kronika policyjna

Olkusz. Policyjna akcja TRUCK i BUS
6 lutego br. policjanci z olkuskiej drogówki w ramach akcji „TRUCK i BUS” na terenie powiatu przeprowadzili wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów ciężarowych, autobusów i busów zwłaszcza tych, które przewożą dzieci i młodzież.

Funkcjonariusze reagowali na wszelkie przypadki łamania prawa przez kierujących tego typu pojazdami. Podczas trwania całodziennej akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na sposób przestrzegania przepisów w zakresie czasu jazdy i postoju, obowiązkowych przerw i właściwego czasu odpoczynku kierowców oraz ilości i sposobu przewożenia pasażerów. Równie dokładnie sprawdzane były: trzeźwość kierujących i stan techniczny pojazdów, a także obowiązek stosowania się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym ograniczenia prędkości.

Policjanci skontrolowali 126 pojazdów, w tym 4 autobusy i 103 pojazdy ciężarowe. W trakcie kontroli ujawnili popełnienie znacznej ilości wykroczeń: w 37 przypadkach przekroczenia prędkości, a także w 33 przypadkach naruszeń związanych ze stanem technicznym pojazdu. Dla 91 kierowców kontrole zakończyły się mandatami, 5 przewoźników w związku z ujawnieniem drobnych nieprawidłowości zostało pouczonych, a w 30 przypadkach funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów.

Załęże. Potrącono pieszą
16 lutego w Załężu potrącono 80-letnią pieszą. Ranna kobieta została przewieziona do olkuskiego szpitala. Do zdarzenia doszło wieczorem po godzinie osiemnastej w Załężu. Kierujący samochodem osobowym marki Daewoo Lanos potrącił 80-latkę, która przechodziła przez jezdnię. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Na miejscu zdarzenia obecny był technik kryminalistyki, który wykonał oględziny i zabezpieczył ślady.
Policjanci będą wyjaśniać dokładnie wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Ujków Nowy. Włamanie do audi
Policjanci z Olkusza ustalają sprawcę włamania do samochodu osobowego marki Audi, który zaparkowany był w rejonie drogi krajowej nr 94 w Ujkowie Nowym. Sprawca wybił okno w drzwiach pojazdu i ukradł dokument m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę oraz pieniądze. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Olkusz. Włamanie do przedszkola
16 lutego nieustalony na chwilę obecną sprawca włamał się do jednego z olkuskich przedszkoli i ukradł pieniądze. Sprawca wszedł do budynku wyważając drzwi balkonowe. Starty w oszacowaniu.

Olkusz. Włamanie do garażu
21 lutego roku na ulicy Świętokrzyskiej w Olkuszu włamano się do garażu. Sprawca wszedł do środka wyłamując zamek w drzwiach i ukradł elektronarzędzia. Nad sprawą pracują policjanci z komendy w Olkuszu.

Olkusz. Przywłaszczono portfel
21 lutego mieszkaniec Tłok (gm. Wolsztyn woj. wielkopolskie) powiadomił Policję, że nieustalony do chwili obecnej sprawca na jednej z olkuskich stacji benzynowych przywłaszczył jego portfel, który pozostawił na terenie stacji. W portfelu znajdowały się pieniądze, prawo jazdy dowód osobisty oraz karta bankomatowa. Policjanci z komendy prowadzący dochodzenie w tej sprawie, zabezpieczyli monitoring z nagraniem. Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Samochód wpadł do rowu. Za kółkiem pijany kierowca
Zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowania kolizji drogowej oraz kierowania bez uprawnień usłyszał 44-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia w Podchybiu. Dyżurny policji otrzymał informację, że przy drodze wojewódzkiej nr 794 w kierunku Krakowa, w rowie znajduje się samochód osobowy marki Renault Megan. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Przy renault stali właściciele pojazdu: kobieta i mężczyzna oboje narodowości niemieckiej. Żadna z tych osób nie przyznawała się do kierowania pojazdem. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało, że para jest nietrzeźwa – mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a kobieta około 1,3 promila. Para została zatrzymana i przewieziona do policyjnego aresztu. Samochód z kolei trafił na policyjny parking.
Po wytrzeźwieniu 44-latek przyznał się do popełnianego przestępstwa i wykroczeń i usłyszał zarzuty tj. kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości (art. 178a§1 kk), spowodowania kolizji drogowej (art. 86§1 kw) i jazdy bez wymaganych uprawnień (art. 94§1kw). Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Nietrzeźwi kierowcy nie zdają sobie sprawy, że jazda w takim stanie stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Swoim zachowaniem zagrażają nie tylko sobie ale i osobom najbliższym.

Kolizja drogowa w Podlesiu
22 lutego roku w miejscowości Podlesie doszło do kolizji drogowej. Kierująca fiatem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z volkswagenem LT. Kierowcy byli trzeźwi. Kobieta za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym została ukarana mandatem karnym.

Komunikaty:

Klucze. Znaleziono saszetkę
W nocy z 19/20 lutego 2017 roku na osiedlu XXX-lecia w Kluczach w pobliżu bloku nr 12 znaleziono saszetkę, w której znajdowały się dwa klucze i pieniądze w kwocie 13,46 złotych. Właściciel saszetki proszony jest o jej odbiór w Komisariacie Policji w Kluczach.

Poszukiwani świadkowie uszkodzenia samochodu
Olkuska Policja poszukuje świadków, którzy mogą mieć informacje w sprawie uszkodzenia samochodu osobowego marki Volkswagen Bora. Do zdarzenia doszło 15 lutego 2017 roku na ulicy Skwer w Olkuszu. Sprawca uszkodził zaparkowany pojazd i odjechał z miejsca zdarzenia. Osoby posiadające informacje w tej sprawie proszone są o kontakt telefoniczny z prowadzącą postępowanie policjantką, nr tel. 32-6478 235 lub 997.

III edycja Małopolskiego Konkursu Filmowego: „Bądź bezpieczny na drodze
Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wspólnie z Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie w 2017 roku rozpoczynają realizację III edycji Małopolskiego Konkursu Filmowego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pn. „Bądź bezpieczny na drodze”.

Udział w konkursie ma na celu popularyzację wiedzy uczniów o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania ciekawych form edukacji w zakresie wychowania komunikacyjnego. Na uwagę zasługuje fakt, iż konkurs skierowany jest do młodzieży, która z uwagi na osiągnięty wiek może rozpocząć swoją przygodę z pojazdem, tj. motorowerem, a nawet pojazdem samochodowym. Przekazywanie jak najistotniejszych treści drogowych w tworzeniu filmów sprawi, że uczestnicy konkursu będą analizować, a tym samym pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą ruchu drogowego co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa jego uczestników. Akcja konkursowa jest realizowana pod patronatem Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Partnerami powyższego przedsięwzięcia są: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz media, tj. TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Krakowska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze