Olkusz

Wraca temat linii drogowych na skrzyżowaniu nieopodal zjazdu z DK 94 na osiedle Słowiki. Nasi Czytelnicy co jakiś czas pytają, kto z kierujących samochodem ma pierwszeństwo w tym miejscu. Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię z przedstawicielem jednej z okolicznych szkół nauki jazdy.

Skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego z ul. Rataja przy zjeździe z DK 94 w Olkuszu to miejsce, które nie pierwszy raz opisywane jest na łamach naszej gazety. Ostatnio swoimi wątpliwościami na temat organizacji ruchu w tym miejscu podzielił się z nami jeden z Czytelników. – Wytłumaczcie ludziom,  jak powinno się tam jeździć, bo chyba nie wszyscy ogarniają przepisy ruchu drogowego. Ostatnio wjechałby we mnie facet, który chyba nie wiedział, że jadąc od strony Biedronki, powinien ustąpić autom jadącym na dół, w kierunku myjni — relacjonował Pan Andrzej podczas niedawnej rozmowy telefonicznej.

Postanowiliśmy skonsultować tę kwestię z fachowcem. – W bezpośrednim otoczeniu opisywanego skrzyżowania umieszczony jest znak D-53 „koniec strefy ruchu”. Obsługuje on pojazdy jadące ulicą Rataja od strony marketu Biedronka i osiedla Słowiki. Wyjazd z niej traktowany jest jako włączenie się do ruchu, zatem należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom znajdującym się na drodze oraz zachować szczególną ostrożność — tłumaczy Przemysław Kocjan, instruktor nauki jazdy z Ośrodka Szkolenia Kandydatów na Kierowców OSK Focus Olkusz. Dodaje przy tym, że strefy ruchu tworzone są na drogach wewnętrznych i nie należy ich mylić ze strefami zamieszkania, gdzie obowiązują dodatkowe przepisy — Obowiązują w nich wszystkie przepisy drogowe jak na drodze publicznej. Najczęściej obszarami, na których się je wyznacza, są wjazdy na osiedla czy parkingi przy centrach handlowych — dodaje nasz rozmówca.

Poprosiliśmy również o komentarz mundurowych. Zapytaliśmy ich, ile zdarzeń drogowych odnotowali w tym miejscu na przestrzeni mijającego roku. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że w zeszłym roku na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z ul. Rataja  doszło do dwóch kolizji. – Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu dokonali lustracji tego miejsca. Mając na uwadze bezpieczeństwo w ruchu, komenda wystosowała pismo do Wydziału Ruchu Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu z prośbą o poprawę oznakowania poziomego przy wyżej wymienionym skrzyżowaniu — informuje podkomisarz Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
7 miesięcy temu

Wyjazd ze Smerfów oznaczony prawidłowo, ale skąd osoby zjeżdżające z 94-ki i jadące prosto w ul. Wyszyńskiego jaki znak stoi przy wyjeździe ze Smerfów? W teorii powinni ustępować wyjeżdżającym ze Smerów bo oni są po prawej stronie. Brakuje znaku D1 (droga z pierwszeństwem – taki żółty kopnięty kwadrat) dla jadących z 94-ki.