto eksploatuje sieci i węzły cieplne na danym obszarze” – wyjaśnia rzecznik prasowy TAURON Ciepło Małgorzata Kuś. „Szczegółowe zasady ustalania Taryf dla ciepła opisane są w art. 45 ustawy Prawo Energetyczne” – dodaje.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze