Są młodzi, ambitni, znają języki i mają dyplomy najlepszych szkół w Polsce. Kiedy kończą studia na starcie spotyka ich rozczarowanie rynkiem pracy. Marzenia o dobrze płatnej posadzie na stanowisku zgodnym z wykształceniem kończą się na wielomiesięcznych poszukiwaniach. Kiedy już się udaje, zaproponowane warunki są dalekie od ideału. Oczy młodych skierowane są na tych, którzy przed wyborami obiecywali, że rozwiążą ten problem. Statystyki są bezlitosne i w dalszym ciągu odsetek młodych bezrobotnych jest jednym z najwyższych w Europie. Debata „Unia młodych. Jak UE powinna walczyć z bezrobociem wśród młodych ludzi?”, która odbyła się w poniedziałek w Olkuszu, miała przynieść odpowiedzi na pytania młodzieży dotyczące ich przyszłości na rynku pracy, również tym lokalnym. Czy przyniosła? Wątpliwe, bo młodym nie dano nawet szansy na zadanie gościom pytań. W tym kontekście trudno nie odnieść wrażenia, że od lat rozmawiamy o pracy dla młodych, ale chyba nie z młodymi, wciąż stanowiącymi tło, a nie podmiot tej rozmowy. Praca dla młodych to hasło dalej aktualne i wyjątkowo nośne politycznie, co miało swoje odzwierciedlenie w debacie, która de facto debatą nie była, bo nikt nie był zainteresowany najważniejszymi jej uczestnikami, czyli młodzieżą właśnie i tym, co ma do powiedzienia. A przecież tu chodzi o przyszłość i życie konkretnych ludzi, którzy mają już dość hipokryzji, deklaracji i zapewnień, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Fundacja Instytut Łukasiewicza we współpracy z olkuskim Starostwem Powiatowym i przy udziale funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zorganizowała debatę, podczas której miała się odbyć dyskusja na temat bezrobocia wśród młodych. Młodzież dopisała, przygotowała pytania do zaproszonych gości i była otwarta na dyskusję. Uczniowie olkuskich szkół chcieli się dowiedzieć, co władza i oni sami mogą zrobić, żeby za parę lat nie współtworzyć statystyk bezrobocia. Nie wiadomo z jakich przyczyn formuła spotkania nie przewidziała dyskusji, która być może dałaby osobom decyzyjnym nowe spojrzenie na sprawę – oczyma młodego człowieka, który od dorosłych ma się uczyć dokonywania mądrych wyborów. 

Trochę statystyki

Eurostat podaje, że wśród bezrobotnych obywateli Unii Europejskiej 23,4 % to młodzi do 25. roku życia. W Polsce wygląda to jeszcze gorzej, bo w zależności od źródła jest to od 28 % do 33% spośród wszystkich osób bez pracy. W Olkuszu na około 7 tys. bezrobotnych przypada średnio 1550 młodych, chętnych do podjęcia pracy. Gdzie ją mają dostać? I tu właśnie jest sedno problemu. Wolnych etatów jak na lekarstwo, a jak już są, to duża część bezrobotnych nie spełnia kryteriów pracodawcy. – Młodzi najczęściej przychodzą do Powiatowego Urzędu Pracy w celu odbycia stażu. Młodzież bardzo chętnie podejmuje staże, żeby podnieść swoje kwalifikacje. Popularne są również szkolenia zawodowe. W związku z brakiem możliwości podjęcia pracy w zakładach pracy, młodzi zainteresowani są samozatrudnieniem, więc biorą sprawy w swoje ręce. W 2012 wśród osób, którym przyznaliśmy pieniądze na otwarcie własnej działalności 11% ogółu stanowili młodzi. W tym roku jest to już 20% – mówi Małgorzata Adamczyk-Kurzak.

Niedostosowanie kształcenia młodych do potrzeb rynku pracy jest zjawiskiem widocznym od lat, również w powiecie olkuskim. Mamy wielu magistrów po studiach humanistycznych, ale brakuje nam dobrych ślusarzy, budowlańców i kucharzy – zawodów, w których jest praca i są dosyć dobre pieniądze. Młodzi, przekonani o wartości dyplomu wyższej uczelni i nierzadko pod presją otoczenia dokonują złego wyboru już na starcie. Polityka edukacyjna w powiecie olkuskim też pozostawia wiele do życzenia. Dosyć późno zorientowaliśmy się, że szkolnictwo zawodowe było latami uśmiercane. W ostatnim czasie są podejmowane kroki, żeby straty nadrobić. Czy nam się uda? Tak, ale pod warunkiem, że kształcenie zawodowe będzie szło w parze z praktyką, co wiele szkół już wprowadziło w życie.

Co na to minister?

Obecny na debacie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, przekonywał, że będą unijne pieniądze na to, żeby młodym ułatwić start. Jego zdaniem do tej pory wielu młodych z takiej pomocy skorzystało.
– Nie stać nas na stracenie tego pokolenia młodych ludzi. Solidarność pokoleniowa musi odzwierciedlać się w naszych działaniach. Największym problemem jest niedopasowanie struktury kształcenia do rynku pracy. Nauka i praktyka powinny odbywać się w jednym czasie. Takie rozwiązanie sprawdziło się w krajach, które dzisiaj mają najniższe bezrobocie. Przywróćmy szacunek zawodom. Są wygórowane ambicje, oczekiwania, a potem wielkie rozczarowanie rynkiem pracy. Potrzeba zmiany świadomości – apelował minister. – Młodzi ludzie powinni wybierać uczelnie techniczne i myśleć o pracy w kategoriach praktycznych – dodał.

Kłopot w tym, że nie tylko chodzi o świadomość, ale o zmianę całego systemu, który pozwoliłby na efektywne wykorzystanie energii młodych, która maleje wraz z czasem poświęconym na szukanie pracy. Żadne górnolotne wypowiedzi nie pomogą, jeśli za nimi nie będą szły konkretne działania. A smutna prawda jest taka, że młodzi masowo wyjeżdżają z mniejszych miast szukać szczęścia w aglomeracjach i za granicą. A przecież potrzebni są u nas – w Olkuszu, Bukownie, Wolbromiu i innych miejscowościach powiatu olkuskiego.

Kto im da pracę? Na to kluczowe pytanie debata nie przyniosła odpowiedzi. Przytaczamy autentyczne historie reprezentantów pokolenia 30-latków z powiatu olkuskiego. Wynika z nich wprost to, o czym uczestnicy debaty nie usłyszeli, bo być może usłyszeć nie chcieli.

Piotrek, 29 lat, inżynier produkcji
– Po skończeniu studiów wróciłem do Olkusza i złożyłem swoje CV chyba we wszystkich zakładach produkcyjnych. Przez rok nie odezwał się nikt, więc byłem na garnuszku rodziców. Ostatecznie znalazłem pracę w Krakowie. Teraz dobrze zarabiam, przeprowadziłem się i do miasta rodzinnego raczej już nie wrócę. Bo po co?

Monika, 28 lat, magister
– Studiowałam zaocznie i pracowałam dorywczo. Po skończeniu studiów chciałam znaleźć sobie stałą pracę, ale bez efektu. Udało mi się dostać na staż do sklepu. Pracowałam ponad normę i byłam zmuszana do dźwigania ciężkich rzeczy, co odbiło się na moim zdrowiu. Potem odbyłam staż w jednej z instytucji w Olkuszu. Bardzo mi się podobało, nauczyłam się wielu nowych rzeczy i miałam nadzieję, że tam zostanę, bo moi przełożeni byli ze mnie zadowoleni. Niestety bez szans. Potem dowiedziałam się, że na moim stanowisku został wkrótce zatrudniony ktoś inny. Nie muszę chyba dodawać, że nieprzypadkowy. Było mi przykro, ale to otworzyło mi oczy na rzeczywistość. Teraz pracuję w korporacji pod Krakowem i dojeżdżam codziennie do pracy. Jestem pogodzona z tym, że nigdy nie znajdę pracy w moim mieście.

Katarzyna, 29 lat, wykształcenie średnie
– Po maturze nie poszłam na studia, bo uważałam, że to nie dla mnie. Zrobiłam kilka kursów dokształcających, ale żaden z nich nie dał mi stałego zatrudnienia. Umowa śmieciowa owszem, ale na coś więcej nie mogłam nigdzie liczyć. Założyłam w końcu działalność gospodarczą i prowadzę sprzedaż internetową. Daje mi to niezły dochód i nigdy nie będę chciała pracować u kogoś za najniższą krajową na papierze.

Maciej, 30 lat, wykształcenie zawodowe
– Moje doświadczenia z miejscowym rynkiem pracy są bardzo złe. Mam w ręku fach, ale jako młody człowiek nie miałem odwagi, żeby od razu otworzyć coś swojego. Nie czułem się też na siłach, bo wydawało mi się, że jeszcze muszę się doszkolić. Pracowałem u wielu „majstrów”, zawsze na czarno. Urlop, płatne nadgodziny i odprowadzanie składek to była fikcja. Jak miałem myśleć o założeniu rodziny nie mając żadnej stabilizacji? W końcu przyszła taka chwila i zdecydowałem się założyć własną firmę. Nie żałuję, bo dobrze mi idzie. Moja historia jest jednak dowodem na to, że młodzi są często tanią siłą roboczą i mało kto się buntuje.

debata bezrobocie1

debata bezrobocie3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
57 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
znawca
znawca
10 lat temu

[quote name=”Szef”][quote name=”qvo wadis”][quote name=”halo”]A gdzie młody człowiek ma szukać pracy w Olkuszu, jak tutaj prawie nic nie ma. Firmy w wiekszosci sa male i jedyne co moga ewentualnie zaproponowac to umowa smieciowa, czyli nie wiesz ile zarobisz i czy w ogole zarobisz. Podajcie choc jedną konkretną firmę w Olkuszu, w której młody człowiek bez znajomosci moze dostac umowe o prace i w której ma szanse na rozwoj i zdobycie doswiadczenia, i zarobi godziwie.[/quote]

U nas sa przedsiębiorcy z Bożej łaski. Sami się chcą nachapać.[/quote]

Kolego/Koleżanko z pustego i Salomon nie naleje…..
Każdy młody człowiek niech najpierw pokarze na co go stać, zdobędzie wiedzę i doświadczenie i dopiero wymaga – jak wzrośnie jego wydajność. TYLe.[/quote]

A gdzie młody człowiek ma zdobyć to doświadczenie skoro każdy „szef” chce od razu zatrudnić tylko doświadczonego pracownika za 1500 brutto i jeszcze po znajomości !!!? 😆

kumaty
kumaty
10 lat temu

Ja będąc na ich miejscu, pytanie takie poszerzył bym o wątek- Kto ich tej szansy na zatrudnienie pozbawił, poprzez nieudolną restrukturyzację, czytaj zniszczenie największych zakładów w tym mieście. Dlaczego nasze garnki nie miały zbytu?, bo nikomu na tym nie zależało by je sprzedać . Dlaczego dziś łatwiej w Olkuszu kupić rumuńskie garnki niż nasze? bo miastem rządzą w większości ci sami co kiedyś doprowadzili to miastu do takiego upadku, że na terenie znanej w całej Eurpie fabryki można było spotkać spacerujące osły. Szczerze mówiąc widok ich był bardzo wymowny i stanowił jakby odpowiedź na pytanie. Dlaczego!!!?

Szef
Szef
10 lat temu

[quote name=”qvo wadis”][quote name=”halo”]A gdzie młody człowiek ma szukać pracy w Olkuszu, jak tutaj prawie nic nie ma. Firmy w wiekszosci sa male i jedyne co moga ewentualnie zaproponowac to umowa smieciowa, czyli nie wiesz ile zarobisz i czy w ogole zarobisz. Podajcie choc jedną konkretną firmę w Olkuszu, w której młody człowiek bez znajomosci moze dostac umowe o prace i w której ma szanse na rozwoj i zdobycie doswiadczenia, i zarobi godziwie.[/quote]

U nas sa przedsiębiorcy z Bożej łaski. Sami się chcą nachapać jak najszybciej i jak najwięcej, a pracownikowi najniższą krajową.[/quote]

Kolego/Koleżanko z pustego i Salomon nie naleje…..
Każdy młody człowiek niech najpierw pokarze na co go stać, zdobędzie wiedzę i doświadczenie i dopiero wymaga – jak wzrośnie jego wydajność. TYLe.

Szef
Szef
10 lat temu

Uważam, że problem jest w samych poszukujących pracy- moim zdaniem takie zjawisko jak bezrobocie nie istnieje.Młodym się się pracować nie chce i tyle – nie starają się, są nieprzygotowani do rozmów kwalifikacyjnych, nie wiedzą sami co chcą robić!!! Nie przychodzą na rozmowy!!!! Oczywiście są wyjątki i im właśnie gratuluję bo mają pracę. Moim zdaniem Urząd Pracy powinni zamknąć bo oni nic nie robią w temacie aby zmienić tą sytuację – głównie dyrekcja – bez jakichkolwiek kompetencji i energii..Niech powiedzą co zrobili w kierunku zorganizowania pracy dla młodych, ambitnych bo ich w Olkuszu nie brakuje prócz rozdysponowania środków i to w miernym z minusem wydaniu.

qvo wadis
qvo wadis
10 lat temu

[quote name=”halo”]A gdzie młody człowiek ma szukać pracy w Olkuszu, jak tutaj prawie nic nie ma. Firmy w wiekszosci sa male i jedyne co moga ewentualnie zaproponowac to umowa smieciowa, czyli nie wiesz ile zarobisz i czy w ogole zarobisz. Podajcie choc jedną konkretną firmę w Olkuszu, w której młody człowiek bez znajomosci moze dostac umowe o prace i w której ma szanse na rozwoj i zdobycie doswiadczenia, i zarobi godziwie.[/quote]

U nas sa przedsiębiorcy z Bożej łaski. Sami się chcą nachapać jak najszybciej i jak najwięcej, a pracownikowi najniższą krajową.

halo
halo
10 lat temu

A gdzie młody człowiek ma szukać pracy w Olkuszu, jak tutaj prawie nic nie ma. Firmy w wiekszosci sa male i jedyne co moga ewentualnie zaproponowac to umowa smieciowa, czyli nie wiesz ile zarobisz i czy w ogole zarobisz. Podajcie choc jedną konkretną firmę w Olkuszu, w której młody człowiek bez znajomosci moze dostac umowe o prace i w której ma szanse na rozwoj i zdobycie doswiadczenia, i zarobi godziwie.

wyborca z dworca
wyborca z dworca
10 lat temu

[quote name=”znawca”]Ja wam młodzi wytłumaczę dlaczego nie możecie znaleźć pracy:

Pracę dają pracodawcy.
Rząd Podnosi Podatki (Vat w górę, obowiązek założenia kasy fiskalnej przez wszystkich przedsiębiorców, likwidacja możliwości odliczenia vat na auto z kratką i na materiały budowlane itd.)
Pracodawcy mają więc mniej pieniędzy i szukają oszczędności. Zamiast zatrudnić dwóch młodych zatrudnią jednego albo wcale…

Głosujcie zatem dalej na PO młodzi !
By żyło się lepiej …………………………..kolegom :lol:[/quote]

Nić dodać ani ująć. Tylko kolesiom żyje się lepiej ! Smutne ale prawdziwe. !!!

starzyk
starzyk
10 lat temu

Młodzi, zdrowi,wykształceni,poligloci to mogą bujać sie po .swiecie za chlebem, a nie trzymac sie mamusinej kiecki. Prace zostawić tym, co nie maja na tyle zdrowia i sił aby robić kariery a muszą jakoś zarobić aby przezyć.

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”rozbawiona”]:lol: przez kilka lat byłam księgową a teraz pracuję w urzędzie skarbowym .Ostatnio przyjechał do mnie znajomy który otworzyl bar aby dowiedzieć się jak najlepiej oszukiwać urząd skarbowy gdyż nie wiedział że zmieniłam pracę . Obróciliśmy wszystko w żart ale mieliśmy ubaw z mężem kilka dni :lol:[/quote]

A gdzie tajemnica zawodowa – taki mąż wie wszystko o wszystkich podatnikach a później Olkusz cały …

dwulicowość
dwulicowość
10 lat temu

[quote name=”rozbawiona”]:lol: przez kilka lat byłam księgową a teraz pracuję w urzędzie skarbowym .Ostatnio przyjechał do mnie znajomy który otworzyl bar aby dowiedzieć się jak najlepiej oszukiwać urząd skarbowy gdyż nie wiedział że zmieniłam pracę . Obróciliśmy wszystko w żart ale mieliśmy ubaw z mężem kilka dni :lol:[/quote]
I własnie takie zołzy tam pracują. Jak są ksiegowymi w firmie to szukają furtek do wycyckania skarbówki, a jak ida do skarbówki to chcą wycyckac kazdego petenta dla paru groszu premii. Ot,mentalność prawdziwego POlaka

bezrobotny grzybarz
bezrobotny grzybarz
10 lat temu

Q-wa, co tak smierdzi w Olkuszu tym śmietnikiem i dokąd tak będzie capić. Juz nawet grzyby w lesie prżeśmierdły.

nowy
nowy
10 lat temu

[quote name=”kapitalista”][quote name=”precz z wyzyskiem”]
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…[/quote]
Masz rację, ja siedzę bardzo wysoko, ale wdrapywałem się tam prawie dziesięć lat. Jestem bogaty i od bardzo dawna daję pracę innym, przeważnie są zadowoleni, a najbardziej ci, którzy znają swoje miejsce. Widzę, że ty swojego miejsca nie znasz, wolisz nadal kręcić się na zydelku, dłubać w nosie, głosić hasełka typu „precz z wyzyskiem” i naiwnie czekać na „swoich” 😉 , a jak przyjdą „twoi” to za rok im będziesz wytykał to samo co teraz, bo ty taki urodzony wytykacz jesteś, nieprawdaż? Znam to, nigdy nie będziesz kapitalistą, nigdy nie będziesz bogaty, zamiast wziąść się do roboty będziesz kwękał, stękał, zazdrościł, wygrażał i wymachiwał piąstkami, tylko kogo to obchodzi? Każdy panem swego losu, widać twój los zaczął się i skończył na zydelku, twój problem.[/quote]

bredzisz, taki z ciebie kapitalista jak z trąby armata

rozbawiona
rozbawiona
10 lat temu

😆 przez kilka lat byłam księgową a teraz pracuję w urzędzie skarbowym .Ostatnio przyjechał do mnie znajomy który otworzyl bar aby dowiedzieć się jak najlepiej oszukiwać urząd skarbowy gdyż nie wiedział że zmieniłam pracę . Obróciliśmy wszystko w żart ale mieliśmy ubaw z mężem kilka dni 😆

kapitalista
kapitalista
10 lat temu

[quote name=”precz z wyzyskiem”]
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…[/quote]
Masz rację, ja siedzę bardzo wysoko, ale wdrapywałem się tam prawie dziesięć lat. Jestem bogaty i od bardzo dawna daję pracę innym, przeważnie są zadowoleni, a najbardziej ci, którzy znają swoje miejsce. Widzę, że ty swojego miejsca nie znasz, wolisz nadal kręcić się na zydelku, dłubać w nosie, głosić hasełka typu „precz z wyzyskiem” i naiwnie czekać na „swoich” 😉 , a jak przyjdą „twoi” to za rok im będziesz wytykał to samo co teraz, bo ty taki urodzony wytykacz jesteś, nieprawdaż? Znam to, nigdy nie będziesz kapitalistą, nigdy nie będziesz bogaty, zamiast wziąść się do roboty będziesz kwękał, stękał, zazdrościł, wygrażał i wymachiwał piąstkami, tylko kogo to obchodzi? Każdy panem swego losu, widać twój los zaczął się i skończył na zydelku, twój problem.

precz z wyzyskiem
precz z wyzyskiem
10 lat temu

[quote name=”kapitalista”]Nie tak dawno przyszedł do mnie szukający pracy magister, za nielekką chciałem mu dać najniższe zgodne z prawem wynagrodzenie, a on powiedział, że pracuje u mnie jego kolega po technikum i już zarabia dwa razy tyle. Odmówił, a na pożegnanie dodał, że za takie pieniądze nie będzie rano wstawał, woli jechać do Grejt Britajn, i pewnie pojechał. Dwadzieścia lat temu po ukończeniu studiów zacząłem pracę w małym warsztacie w pobliskiej wsi za marne grosze i nie kręciłem nosem, dzisiaj mam firmę i zatrudniam młodych ludzi, nie widzę powodu, aby na początku mieli lepiej ode mnie. Rozumiem, że tytuł artykułu jest żartobliwy 😉 , już dawno minęły niechlubne czasy kiedy pracę dawano, dzisiaj nikt nie ma takiego obowiązku, dzisiaj na pracę trzeba sobie zapracować, a na dobrą tym bardziej, nauką, wiedzą, praktyką, doświadczeniem i uporem, każdy jest kowalem własnego losu….[/quote]

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…

Alfred
Alfred
10 lat temu

Dajcie spokoj juz p. dr Bobiemu, bo chlopak wpadnie w kompleksy i zacznie sie budzic w nocy zlany potem. Doktorat ma chyba z histerii. Po przeczytaniu moze sam nam dokladnie opisze z czego ma ten tytul.

kapitalista
kapitalista
10 lat temu

Nie tak dawno przyszedł do mnie szukający pracy magister, za nielekką chciałem mu dać najniższe zgodne z prawem wynagrodzenie, a on powiedział, że pracuje u mnie jego kolega po technikum i już zarabia dwa razy tyle. Odmówił, a na pożegnanie dodał, że za takie pieniądze nie będzie rano wstawał, woli jechać do Grejt Britajn, i pewnie pojechał. Dwadzieścia lat temu po ukończeniu studiów zacząłem pracę w małym warsztacie w pobliskiej wsi za marne grosze i nie kręciłem nosem, dzisiaj mam firmę i zatrudniam młodych ludzi, nie widzę powodu, aby na początku mieli lepiej ode mnie. Rozumiem, że tytuł artykułu jest żartobliwy 😉 , już dawno minęły niechlubne czasy kiedy pracę dawano, dzisiaj nikt nie ma takiego obowiązku, dzisiaj na pracę trzeba sobie zapracować, a na dobrą tym bardziej, nauką, wiedzą, praktyką, doświadczeniem i uporem, każdy jest kowalem własnego losu. Zgadzam się z poprzednimi wpisami, że łatwizna, marudzenie i lenistwo jest u nas dosyć powszechne.

pop
pop
10 lat temu

Doktor, taki wykształcony a taki miernota. A tak na marginesie, to w jakiej dziedzinie ten pan jest doktorem.

rozważny kierowca
rozważny kierowca
10 lat temu

[quote name=”programist”]Śmierć rowerzysty między Mazańcem a Bukownem
sprawi,że wreszcie dorobią pobocza.Śmierć „zrobiła” chodnik
w Osieku np.[/quote]
Ostatnio mijałem dwóch, jeden jechał po zmroku bez świateł, a drugi nie trzymał rąk na kierownicy, ciekawe któremu z nich się przytrafiło? Pobocze zrób sobie w przedpokoju pod WC.

KUL-oodporny
KUL-oodporny
10 lat temu

[quote name=”prof. dr Wiedzący”]
ad 1. z małej litery pisze się „krzesło” bo je widać i można na nim siedzieć. boga nie widać, nie słychać, nie czuć, boga nie ma, dlatego powinno się słowo „bóg” pisać jeszcze mniejszą literą której to forum niestety nie udostępnia.
ad. PIS nie zdążył podnosić podatków i nie zdążył zabrać ulg ponieważ przed podniesieniem podatków oraz zniesieniem ulg ponownie chciał zakuć Polskę w kajdany. Polacy na to nie pozwolili i PIS wyleciał na zbity PISk :lol:[/quote]
[quote name=”uuu”]A ja wam mówie, że to pisze dr Bob Hertzog. Radny pow., ktory bardzo nienawidzi ludzi, ktorzy mysla inaczej niz on i jego ugupowanie – LSD[/quote]

Potrafię rozpoznawać autora po czcionce i przecież widzę, że to napisał olkuski wyrośnięty ministrant w celach prowokacyjnych, a to, że napisał prawdę to inna sprawa 😆

KUL-oodporny
KUL-oodporny
10 lat temu

[quote name=”uuuuuuuuuu”]
A ja wam mówie, że to pisze dr Bob Hertzog. Radny pow., ktory bardzo nienawidzi ludzi, ktorzy mysla inaczej niz on i jego ugupowanie – LSD..[/quote]
Potrafię rozpoznawać autora po czcionce i przecież widzę, że to napisał olkuski wyrośnięty ministrant w celach prowokacyjnych, a to, że napisał prawdę to inna sprawa 😆

uuuuuuuuuu
uuuuuuuuuu
10 lat temu

[quote name=”prof. dr Wiedzący”][quote name=”znawca”]
Panie magistrze jakie studyja pan skończył? :
1. Bóg pisze się przez duże B – z szacunku do świętości 😆
2. Za PiS-u nie POdnosili POdatków i nie likwidowali ulg ;-)[/quote]
ad 1. z małej litery pisze się „krzesło” bo je widać i można na nim siedzieć. boga nie widać, nie słychać, nie czuć, boga nie ma, dlatego powinno się słowo „bóg” pisać jeszcze mniejszą literą której to forum niestety nie udostępnia.
ad. PIS nie zdążył podnosić podatków i nie zdążył zabrać ulg ponieważ przed podniesieniem podatków oraz zniesieniem ulg ponownie chciał zakuć Polskę w kajdany. Polacy na to nie pozwolili i PIS wyleciał na zbity PISk :lol:[/quote]

A ja wam mówie, że to pisze dr Bob Hertzog. Radny pow., ktory bardzo nienawidzi ludzi, ktorzy mysla inaczej niz on i jego ugupowanie – LSD..

prof. dr Wiedzący
prof. dr Wiedzący
10 lat temu

[quote name=”znawca”]
Panie magistrze jakie studyja pan skończył? :
1. Bóg pisze się przez duże B – z szacunku do świętości 😆
2. Za PiS-u nie POdnosili POdatków i nie likwidowali ulg ;-)[/quote]
Nie skończyłem KUL-u 😆
.
ad 1. z małej litery pisze się „krzesło” bo je widać i można na nim siedzieć. boga nie widać, nie słychać, nie czuć, boga nie ma, dlatego powinno się słowo „bóg” pisać jeszcze mniejszą literą której to forum niestety nie udostępnia.
.
ad 2. PIS nie zdążył podnosić podatków i nie zdążył zabrać ulg ponieważ przed podniesieniem podatków oraz zniesieniem ulg ponownie chciał zakuć Polskę w kajdany. Polacy na to nie pozwolili i PIS wyleciał z PISkiem na zbity PISk :lol:[/quote]

prof. dr Wiedzący
prof. dr Wiedzący
10 lat temu

[quote name=”znawca”]
Panie magistrze jakie studyja pan skończył? :
1. Bóg pisze się przez duże B – z szacunku do świętości 😆
2. Za PiS-u nie POdnosili POdatków i nie likwidowali ulg ;-)[/quote]
ad 1. z małej litery pisze się „krzesło” bo je widać i można na nim siedzieć. boga nie widać, nie słychać, nie czuć, boga nie ma, dlatego powinno się słowo „bóg” pisać jeszcze mniejszą literą której to forum niestety nie udostępnia.
ad. PIS nie zdążył podnosić podatków i nie zdążył zabrać ulg ponieważ przed podniesieniem podatków oraz zniesieniem ulg ponownie chciał zakuć Polskę w kajdany. Polacy na to nie pozwolili i PIS wyleciał na zbity PISk 😆

,,,,,
,,,,,
10 lat temu

][quote name=”znawca”]Ja wam młodzi wytłumaczę dlaczego nie możecie znaleźć pracy: Pracę dają pracodawcy.
Rząd Podnosi Podatki (Vat w górę, obowiązek założenia kasy fiskalnej przez wszystkich przedsiębiorców, likwidacja możliwości odliczenia vat na auto z kratką i na materiały budowlane itd.) Pracodawcy mają więc mniej pieniędzy i szukają oszczędności. Zamiast zatrudnić dwóch młodych zatrudnią jednego albo wcale… Głosujcie zatem dalej na PO młodzi !
By żyło się lepiej …kolegom[/quote]
Ej znawco pisiorze, leniu po zawodówce, wolę klepać biedę z Platformą Obywatelską niż wydłubywać korzonki z ziemi w piswowskim dobrobycie 😆 . Niech rządzi w Polsce każdy, byle nie PIS i nie lewica, tak wam dopomóż lenin i bóg :lol:[/quote]

Panie magistrze jakie studyja pan skończył? :
1. Bóg pisze się przez duże B – z szacunku do świętości 😆
2. Za PiS-u nie POdnosili POdatków i nie likwidowali ulg ;-)[/quote]
moze to nie mgr tylko dr Robert Hertzog.

znawca
znawca
10 lat temu

[quote name=”absolwent UJ”][quote name=”znawca”]Ja wam młodzi wytłumaczę dlaczego nie możecie znaleźć pracy: Pracę dają pracodawcy.
Rząd Podnosi Podatki (Vat w górę, obowiązek założenia kasy fiskalnej przez wszystkich przedsiębiorców, likwidacja możliwości odliczenia vat na auto z kratką i na materiały budowlane itd.) Pracodawcy mają więc mniej pieniędzy i szukają oszczędności. Zamiast zatrudnić dwóch młodych zatrudnią jednego albo wcale… Głosujcie zatem dalej na PO młodzi !
By żyło się lepiej …kolegom[/quote]
Ej znawco pisiorze, leniu po zawodówce, wolę klepać biedę z Platformą Obywatelską niż wydłubywać korzonki z ziemi w piswowskim dobrobycie 😆 . Niech rządzi w Polsce każdy, byle nie PIS i nie lewica, tak wam dopomóż lenin i bóg :lol:[/quote]

Panie magistrze jakie studyja pan skończył? :
1. Bóg pisze się przez duże B – z szacunku do świętości 😆
2. Za PiS-u nie POdnosili POdatków i nie likwidowali ulg 😉

programist
programist
10 lat temu

Śmierć rowerzysty między Mazańcem a Bukownem
sprawi,że wreszcie dorobią pobocza.Śmierć „zrobiła” chodnik
w Osieku np.

