kronika policyjna

Wolbrom. Policjanci zatrzymali podpalacza
Policjanci z Wolbromia zatrzymali mężczyznę, który 13 grudnia 2015 roku podłożył ogień pod zabudowania gospodarskie w miejscowości Poręba Dzierżna. Policjanci ustalili, że podpalał, by móc gasić pożary.

Podpalaczem okazał się 39-letni mieszkaniec gminy Wolbrom. Mężczyzna podpalił dwie stodoły. Spłonęła składowana słoma. Zniszczyły się również przechowywane tam maszyny rolnicze. Pokrzywdzeni oszacowali straty na ponad 8 tysięcy złotych. Zatrzymany podpalacz usłyszał zarzut z artykułu 288 kodeksu karnego (zniszczenie mienia). Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dzisiaj o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Seria kradzieży z włamaniem
W tym tygodniu, na terenie naszego powiatu, policja odnotowała kilka kradzieży z włamaniem do domów, piwnicy, sklepu oraz salonu kosmetycznego. Zdarzenia te miały miejsce w Olkuszu, Bukownie i Łobzowie. Z salonu kosmetycznego w Olkuszu skradziono m.in. 700 złotych. W Bukownie z piwnicy włamywacz ukradł elektronarzędzia. Z domów jednorodzinnych w Olkuszu skradziono pieniądze, a ze sklepu w Łobzowie artykuły przemysłowe. Złodzieje są tak pewni siebie, że włamują się również w biały dzień. Dlatego też apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami?
Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania to działanie wielopłaszczyznowe – począwszy od zabezpieczeń mechanicznych (dobre drzwi, atestowane zamki itp.), poprzez sprawdzanie czy nie ułatwiamy złodziejowi wejścia zostawiając np. uchylone okno, aż do czujności sąsiadów.
Włamywacze często wykorzystują fakt nieobecności domowników. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Bywa, że obserwują mieszkanie czy dom sprawdzając zwyczaje domowników. Jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz niepokojącą sytuację, zadzwoń na 997. Uważny sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również sami nie bądźmy obojętni, reagujmy, dzwoniąc na policję.

Kradzież tablic rejestracyjnych
Policja ustala sprawcę kradzieży tablic rejestracyjnych, która miała miejsce 18 grudnia 2015 roku w Olkuszu na ulicy Rabsztyńskiej. Tablice zostały skradzione z samochodu marki Audi na szkodę mieszkanki Ujkowa Nowego.

Olkusz. Kradzież z włamaniem
20 grudnia 2015 roku w olkuskiej komendzie przyjęto zawiadomienie o kradzieży z włamaniem, do której doszło na ulicy Piotra Ściegiennego w Olkuszu. Złodziej włamał się do piwnicy i skradł rower górski, laptopa wraz z konsolą oraz sprzęt i wyposażenie sportowe. Straty na szkodę mieszkańca Olkusza w oszacowaniu. Kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
P X T Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
P X T
P X T

Podobnie jak „piromani- strażacy” istnieją także prowokatorzy- policjanci. Prowokują sytuację w której będą sobie mogli zastosować środki przymusu bezpośredniego poza matą na sali gimnastycznej, albo nawet bezkarnie postrzelać poza strzelnicą. Bywały sytuacje (jak np w Zawierciu) że po takiej prowokacji zginął człowiek, ale co się nie robi dla podniety zmysłów „powołania”.