kasa2

Tylko w dwóch samorządach powiatu olkuskiego podwyższono podatki od nieruchomości na 2015 rok. Więcej zapłacą mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z Bukowna i Klucz. W pozostałych gminach obowiązują stawki z ubiegłego roku bądź sprzed dwóch lat, bo niektóre samorządy ostatnio uchwalały te opłaty w  2012 roku. Przedstawiamy Wam wysokości czterech świadczeń: za budynki i grunty  prywatne oraz przeznaczone pod działalność gospodarczą. Gdzie podatki są najwyższe?

Ustalone przez ministra finansów maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2015 rok w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wynoszą: 23,13 zł za mkw. budynku oraz 0,90 zł za mkw. gruntu. Opłaty za prywatne nieruchomości ustalono odpowiednio na poziomie: 0,75 zł i 0,47 zł. Uchwalenie podatków na terenie danej gminy czy miasta to obowiązek radnych. W żadnym z naszych samorządów nie zdecydowano się na wprowadzenie maksymalnych stawek. 

BOLESŁAW
Tutaj świadczenia za nieruchomości nie zmieniły się od 2012 roku. Wówczas decyzją radnych ustalono, że w 2013 roku mieszkańcy zapłacą 0,37 zł za mkw. budynku mieszkalnego oraz 0,24 zł za mkw. gruntu. Stawki za nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wynoszą: 18,84 zł za mkw. budynku oraz 0,85 zł za mkw. gruntu.

BUKOWNO
Przeciętny Kowalski w tym roku zapłaci 0,52 zł za 1 mkw. domu i 0,26 zł za 1 mkw. gruntu. W porównaniu do ubiegłego roku w obydwu przypadkach oznacza to wzrost stawek o 1 grosz. O tyle samo wzrosła stawka podatku od nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą, która wynosi teraz 0,83 zł/mkw. Podniesiono też stawkę od gruntów gospodarczych – z 19,65 zł do 19,75 zł. Radni stosowną uchwałę podjęli w październiku 2014 roku.

KLUCZE
0,68 zł za mkw. budynku i 0,29 zł za mkw. gruntu – takie stawki, uchwalone przez Radę Gminy w październiku 2014 roku,  obowiązują w gminie Klucze. W stosunku do poprzedniego roku wzrosły one odpowiednio o 2 grosze i 1 grosz. Podwyżka nie ominęła również przedsiębiorców, którzy zapłacą 20,93 zł za mkw. budynku (wcześniej 20,46 zł) oraz 0,81 zł za mkw gruntu (0,79 zł).

OLKUSZ
Ostatni raz nowe stawki podatkowe uchwalono w 2012 roku na kolejny rok. Od dwóch lat więc mieszkańcy płacą 0,62 zł za 1 mkw. budynków mieszkalnych i 0,30 zł od gruntu. W przypadku podatków od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, opłaty te kształtują się odpowiednio na poziomie 20,03 zł oraz 0,75 zł.

TRZYCIĄŻ
Tutaj również nie zdecydowali się podnieść nieruchomościowych podatków. Mieszkaniec Trzyciąża zapłaci więc w gminnej kasie 0,33 zł za mkw. budynku oraz 0,20 zł za mkw. gruntu. Przedsiębiorców obowiązują stawki w wysokości odpowiednio 17,22 zł oraz 0,72 zł.

WOLBROM
W tej gminie mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą płacić dokładnie takie same stawki, jak w ubiegłym roku. Właściciele prywatnych nieruchomości uiszczą opłaty w wysokości: 0,55 zł (mkw. budynku) oraz 0,27 zł (mkw. gruntu). 17,80 zł i 0,70 zł – to stawki obowiązujące dla prowadzących działalność gospodarczą.

Jak wynika z powyższego zestawienia, najmniejsze podatki zapłacą mieszkańcy Trzyciąża, a największe Klucz i Olkusza. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą najdrożej jest w Kluczach (budynki) i Bolesławiu (grunty), a najtaniej w Trzyciążu i Wolbromiu. Warto podkreślić, że radni czterech samorządów z sześciu nie zdecydowali się na wprowadzenie nowych stawek. A jak Wy oceniacie wysokość podatków w swoich gminach?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...?
...?
9 lat temu

[quote name=”matematyka”]Jeśli jest inflacja (1-2%), to znaczy że mniej więcej o tyle samo rosną koszty prowadzenia działalności, również działalności usług publicznych. [/quote]

Nie ma żadnej inflacji… ceny chleba stoją w miejscu a ceny paliw nawet spadają 😆

matematyka
matematyka
9 lat temu

Jeśli jest inflacja (1-2%), to znaczy że mniej więcej o tyle samo rosną koszty prowadzenia działalności, również działalności usług publicznych. Jeśli podatki pozostają niezmienione, to w budżetach gmin realnie będzie mniej pieniędzy na te same zadania niż przed rokiem. A przecież wszyscy chcemy, że w gminach było robione więcej i lepiej. Jeśli więc podnosi sie podatki o tyle co skok inflacji to moim zdaniem jest OK. Gorzej gdy pod publiczkę najpierw zamraża się podatki na rok, dwa, trzy a potem nagle gdy sytuacja pustego skarbczyka do tego zmusi skokowo dźwiga się podatki np. o 10%. Tak mieliśmy już kilka lat temu w Olkuszu, ciekawe czy teraz będzie powtórka z rozrywki?

mjhj
mjhj
9 lat temu

Czekamy na obniżenie podatków od nieruchomości zgodnie z obietnicami.

nn
nn
9 lat temu

[quote name=”1256″]Kto prowadzi działalność doskonale wie jakie ogromne koszty musi przynieść do gminy. Zdecydowanie za obniżeniem podatku od budynku gdzie prowadzona jest działalność. To jeden z punktów kampanii wyborczej burmistrza. Oby dotrzymał obietnicy.[/quote]
tylko mając działalność podatek rypiesz w koszty i mniej płacisz skarbówce, A co mają powiedzieć ci, którzy budowali domy na swojej ojcowiźnie, za swoje pieniądze i teraz bulą podatek od tego co urobili a nie przepili. Dom trudno utrzymać, a sprzedać nie ma komu bo wszyscy uciekają z tego grajdołka.

1256
1256
9 lat temu

Kto prowadzi działalność doskonale wie jakie ogromne koszty musi przynieść do gminy. Zdecydowanie za obniżeniem podatku od budynku gdzie prowadzona jest działalność. To jeden z punktów kampanii wyborczej burmistrza. Oby dotrzymał obietnicy.

321 do 123
321 do 123
9 lat temu

oj, żeby te nasze podatki chociaż szły na użyteczne cele a nie premie i nagrody bezproduktywnych urzędników.

123
123
9 lat temu

Podatkowy „kij” ma dwa końce: małe podatki – mniej kasy w budżecie, większe podatki – wkurzeni mieszkańcy, ale za to więcej się dzieje. Jeżeli mieszkańcy mają zaufanie do włodarza to nie będą zbytnio psioczyć, bo zobaczą pożytek z własnej kasy, ale gdzie mieszkańcy mają zaufanie do władzy? Albo inaczej – która władza dała ludziom powód do zaufania?