Powiat

Niemal od początku obowiązywania stanu epidemii Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu podawał codziennie szczegółowe dane na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie. Od 24 listopada publikacja komunikatów na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu została wstrzymana. Dane próbowaliśmy uzyskać składając do olkuskiego Sanepidu wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Właśnie nadeszła odpowiedź.

Od 24 listopada powiatowe Sanepidy, w tym również olkuski, zaprzestały podawania statystyk dotyczących koronawirusa. Komunikaty obejmowały dotąd m.in. liczbę osób objętych kwarantanną i izolacją, liczbę osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, czy liczbę potwierdzonych zakażeń, zgonów i ozdrowieńców z podziałem na daną gminę. Zamiast publikacji danych na poziomie lokalnym został utworzony scentralizowany system podający dane Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem rządowej strony internetowej (https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2). W porównaniu do dotychczasowych komunikatów PSSE jest on uboższy w wiadomości. Można tam znaleźć informacje jedynie o liczbie zakażeń i liczbie zgonów dla wybranego powiatu. Brakujące statystyki próbowaliśmy uzyskać od olkuskiego Sanepidu w trybie dostępu do informacji publicznej. Wniosek obejmował prośbę o podanie liczby osób objętych kwarantanną domową i izolacją domową.

– W/w informacja nie może zostać Panu udostępniona, gdyż zdaniem organu nie posiada ona charakteru informacji publicznej (…). Dane w zakresie zakażeń, ilości osób podlegających kwarantannie oraz ilości osób poddanych izolacji domowej służyły wymianie informacji, faktów, gromadzeniu niezbędnych materiałów, nie mając przy tym waloru oficjalności i jako takie nie stanowią informacji publicznej. Wskazana informacja zalicza się bowiem do tzw. „dokumentów wewnętrznych”– zaznaczyła w odpowiedzi lek. med. Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu.

Czy korzystaliście Państwo dotąd z komunikatów olkuskiego Sanepidu publikowanych w mediach społecznościowych i na stronie internetowej PSSE? Czy dane publikowane centralnie przez Ministerstwo Zdrowia są dla Państwa wystarczające? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze