Od 1 lipca droga krajowa nr 94 będzie drogą płatną. Za każdy przejazd na trasie Dąbrowa Górnicza – Olkusz – Kraków zapłacą ci, którzy mają samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zmiany zawdzięczamy Elektronicznemu Systemowi Poboru Opłat Drogowych, który będzie działał na wybranych autostradach, drogach ekspresowych i krajowych na terenie całej Polski. Olkuskie środowisko kierowców jest oburzone, bo jeszcze niedawno zapowiadano modernizację odcinka DK nr 94, a tu nagle remontu nie ma, za to płacić za przejazd będzie trzeba. I wbrew pozorom koszty poniosą nie tylko właściciele tych pojazdów, ale my – ich klienci.

Na każdym wjeździe i wyjeździe z płatnego odcinka drogi będą stały elektroniczne bramki. Kierowcy samochodów objętych opłatą będą musieli wykupić sobie, a raczej wydzierżawić, specjalny czytnik, który będzie rejestrował każdy wjazd i wyjazd na płatną drogę. Nabite kilometry zostaną podsumowane, a kierowca otrzyma rachunek. Koszty za kilometr nie odbiegają znacznie od aktualnych opłat za płatne autostrady. Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, przy naliczaniu opłat ważne będą dwie rzeczy – tonaż i kategoria pojazdu w EURO grupująca pojazdy według ilości emisji spalin. Zatem oddzielnie będą traktowane auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, inaczej te powyżej 12 ton, a jeszcze inaczej autobusy. Za przejechany kilometr stawka waha się od 0,16 zł do 0,42 zł. Przykładowo kierowca tira w kategorii EURO 3 (średnie spalanie) za kilometr zapłaci 0,37 zł. 

Najgłośniej swój sprzeciw zgłaszają kierowcy busów kursujących na trasach Olkusz-Kraków i Olkusz-Katowice, których nowe zapisy również obejmą. Ich zdaniem pomysł rządu doprowadzi w efekcie do bankructwa małe firmy. – To jest chore! Jest to kolejny podatek, który musimy płacić. Żadna firma transportowa tego nie wytrzyma. Robi się wszystko, żeby prywatnym przedsiębiorstwom podcinać skrzydła, a nie pomagać im. Z naszych obliczeń wynika, że koszt każdego kursu będzie większy o 30 zł – przewiduje Łukasz Kluczewski, którego firma obsługuje linię Olkusz-Katowice. Busiarze nie ukrywają, że opłaty odbiją się na olkuskich pasażerach, którzy będą musieli więcej zapłacić na bilet. Jest to pewnego rodzaju kuriozum, bo z jednej strony zachęca się ludzi do korzystania z transportu zbiorowego, który jest ekonomiczniejszy. Z drugiej strony ceny biletów będą musiały zdrożeć, w związku z czym dojeżdżający do pracy w którejś z aglomeracji będą woleli wybrać samochód. Małopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych, do którego należą również niektórzy olkuscy kierowcy, ponad miesiąc temu, czyli zanim rozporządzenie miało zostać podpisane, zwróciło się do Donalda Tuska z prośbą o przyjrzenie się tej sytuacji w kontekście całego województwa, nie tylko Olkusza. Niestety, zdecydowany protest przewoźników pozostał bez odpowiedzi do dzisiaj. Protestujący zauważają, że z transportu publicznego korzysta znaczna część społeczeństwa, dojeżdżając do szkół, na uczelnie i do pracy. A opłaty dotkną właśnie tę grupę. Kierowcy wskazują, że nie dość, że nie są zwolnieni z tych opłat, to nie mogą skorzystać z dróg alternatywnych. – Brak regulacji cenowej spowoduje poważne kłopoty finansowe przedsiębiorców przewozowych, którzy prowadzą firmy na własny rachunek, bez dofinansowania – argumentuje Marek Dyszy, prezes Stowarzyszenia. – Zarzucamy projektodawcy, że w ramach konsultacji społecznych nie uwzględnił sugestii przewoźników, których reprezentujemy – dodaje. Stowarzyszenie proponowało, aby z rozporządzenia wyłączyć autobusy na liniach regularnych do 100 km oraz zróżnicować stawki dla minibusów. Czy premier weźmie uwagi przewoźników pod uwagę, okaże się pewnie niebawem.

Dużo mniejszą szansę na bezpłatną krajówkę przebiegającą przez Olkusz mają właściciele samochodów powyżej 3,5 tony. – Jest to skandal, żeby za przejazd taką drogą pobierać opłaty. Gdyby to była autostrada z idealną nawierzchnią, to jeszcze można by to było zrozumieć. Ale w tej sytuacji, kiedy jeździmy po dziurach, to jest jakiś absurd. Teraz kupuję dobowe winiety za 42 zł każda i mogę na niej jeździć po całej Polsce. Zwalniają one z opłat na autostradach płatnych. W nowych warunkach za przejechanie z Krakowa do Dąbrowy zapłacę 37 zł, a gdzie reszta ja się pytam? – denerwuje się właściciel małej firmy transportowej z Olkusza (nazwisko do wiadomości redakcji). – Ta sytuacja bardzo źle się odbije na branży transportowej nie tylko w Olkuszu, ale w ogóle. Te koszty poniesiemy bezpośrednio my, ale pośrednio nasi klienci. Przykładowo usługa za przejechany kilometr nie będzie kosztowała 3 zł ale 3,5 zł. Na dłuższej trasie to jest ogromna różnica – mówi.    

Swoje ubolewanie nad takim stanem rzeczy oraz wniosek o wycofanie się z opłat przynajmniej do momentu kompleksowego remontu omawianego odcinka drogi, a także zwolnienie z opłat dla autobusów i busów liniowych, przedstawił poseł Jacek Osuch w interpelacji  do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Szkoda tylko, że medialne larum poseł podnosi dopiero wtedy, jak mleko już się rozlało… Równie wielka szkoda, że w porę nie zareagował olkuski reprezentant w sejmie z ramienia PO, Andrzej Ryszka. Łącząc siły, być może mieliby szansę wywalczyć coś dla swoich wyborców z powiatu olkuskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POeto-PiSarz
POeto-PiSarz
13 lat temu

Chodzą słuchy, że Związek Literatów Polskich ma się podzielić na Związek PiSarzy i Związek POetów.

Damek
Damek
13 lat temu

Szcaerze to bardzo dobry pomysł , nawet jesli to zart… 😛 Komunikacje zbiorową wykluczyc z oplat… i jw pojazdy do 3.5 T . Pomyslcie jak by to odciązylo ruch w naszym miescie :]

Mysle jednak ze to nie realne 😛 Gdyby na kazdym takim odcinku pobierano oplaty na drodze kr bardzo wzrosły by ceny wszystkich produktów … siegając dalej paliwo ciagle drozeje a co za tym by poszło napisane jest wyzej…

taka juz prawda jest ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze a ponnizszy link bardzo to odzwierdziedla …

http://demotywatory.pl/2906570/Gdyby-nie-pojedyncze-jednostki

pozdrawiam Damian Z PAKUSKI

Studen
Studen
13 lat temu

Ludzie ogarnijcie sie jakie prima aprillis ? ! Ja wiem ze Olkusz to zalążek tępoty i debilstwa, ale takie rzeczy uważać za żarty?
Po 1. data wydania artykułu : środa, 30 marca 2011 21:27
Po 2. Nawet na onet.pl o Tym pisali…
Po 3. Płatna bedzie tez obwodnica krk i Zakopianka.

Aż wstyd, że w tym mieście sie urodziłem… na szczęście nie wychowałem….

art
art
13 lat temu

[quote name=”Student”]Jeśli bilet zdrożeje o 2 zł w jedną stronę, to będę płacił jako student miesięcznie o 4*5 czyli 20 złotych więcej.. 200 złotych rocznie ![/quote]

No i dobrze „wykształciuchu”.
Schowaj babci dowód i idź głosować na Tuska,
już tyle dobrego zrobił dla tego kraju i dla ciebie.

romczewski
romczewski
13 lat temu

Miałem sen , że 1 kwietnia, ludziska z całego powiatu postanowili pojeździć sobie po tej drodze by móc nacieszyć się darmową jeszcze okazją poruszania się po niej. Nie tak zwyczajnie na wyścigi , ale tak powoli tak dostojnie. Nie tylko w trosce o bezpieczeństwo , ale również, by taką powolną jazdą móc bardziej delektować się jedną z takich jak ta okazji.Pozazdrościli im piesi i tez postanowili połazić po niej , tyle że w poprzek.a wybrali sobie te przejścia bez sygnalizacji.Jedni w tę, drudzy wewtę stronę. Najbardziej zdziwiła mnie ta wyjątkowa uprzejmość wobec nich, ze strony kierowców. Nikt nie trąbił i nie popędzał by ruszyli szybciej tyłkami. Taka kwietniowa majówka, z udziałem tylu aut ,że końca nie widać. Chyba spodobało się to pozostałym , bo wszyscy tak paradnie jechali, jak do ślubu. Tak się to wymieszalo, że naszych to już w tym tłumie widać nie było, a oni jechali, jechali, jechali. jechali, jechali, jechali, jechali, jechali, jechali, jechaliTaki to był dziwny sen

wanda z orlanda
wanda z orlanda
13 lat temu

[quote name=”jo wim”]od września wprowadzą opłatę za korzystanie z powietrza!!! poprzez oddychanie :P[/quote]
No to będą jaja. U mnie w Orlandzie powietrze świeże, swojskie, zapachem trzody przesiąknięte to opłata większa musi być. Taka klimatyczna jak w sanatorium płacę, jak ze starym na kurację wyjeżdżam. Ale mówiłam staremu, że on klimatyczne powinien płacić razy trzy. Bo jak ten łapserdak żre ile popadnie i wszystko co na stół podadzą, to później efekty są. Wiatry ma takie, że ino huragan po pokoju hula. Tę fermę wiatrową, co Pan Piasny chce budować, to mój stary po kapuście powinien zasilać. Już żem mu rzekła słowo, że zatrudnienie ma. Dam beczkę kapusty kiszonej, jak stary zasadzi zefira po takim jedzeniu, to wszystkie wiatraki w okolicy napędzi. A i opłata za korzystanie z powietrza będzie mniejsza, bo przecież już nie takie świeże.
Pozdrawiam z Orlanda 🙂

Lopek
Lopek
13 lat temu

To jest bardzo właściwa polityka. Odpłatność za 94 spowoduje przypływ gotówki dla Stalexportu, który zarządza 4.Droga 94 będzie mniej eksploatowana i zaoszczędzi się w ten sposób na jej ciągłym remontowaniu. ponadto będą środki na nowe fotoradary. Dziwi tylko,że będzie się płacić dopiero od 3,5 t. Obowiązek ten powinien obejmować również samochody już od 0,5 t. Pozyskane w ten sposób pieniądze będą z kolei przeznaczone na Kolej Dużych Prędkości. W ten sposób zredukowany zostanie ruch uliczny i region stanie się bardziej czysty ekologicznie. Zamknięcie wszystkich zakładów w Olkuszu przysporzy więcej pracowników Krakowowi, który stanie się szybko ponad milionowa metropolia, gdyż wielu ludzi tam wyjedzie do pracy i Koleją Dużych Prędkości.Zalanie kopalni spowoduje beznakładowe powstanie jeziora, nad które będą przyjeżdżać krakowianie latem by popływać i w zimie, żeby pojeździć na naturalnym lodowisku.Czeka nas świetlana przyszłość.To piszę ja Lopek- Wasz przyszły radny albo nawet poseł.

goreniczanin
goreniczanin
13 lat temu

[quote name=”al”][quote name=”goreniczanin”][quote name=”al”]Ale się daliście nabrać. Przecież to prima aprillis :)[/quote]
Z tego co pamietam to na prima aprilis od zawsze lali woda a nie bili po kieszeniach :D[/quote]
Dziwne, bo u mnie wodą leją na śmigus dyngus :)[/quote]

Buahaha faktycznie, moja pomyłka 😀 bywa …

al
al
13 lat temu

[quote name=”goreniczanin”][quote name=”al”]Ale się daliście nabrać. Przecież to prima aprillis :)[/quote]
Z tego co pamietam to na prima aprilis od zawsze lali woda a nie bili po kieszeniach :D[/quote]
Dziwne, bo u mnie wodą leją na śmigus dyngus 🙂

goreniczanin
goreniczanin
13 lat temu

[quote name=”al”]Ale się daliście nabrać. Przecież to prima aprillis :)[/quote]
Z tego co pamietam to na prima aprilis od zawsze lali woda a nie bili po kieszeniach 😀

al
al
13 lat temu

Ale się daliście nabrać. Przecież to prima aprillis 🙂

jo nie wim
jo nie wim
13 lat temu

[quote name=”jo wim”]od września wprowadzą opłatę za korzystanie z powietrza!!! poprzez oddychanie :P[/quote]

a czy wtedy poseł złoży interpelację do siebie ???

Student
Student
13 lat temu

Jeśli bilet zdrożeje o 2 zł w jedną stronę, to będę płacił jako student miesięcznie o 4*5 czyli 20 złotych więcej.. 200 złotych rocznie !

jo wim
jo wim
13 lat temu

od września wprowadzą opłatę za korzystanie z powietrza!!! poprzez oddychanie 😛

kierowca tira
kierowca tira
13 lat temu

Super podsumowanie! Jeden i drugi posel nic dla nas nie robia. Z ta roznica, ze Osuch robi swietne wrazenie w mediach. Za pozno z ta interpelacja. Kierowcy juz wiedzieli o tych oplatach kilka miesiecy temu. Gdzie wtedy nasi poslowie byli? Teraz wnioski? Komu? I tak tego nie zmienia i tak. Wszyscy za to zaplacimy!!!! Co za kraj?!

fair
fair
13 lat temu

Szkoda tylko, że medialne larum poseł podnosi dopiero wtedy, jak mleko już się rozlało… Równie wielka szkoda, że w porę nie zareagował olkuski reprezentant w sejmie z ramienia PO, Andrzej Ryszka. Łącząc siły, być może mieliby szansę wywalczyć coś dla swoich wyborców z powiatu olkuskiego.

Jest po równo i kropka. Mam propozycję, żeby skupić się na sednie problemu a nie na dziennikarce, Bogu ducha winnej.

DZIK
DZIK
13 lat temu

PO niedługo ma wprowadzić płatne chodniki. Drogim już wprowadzają. Na miejscu rządzącego POsła AR – zrzekł bym sie mandatu i wypisał z PO. Bo to wstyd…

Expertus
Expertus
13 lat temu

a cóż się można spodziewać po takich dziennikarkach. Co usłyszy to napisze… To się nazywa dziennikarstwo podwórkowe.

Wasyl
Wasyl
13 lat temu

Ciekawe czemu Przegląd urządził sobie taki atak na posła Osucha. Chyba żeby odwrócić uwagę, od działań PO. W końcu nawet skróty „PO” i „PO” maja podobne. Cóż… poziom równy zeru.

pałka
pałka
13 lat temu

zadałem sobie trochę trudu i sprawdziłem. Cały PiS głosował przeciwko wprowadzeniu „e-myta” a Po i PSL „za”. więc przeszło…. Ale to chyba dla lokalnych pseudo dziennikarzy nie ma znaczenia

ta.lala
ta.lala
13 lat temu

z tego co mnie uczyli na Wosie, to Minister wydaje rozporządzenia bez zgody Sejmu. Ale może 20 lat temu jak się uczyłem to coś się zmieniło.

Młody
Młody
13 lat temu

W RP władza ustawodawcza to sejm, a władza wykonawcza to rząd który poprzez rozporządzenia ministrów do ustaw realizuje wytyczne sejmu czyli demokratycznie wybranych posłów. Sumując płatna DK nr 94 będzie z woli narodu. Ktoś kto teraz to podważa to się ośmiesza.

ciekwski
ciekwski
13 lat temu

[quote name=”EKGbis”]Po raz kolejny kompromitacja Przeglądu. Decyzje w tej sprawie nie podejmowane są w Sejmie, ale w Ministerstwie w ramach wydawanych rozporządzeń.
Może wprowadzić cenzus wykształcenia dla dziennikarzy? Bo jak widać, taki lokalnie opłacane gazetki mają z tym problem.[/quote]

Buahahaha koń by się uśmiał. MOże jeszcze powiesz, ze w wielkiej tajemnicy wprowadzono ten system i posłowie nic o tym nie wiedzieli? Wolne żarty! JAkos busiarze wiedzieli i napisali PRZED, a Osuch jak zawsze PO. Taka jest roznica!

czub
czub
13 lat temu

Ile będzie wynosił koszt biletu na trasie Olkusz – Kraków? 8 zł? 10 zł? Przypomne, że jeszcze 8 miesięcy temu bilet kosztował 8 zł ale w obie strony. Dziękuję za takie żerowanie.

EKGbis
EKGbis
13 lat temu

Po raz kolejny kompromitacja Przeglądu. Decyzje w tej sprawie nie podejmowane są w Sejmie, ale w Ministerstwie w ramach wydawanych rozporządzeń.
Może wprowadzić cenzus wykształcenia dla dziennikarzy? Bo jak widać, taki lokalnie opłacane gazetki mają z tym problem.

ebi
ebi
13 lat temu

kto będzie jeszcze głosował na Ryszke i Osucha? Bo ja napewno nie, to jest kuriozum co CIPAnowie robią w Sejmie