Olkusz

W olkuskich przedszkolach prowadzonych przez gminę nie zostanie wprowadzony catering. Nadal będą tam funkcjonowały kuchnie – tak, jak chcieli rodzice przedszkolaków. W kuchniach placówek planowana jest reorganizacja zatrudnienia.

Przypomnijmy, że w lutym pojawiła się informacja o planach władz miasta dotyczących reorganizacji przedszkolnych kuchni i stołówek. Zamiast gotowania na miejscu zaproponowano usługi cateringowe. Zmiany planowane były od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2021 roku. Jako główne powody takich planów podawano poprawę jakości posiłków oraz oszczędności (padła deklaracja, że opłaty za obiady nie uległyby zmianie, a zaoszczędzone środki zostałyby przeznaczone na rozwój przedszkoli). Rodzice przedszkolaków stanowczo sprzeciwili się zastąpieniu kuchni cateringiem, a swoje stanowisko przedstawili m. in. na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. W tym czasie toczyły się również rozmowy przedstawicieli rad rodziców i władz Olkusza. 

Sprawa dobiegła już końca. Niedawno na fejsbukowym profilu olkuskiego magistratu opublikowano pismo burmistrza Romana Piaśnika skierowane do rodziców. Włodarz miasta poinformował, że kwestia żywienia w gminnych przedszkolach nie ulegnie zmianie. 

– Rozumiejąc przedstawiane przez Państwa argumenty oraz biorąc pod uwagę Państwa zaangażowanie i chęć współpracy, proponuję pozostawienie kuchni w przedszkolach, z równoczesną reorganizacją zatrudnienia, które ujednolici zakres obowiązków obsługi we wszystkich jednostkach. Jest to rozwiązanie zgodne z przedstawionym przez Państwa w piśmie z dnia 17 lutego 2021 roku pomysłem. Cieszę się, że w toku dyskusji udało nam się wypracować stanowisko, które zadowala zarówno Państwa, jak i pozwala na osiągnięcie założonych przez nas celów. Jestem przekonany, że zgoda i partnerskie rozmowy przyczynią się do realizacji wielu kolejnych inicjatyw sprzyjających dorastaniu najmłodszych mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz – pisze burmistrz Piaśnik do rodziców.

W lutym, gdy toczyły się gorące dyskusje o planowanych zmianach, ze strony władz miasta padały zapewnienia, że w przypadku wprowadzenia cateringu w kuchniach zostałyby pomoce kuchenne,  a pozostali pracownicy kuchni otrzymaliby propozycje pracy w innych jednostkach. Dopytaliśmy w magistracie, co w obecnej sytuacji oznacza wspomniana w ostatnim piśmie burmistrza Piaśnika reorganizacja zatrudnienia. 

– Planowane jest wyrównanie dysproporcji, dotyczących tego, ile dziennych wydanych posiłków przypada na jednego pracownika przedszkolnej kuchni. Ta liczba znacząco różni się w zależności od jednostki. Odbędzie się to dzięki uzgodnionym z pracownikami kuchni przesunięciom między jednostkami. Wiemy również, ilu pracowników planuje przejście na emeryturę i również te dane zostaną wzięte pod uwagę przy planowaniu pracy od nowego roku szkolnego – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos. 

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze