Zalesie Golczowskie

Jesienią ubiegłego roku mieszkańcy Zalesia Golczowskiego i Golczowic zorganizowali protest pod pobliską kopalnią dolomitu w kamieniołomie „Stare Gliny”. Uciążliwości spowodowane funkcjonowaniem zakładu dawały im się mocno we znaki. Firma CEMEX Polska zadeklarowała rozwiązanie palących problemów. Co zmieniło się od tamtej pory?

Hałas dobiegający z zakładu oraz powodowany przejeżdżającymi przez sołectwo ciężkimi samochodami, duży ruch, wąska droga – na to głównie skarżyli się mieszkańcy. Po spotkaniach z przedstawicielami CEMEX – u wypracowano porozumienie. Sprawdziliśmy, jak dzisiaj wygląda sytuacja i co do tej pory udało się zrealizować z zaplanowanych w ubiegłym roku ustaleń.

Co zrobił CEMEX?

Z pytaniami o podjęte od jesieni działania zwróciliśmy się do CEMEX–u. Firma zapewnia, że prowadzi stały dialog z lokalną społecznością i deklaruje wywiązywanie się z postanowień zawartych w październiku ubiegłego roku porozumieniu z mieszkańcami. -Jako firma odpowiedzialna społecznie dążymy do prowadzenia działalności produkcyjnej i wydobywczej w poszanowaniu potrzeb i interesów społeczności lokalnych oraz do utrzymania wypracowanych relacji z mieszkańcami miejscowości sąsiadujących z naszymi zakładami, działając w sposób transparentny i otwarty – deklaruje CEMEX.

Firma wylicza, że w ramach podjętych zobowiązań wykonano budowę instalacji dźwiękochłonnej na terenie Kopalni. -Instalacja pozwoliła znacząco zredukować emisję hałasu z zakładu przeróbczego umożliwiając zachowanie ciągłości pracy kopalni bez ryzyka przekroczenia dopuszczalnych prawem norm – informuje Dział Komunikacji CEMEX Polska.

Kolejnym zadaniem było poszerzenie drogi powiatowej biegnącej przez Zalesie o ponad 1 m na długości 1,5km (z wykonaniem podbudowy i ułożeniem nawierzchni asfaltowej w celu poprawy bezpieczeństwa). -Po drodze tej odbywa się transport materiału z kopalni. Projekt ten był możliwy do szybkiego zrealizowania dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami Gminy Klucze oraz z Zarządem Dróg Powiatowych w Olkuszu – odpowiada CEMEX. Firma deklaruje, że usprawniono także koordynację działań związanych z utrzymaniem czystości drogi.

Jeszcze w ubiegłym roku na głównym trakcie Zalesia wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h dla samochodów ciężarowych. W godzinach 22.00 – 6.00 nie mogą tam jeździć ciężarówki powyżej 15 ton. Przy drodze ustawiony jest miernik prędkości, który zakupił CEMEX.

-Pomimo obostrzeń związanych z pandemią kierownictwo kopalni pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami mieszkańców informując o podejmowanych i planowanych działaniach. CEMEX Polska Kopalnia Jaroszowiec prowadzi działalność biznesową związaną z wydobyciem i produkcją dolomitu w kopalni w Jaroszowcu zgodnie z posiadanymi decyzjami oraz wymaganiami prawnymi w zakresie adekwatnym do oddziaływania zakładu. W trosce o bezpieczeństwo na drodze dojazdowej do kopalni na bieżąco prowadzone są szkolenia, kampanie informacyjne oraz działania dyscyplinujące kierowców w przypadku łamania przez nich przepisów. CEMEX Polska bardzo poważnie podchodzi do podjętych przez siebie zobowiązań wobec lokalnej społeczności. Ich realizacja jest zgodna z naszymi deklaracjami oraz z postulatami mieszkańców – zapewnia Dział Komunikacji CEMEX Polska.

Jeszcze pobocza i myjka

W tym roku przy wspomnianej drodze powiatowej zostaną utwardzone pobocza. Chodzi o docinek od dworca kolejowego w Jaroszowcu do wjazdu do Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji. Powiat przeznaczy na ten cel 50 tys. złotych, natomiast gmina Klucze 100 tys. złotych.

Z listy ubiegłorocznych postulatów pozostała jeszcze budowa myjki dla aut wyjeżdżających z kopalni na drogę powiatową. Jak informuje wójt gminy Klucze Norbert Bień, trwa opracowanie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Gdy zostanie on przyjęty, wówczas będzie można zrealizować zaplanowaną inwestycję.

Wiola Woźniczko, zdjęcia ekranów Dział Komunikacji CEMEX Polska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Emil77
3 lat temu

Fakty są takie że Cemex to wszystko zrobił dopiero po proteście mieszkańców.
A co z problemem zapylenia pierwotnego i wtórnego??