absolwent UJ
absolwent UJ
10 lat temu

[quote name=”znawca”]Ja wam młodzi wytłumaczę dlaczego nie możecie znaleźć pracy: Pracę dają pracodawcy.
Rząd Podnosi Podatki (Vat w górę, obowiązek założenia kasy fiskalnej przez wszystkich przedsiębiorców, likwidacja możliwości odliczenia vat na auto z kratką i na materiały budowlane itd.) Pracodawcy mają więc mniej pieniędzy i szukają oszczędności. Zamiast zatrudnić dwóch młodych zatrudnią jednego albo wcale… Głosujcie zatem dalej na PO młodzi !
By żyło się lepiej …kolegom[/quote]
Ej znawco pisiorze, leniu po zawodówce, wolę klepać biedę z Platformą Obywatelską niż wydłubywać korzonki z ziemi w piswowskim dobrobycie 😆 . Niech rządzi w Polsce każdy, byle nie PIS i nie lewica, tak wam dopomóż lenin i bóg 😆

bat na leni z PIS
bat na leni z PIS
10 lat temu

[quote name=”MGR”]Niestety burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka, który rządzi w mieście już drugą kadencję (ostatnio wybrany z listy Platformy Obywatelskiej) nie dba dostatecznie, by w gminie Olkusz powstawały nowe miejsca pracy. Coraz więcej ludzi nie może w Olkuszu jej znaleźć, dlatego tak wielu stąd ucieka. W mojej opinii odpowiada za to właśnie burmistrz Rzepka oraz ci ludzie w Radzie Miasta, którzy go wspierają.[/quote]
Nie ma strachu, już niedługo towarzysze Edward Kmita, Edward Osuch, Edward Kaczyński, Edward Duda oraz Edward Orkisz wezmą od amerykanów wielki kredyt i wybudują wielkie fabryki kitu i zatrudnią setki, tysiące, baaa, dziesiątki tysięcy olkuszan. Dlaczego kitu? Bo kit od zawsze wychodzi im NAJLEPIEJ! 😆

MGR
MGR
10 lat temu

Niestety burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka, który rządzi w mieście już drugą kadencję (ostatnio wybrany z listy Platformy Obywatelskiej) nie dba dostatecznie, by w gminie Olkusz powstawały nowe miejsca pracy. Coraz więcej ludzi nie może w Olkuszu jej znaleźć, dlatego tak wielu stąd ucieka. W mojej opinii odpowiada za to właśnie burmistrz Rzepka oraz ci ludzie w Radzie Miasta, którzy go wspierają.

pepe
pepe
10 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Kosiniak – Kamysz? Był juz minister o takim nazwisku w rządzie Mazowieckiwgo. To jakaś rodzinna sztafeta pokoleń? Czy może jakaś rodzinna fabruka ministyrów?
O jakich miejscach pracy w takjim układzie mowa?
To przypadek czy przykład metody znajdywania pracy?[/quote]
to ………..syn

listonosz
listonosz
10 lat temu

bez przesady, przejdz sie po US,ZUS,starostwie.UM, PUP same młode twarze (no chyba że po liftingu, ), nawet w Biedronce nowy nabór.

znawca
znawca
10 lat temu

Ja wam młodzi wytłumaczę dlaczego nie możecie znaleźć pracy:

Pracę dają pracodawcy.
Rząd Podnosi Podatki (Vat w górę, obowiązek założenia kasy fiskalnej przez wszystkich przedsiębiorców, likwidacja możliwości odliczenia vat na auto z kratką i na materiały budowlane itd.)
Pracodawcy mają więc mniej pieniędzy i szukają oszczędności. Zamiast zatrudnić dwóch młodych zatrudnią jednego albo wcale…

Głosujcie zatem dalej na PO młodzi !
By żyło się lepiej …………………………..kolegom 😆

Sonia
Sonia
10 lat temu

[quote name=”hanka”]… spóźniony J. Soska, … takich nawet pseudodebatach „siedzieć” od początku, a poza tym „znacie, rozumicie.. – jak zwykle[/quote]

A na koniu pewnie przyjechał, a tam korki od Jeżówki.

POwiec
POwiec
10 lat temu

Jeżeli pisiory twierdzą że w PO są same cwaniaczki obdzielający siebie pracą, rozdający między sobą dobra za darmochę, wspierający się, żyjący w bogactwie, to dlaczego nie przepiszą się do Platformy? Pisiory świętymi są? – BZDURA! Uczciwymi są? – BZDURA! Sprawiedliwymi są? – BZDURA! Pracowitymi są? – BZDURA!
Oni chcą tylko dostać się do koryta z tą różnicą, że koryto Platformy przynajmniej stara się być demokratyczne, a koryto PIS-u będzie tylko i wyłącznie ŚWIŃSKIE. Jeszcze trochę i będziemy mieli okazję to koryto powąchać, pisiorcy wyborcy 😆 .

bez żartów
bez żartów
10 lat temu

[quote name=”nori”]
Tusk to nas wszystkich przez 6 lat octem polewa.[/quote]
Z tego co dostrzegam tak uważają tylko bezmyślni nieudacznicy, związkowe cwaniaczki, „lenie i nieroby” z prawa i sprawiedliwości oraz lewicy. Całe życie ciężko pracuję na to, aby mieć pracę i być niezależną. Ale nawet gdybym pracę straciła, nawet gdybym żyła w biedzie, nigdy nie zagłosuję na pis i na postkomunistyczną lewicę. Wolę być biedna przy Platformie, niż ogryzać korzonki przy PISie co jest pewne – czego wszystkim zwolennikom PISu życzę.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
10 lat temu

Kosiniak – Kamysz? Był juz minister o takim nazwisku w rządzie Mazowieckiwgo. To jakaś rodzinna sztafeta pokoleń? Czy może jakaś rodzinna fabruka ministyrów?
O jakich miejscach pracy w takjim układzie mowa?
To przypadek czy przykład metody znajdywania pracy?

nori
nori
10 lat temu

[quote name=”POwiec stary gdzieś”]ty był…
[quote name=”Edward Gierek bis”].
Ja dam, dam olkuszanom pracę, wszystkim, nie tylko młodym. Weźmiemy kredyt od amerykanów, wybudujemy w Polsce fabryki, huty, stocznie (w Olkuszu OFNE, OWENT) odnowimy współpracę z naszym wielkim bratem ZSRR, to będzie nasz przyjaciel, obrońca, i odbiorca wszystkich dóbr i towarów. Tam popłyną nasze potężne statki, tam wyślemy naszą stal, nasz węgiel, nasze pralki, lodówki, a w zamian otrzymamy wdzięczność, szacunek, wielką przyjaźń, i obronę przed amerykanami, którzy dadzą nam kredyt…Lekarz będzie lekarzem, nauczyciel nauczycielem, sekretarz partyjny sekretarzem. A jak znowu braknie pieniędzy to znowu dodrukujemy, aby nikomu nie brakło. Każdemu damy pracę, każdy musi pracę mieć (czy się stoi czy się leży…) a jak braknie kasy to dodrukujemy…[/quote]
To ja już wolę Tuska bo nie przepadam za OCTEM! :cry:[/quote]
Tusk to nas wszystkich przez 6 lat octem polewa.

POwiec stary gdzieś
POwiec stary gdzieś
10 lat temu

ty był…
[quote name=”Edward Gierek bis”].
Ja dam, dam olkuszanom pracę, wszystkim, nie tylko młodym. Weźmiemy kredyt od amerykanów, wybudujemy w Polsce fabryki, huty, stocznie (w Olkuszu OFNE, OWENT) odnowimy współpracę z naszym wielkim bratem ZSRR, to będzie nasz przyjaciel, obrońca, i odbiorca wszystkich dóbr i towarów. Tam popłyną nasze potężne statki, tam wyślemy naszą stal, nasz węgiel, nasze pralki, lodówki, a w zamian otrzymamy wdzięczność, szacunek, wielką przyjaźń, i obronę przed amerykanami, którzy dadzą nam kredyt…Lekarz będzie lekarzem, nauczyciel nauczycielem, sekretarz partyjny sekretarzem. A jak znowu braknie pieniędzy to znowu dodrukujemy, aby nikomu nie brakło. Każdemu damy pracę, każdy musi pracę mieć (czy się stoi czy się leży…) a jak braknie kasy to dodrukujemy…[/quote]
To ja już wolę Tuska bo nie przepadam za OCTEM! 😥

..../////
..../////
10 lat temu

[quote name=”POlak patriota”][quote name=”Edward Gierek bis”].
Ja dam, dam olkuszanom pracę, wszystkim, nie tylko młodym. Weźmiemy kredyt od amerykanów, wybudujemy w Polsce fabryki, huty, stocznie (w Olkuszu OFNE, OWENT) … A jeżeli nasza socjalistyczna gospodarka będzie miała kłopoty dodrukujemy banknotów, dużo banknotów, aby każdy miał ich pod dostatkiem. Zbudujemy szpitale, kliniki, szkoły, uniwersytety, zatrudnimy wszystkich zgodnie z zawodem. Lekarz będzie lekarzem, nauczyciel nauczycielem, sekretarz partyjny sekretarzem. A jak znowu braknie pieniędzy to znowu dodrukujemy, aby nikomu nie brakło. Każdemu damy pracę, każdy musi pracę mieć (czy się stoi czy się leży…) a jak braknie kasy to dodrukujemy…[/quote]
Jakbym Edwarda Kmity, Edwarda Osucha, Edwarda Kaczyńskiego i Edwarda Dudy czytał, wypisz wymaluj! 😆 .[/quote]
a ja tu czytam Edwarad Millera i całą tą poskomune.

POlak patriota
POlak patriota
10 lat temu

[quote name=”Edward Gierek bis”].
Ja dam, dam olkuszanom pracę, wszystkim, nie tylko młodym. Weźmiemy kredyt od amerykanów, wybudujemy w Polsce fabryki, huty, stocznie (w Olkuszu OFNE, OWENT) … A jeżeli nasza socjalistyczna gospodarka będzie miała kłopoty dodrukujemy banknotów, dużo banknotów, aby każdy miał ich pod dostatkiem. Zbudujemy szpitale, kliniki, szkoły, uniwersytety, zatrudnimy wszystkich zgodnie z zawodem. Lekarz będzie lekarzem, nauczyciel nauczycielem, sekretarz partyjny sekretarzem. A jak znowu braknie pieniędzy to znowu dodrukujemy, aby nikomu nie brakło. Każdemu damy pracę, każdy musi pracę mieć (czy się stoi czy się leży…) a jak braknie kasy to dodrukujemy…[/quote]
Jakbym Edwarda Kmity, Edwarda Osucha, Edwarda Kaczyńskiego i Edwarda Dudy czytał, wypisz wymaluj! 😆 .

Edward Gierek bis
Edward Gierek bis
10 lat temu

.
Ja dam, dam olkuszanom pracę, wszystkim, nie tylko młodym. Weźmiemy kredyt od amerykanów, wybudujemy w Polsce fabryki, huty, stocznie (w Olkuszu OFNE, OWENT) odnowimy współpracę z naszym wielkim bratem ZSRR, to będzie nasz przyjaciel, obrońca, i odbiorca wszystkich dóbr i towarów. Tam popłyną nasze potężne statki, tam wyślemy naszą stal, nasz węgiel, nasze pralki, lodówki, a w zamian otrzymamy wdzięczność, szacunek, wielką przyjaźń, i obronę przed amerykanami, którzy dadzą nam kredyt. A jeżeli nasza socjalistyczna gospodarka będzie miała kłopoty dodrukujemy banknotów, dużo banknotów, aby każdy miał ich pod dostatkiem. Zbudujemy szpitale, kliniki, szkoły, uniwersytety, zatrudnimy wszystkich zgodnie z zawodem. Lekarz będzie lekarzem, nauczyciel nauczycielem, sekretarz partyjny sekretarzem. A jak znowu braknie pieniędzy to znowu dodrukujemy, aby nikomu nie brakło. Każdemu damy pracę, każdy musi pracę mieć (czy się stoi czy się leży…) a jak braknie kasy to dodrukujemy…

