Olkusz

„79 lat po rozpoczęciu powstańczego zrywu w Warszawie spotykamy się pod harcerskim pomnikiem Powstania Warszawskiego na Starym Cmentarzu w Olkuszu, aby upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej walczących w powstaniu oraz cywilne ofiary umęczonej stolicy.” – tymi słowami prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz Konrada Kuliga rozpoczęły się lokalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny, a po odśpiewaniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę prowadzoną przez ks. Krzysztofa Jabłońskiego z parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu. Po wysłuchaniu apelu pamięci, delegacje złożyły natomiast kwiaty pod symbolicznym obeliskiem Powstania Warszawskiego.

„Powstanie Warszawskie to dla wszystkich Polaków historyczny symbol walki o Ojczyznę. W tych tragicznych czasach niemal na każdym kroku Polakom towarzyszyła śmierć. Dlatego wiedza o tym okrutnym okresie naszej historii i towarzyszących mu wydarzeniach musi być przekazywana kolejnym pokoleniom młodych Polaków, aby byli świadomi, że wolność nie została nam dana raz na zawsze. Dziś z obawą obserwujemy trwającą już ponad rok wojnę na Ukrainie. Te wydarzenia uświadamiają nam, że ważne jest dla obywateli poczucie wolności i bezpieczeństwa we własnym kraju. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego składamy hołd tym, którzy w tych nieludzkich warunkach znaleźli w sobie siłę, aby walczyć i ginąć za Ojczyznę. Pamiętamy, że dziś to my jesteśmy odpowiedziani za wolną i niepodległą Polskę. Cześć i chwała bohaterom!” – mówił Wiceburmistrz Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Murawski.

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, Hufiec ZHR w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Wojskową asystę honorową zapewnił ponadto 112. batalion lekkiej piechoty z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Warto wspomnieć, że w tym roku ukaże się czwarty tom książki „Partyzanckie wspomnienia”, którego wydawcą jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz we współpracy z PTTK Olkusz.

„Publikacja będzie zbiorem wojennych relacji i biogramów żołnierzy podziemia niepodległościowego z ziemi olkuskiej. Jeśli w rodzinnych zbiorach dysponujecie Państwo zdjęciami, wspomnieniami czy innymi pamiątkami po przodkach, którzy byli członkami konspiracji podczas II wojny światowej – zapraszamy do kontaktu. Książka będzie bezpłatnie kolportowana m.in. do darczyńców akcji, szkół i bibliotek.” – mówi Konrad Kulig. Poprzednie tomy można znaleźć na stronie internetowej: www.ak.olkusz.pl

Zainteresowani mogą skontaktować się telefonicznie pod nr 693 929 135 lub 606 263 406, a także za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: armiakrajowaolkusz@gmail.com

"79 lat po rozpoczęciu powstańczego zrywu w Warszawie spotykamy się pod harcerskim pomnikiem Powstania Warszawskiego na Starym Cmentarzu w Olkuszu, aby upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej walczących w powstaniu oraz cywilne ofiary umęczonej stolicy." - tymi słowami prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz Konrada Kuliga rozpoczęły się lokalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze