Bukowno

Procedura administracyjna związana z przygotowaniem dokumentacji i uzyskaniem wymaganych zezwoleń na budowę wiaduktu w Bukownie została już ukończona. Starosta olkuski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla budowy bezkolizyjnego połączenia drogowego ul. Kolejowej z ul. 1 Maja. Na drodze do wykonania przedsięwzięcia stoi teraz kwestia finansowa.

W Bukownie trwają starania dotyczące budowy wiaduktu nad torami kolejowymi, który miałby skomunikować północną i południową część miasta. Nowe połączenie ma być przeznaczone wyłącznie dla samochodów osobowych i służb ratowniczych. Ciężarówki nadal będą korzystać z istniejących przejazdów kolejowych.

Samorząd dysponuje już wielobranżową dokumentacją techniczną budowy obiektu oraz wszelkimi opiniami i uzgodnieniami, niezbędnymi do realizacji tego przedsięwzięcia. Ostatnią wymaganą formalnością było uzyskanie tzw. ZRID-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Pozytywna decyzja w tej sprawie została wydana przez olkuskiego starostę w sierpniu bieżącego roku.

Wysokie koszty inwestycji sięgające kilkudziesięciu milionów złotych nie pozwalają na realizację inwestycji tylko ze środków własnych gminy. W związku z tym jej władze zabiegają o uzyskanie dofinansowania na realizację tego zadania. Samorządowcy wystąpili m.in.  do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o dotację w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego Funduszu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji nawet do 95 proc. wartości całej inwestycji.

O środki z tej puli nie będzie jednak łatwo. W pilotażowej edycji programu złożono aż 8 tys. wniosków z terenu całego kraju na łączną kwotę przekraczającą 93 mld zł. Tymczasem w tym naborze do rozdysponowania jest tylko 20 mld zł. – Jesteśmy gotowi do złożenia wniosku do kolejnego naboru do tego Programu, które wstępnie zapowiedziany został na grudzień br. Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do starań o dofinansowanie z tego źródła. W drugiej połowie sierpnia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim prowadzony był kolejny nabór wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do którego również złożyliśmy naszą aplikację dotyczącą budowy wiaduktu – tłumaczą przedstawiciele magistratu.

Fot. UM Bukowno/Pracownia Projektowa MiD Marcin Dudek z Gdańska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
2 lat temu

Nikt tego wiaduktu w Bukownie nie chce. Częściowa zgoda jest tylko na tunel.
Bukowna na ten wiadukt nie stać, a na pewno nie na to żeby budować go na kredyt i pozbawić Bukowno pieniędzy na inne ważniejsze inwestycje na wiele lat.