były liberał
były liberał
10 lat temu

czy mię wzrok mój myli, czy ja tam widzę posłankę z miłościwie nam panującego PO i dwóch tzw. „koalicjantów”- jeden to minister pracy a drugi to miejscowy…, a nie powiem kto, bo jakoś tak gościa lubię! To czego wyście się spodziewali, że do mikorofonów was dopuszczą? A skonsultowaliście pytania z agencją PR, co robi kampanię wyborczą albo chociaż z asystentem pani poseł? Jak masz jeden z drugim mniej niż 30 lat, żadnej rodziny i jaką taką znajomość języka to spadaj stąd jak najdalej, dopóki PO będzie przy władzy to tu nikt spoza „rodziny” nie dostanie ani pracy, ani mieszkania, ani cienia szansy … sprawdźcie sobie na facebooku, ilu ludzi z Olkusza i okolic , co mają po 40, 50, 60 lat siedzi za granicą i co oni o tym myślą! Uczcie się na cudzych błędach, nie na własnych!

444555666ul
444555666ul
10 lat temu

Pani poseł sprowadziła młokosa z Warszawy i gościa, ktory ma słabość do nożyczek i myślą, że zbiją punkty przed wyborami samorządowymi. Nic z tego – debata nie wypaliła. Ludzie sie nie dali nabrac.

hanka
hanka
10 lat temu

debata – żenada, mogli się spotkać w swym „wąskim gronie’ – i na to samo by wyszło! dodatkowo „oliwy do ognia” dodał spóźniony J. Soska, który zarzucał nauczycielom brak przygotowania młodzieży do debaty – nie wiedział „spóźniony Biedaczek”, ze tylko z sali mogło paść 1 pytanie, bo goście już musieli jechać do Krakowa (są przecież priorytety, a prowincja…) Hasła „policzek dla nauczycieli i uczniów…” – proszę Pana warto na takich nawet pseudodebatach „siedzieć” od początku, a poza tym „znacie, rozumicie.. – jak zwykle

wizjer
wizjer
10 lat temu

To radnych powinno sie wziąć za d..pę. To rada uchwala a burmistrz wykonuje. Myślą o swoich dietach i tylko narzekaja. A do roboty i wspolnie wymyslic program dla Olkusza. A tu widze tylko pieniactwo i cwaniactwo.

Obserwator 2
Obserwator 2
10 lat temu

Podoba mi się tekst wprowadzający nas w stan faktyczny, ale nie zgadzam się z wypowiedziami. Przez wiele lat pracowałem za granicą, w tym na czarno, i zapewniam, że wyuczony zawód nie jest żadną przeszkodą. Może to i dziwne, ale nawet magistrowie humaniści potrafili tam się bardzo szybko odnaleźć, w budownictwie, w warsztatach samochodowych, nie tylko małych zakładach przemysłowych. Mieszkałem długi czas z parą, która ukończyła ten sam uniwersytet, facet najpierw pracował w szklarni, a potem zapylał zadowolony w firmie ogrodniczej. Jego dziewczyna cały czas była szwaczką (w mieszkaniu zawsze mieszkało nas kilkanaście osób). Lekarz, który dzisiaj prowadzi własną klinikę, przez kilka lat wyklepywał samochody (do Polski). Każdy kto pracował za granicą, a pracowało nas tysiące to potwierdzi. Prawdą jest, że tam pracowało się za lepsze pieniądze, ale nie jest prawdą, że wykształcenie ma jakiekolwiek znaczenie, chcący bez trudu zmieni zawód, byłem świadkiem – w MIESIĄC – Jaki problem?

czytelnik PO
czytelnik PO
10 lat temu

[quote name=”Karol z Atmy”][quote name=”Miś”]…Poczekam może red. ŁK coś napisze, choć widziałem go tylko chwilę.[/quote] Od Emi to ty się odwal, (moderacja).[/quote]
Misiu dokładnie tak, twoje miejsce jest przy Kmicie, niech trafi swój do swego! Kmita jak cyganka prawdę ci powie, i jak wujaszek Bierut da pracę 😀 .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 lat temu

Podaj konkrety, wtedy możemy polemizować! Miejsca pracy obecnie tworzy sektor prywatny a nie państwo, czasy przywożenia sekretarza już się skończyły. Teraz ,,prywata” ,,daje” zatrudnienie, Burmistrz i rada co najwyżej może zaproponować inwestorom teren do postawienia nowego zakładu pracy ale na pewno nikogo nie zmusi do zatrudniania ludzi. Pytanie dlaczego burmistrz Rzepka… Jest tak samo ciekawe jak, dlaczego nie poseł Osuch! Tak samo jest 7 lat w rządzie (Tak poseł ,,opozycji” też jest u władzy) i ma chyba większe możliwości niż chłopina z biednej Małopolskiej gminny.

demostenes
demostenes
10 lat temu

Środki unijne są w zdecydowanej większości fatalnie wydawane w Polsce.Mimo wpompowania do Polski 300 czy 400 mld ,środki te spowodowały jej rozwoju.Nie powstają nowe miejsca pracy, polska gospodarka jest coraz mniej innowacyjna, a środki unijne przeznacza się na mnóstwo niepotrzebnych inwestycji.Wystarczy spojrzeć na Olkusz.Na co wydaliśmy środki unijne?.Na tzw „rewitalizację” Starówki, na remont hali sportowej i domu kultury, na budowę skateparku.Żadna z tych inwestycji nie spowodowała powstania choćby jednego nowego miejsca pracy. Żadna z tych inwestycji nie spowodowała wzrostu dochodów budżetu Gminy.Co więcej duży wkład własny Gminy spowodował olbrzymie zadłużenie, które będziemy przez wiele lat spłacać.Środki unijne zmarnowaliśmy, nie spowodowały one rozwoju miasta, nie rozwiązaliśmy żadnych ważnych problemów mieszkańców, nie stworzyliśmy szansy dla młodych ludzi.Wybór tych inwestycji był chaotyczny i bezmyślny, w oderwaniu od rzeczywistych problemów mieszkańców Olkusza.