kurtyna3

Zapowiada się gorący weekend. Synoptycy przewidują afrykańskie upały, więc chyba każdy w najbliższe dni będzie szukał ochłodzenia. Nie wszyscy jednak są fanami basenów, rzek i dzikich plaż. Co w sytuacji, gdy weekend trzeba spędzić w mieście? Z pomocą, podobnie jak przed dwoma laty przychodzą strażacy ochotnicy i ich kurtyna wodna.

W piątkowe samo południe po raz pierwszy w te wakacje na rynku stanęła kurtyna, która przez mgiełkę wodną ma przynieść ukojenie wszystkim chętnym mieszkańcom. Schłodzić ciało i rozpalone głowy będzie można każdego dnia, także w weekendy. – Gdy tylko temperatura przekroczy 30 stopni na płycie rynku, tuż pod magistratem pojawią się strażacy. Ochłodzenia będzie można szukać od późnych godzin przedpołudniowych – mówi Jarosław Cieślik, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w UMIG Olkusz.

kurtyna2

Jak udało nam się ustalić, w upalne dni strażacy będą czekać na mieszkańców od około 11:30. Do strażnicy wrócą około 16. Kurtyna będzie aktywna, czyli jeśli pojawią się chętni, wtedy woda będzie puszczana. Nie ma natomiast daty końcowej akcji. Jeżeli wysokie temperatury będą utrzymywały się przez cały okres wakacji, to nawet do końca sierpnia będzie można skorzystać z wodnej mgiełki.

Inicjatywa burmistrza Romana Piaśnika nie jest na olkuskim rynku niczym nowym. Już przed dwoma laty na starówce także pojawiła się kurtyna. – Wtedy jak wynika z prowadzonych statystyk, woda lała się przez około pięć godzin dziennie, a z szansy na schłodzenie organizmu skorzystały setki mieszkańców. Kurtyna wodna zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale także dba o bezpieczeństwo ludzkich organizmów narażonych na skrajne upały – dodaje Jarosław Cieślik z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

kurtyna6

Obsługą kurtyny podobnie jak dwa lata temu, zajmą się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu.

– Kapitalna sprawa w tak gorące dni jak dzisiaj. Od rana marzę o prysznicu, a tu taka niespodzianka i to w dodatku w samym centrum miasta. Ogromnie pozytywne zaskoczenie i super przyjemne schłodzenie – przyznaje pan Jacek, który w drodze do urzędu zatrzymał się na chwilę na starówce i skorzystał z wodnej mgiełki. Krótki trening w wodzie odbyli również olkuscy futboliści z drużyny Silvers, którzy znaleźli ukojenie podczas rozdawania zaproszeń na swój niedzielny mecz.

kurtyna5

kurtyna4

kurtyna1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rastaman
rastaman
8 lat temu

Mam pytanie dlaczego na basenie w parku nie zabudowano baterii solarnych żeby podgrzać wodę w basenach.Woda jest zimna przy tak wysokiej temperaturze powietrza ludzi dużo lecz kąpiących się jak na lekarstwo a koszt byłby niewielki.A poza tym można by się kąpać i chłodniejsze dni.

Olkusz-anka
Olkusz-anka
8 lat temu

[quote name=”interes”]
Ile pieniędzy z budżetu gminy Olkusz płaci burmistrz Piaśnik każdego tygodnia za ogłoszenia w Przeglądzie Olkuskim? Myślę, że jest to suma znacząca dla tego lokalnego tygodnika…[/quote]

Przegląd Olkuski miał zdaje się w ramach „interwencji czytelników” wystosować do Burmistrza odpowiednie pytanie związane z tym tematem. Nawet raz podali chyba informację, że ze względu na dużą ilośc interwencji, tym tematem zajmą się potem. Ciekawe, kiedy to 'potem’ nastąpi…

Asekurantka
Asekurantka
8 lat temu

Przegląd się boi.

łza się w oku kręci
łza się w oku kręci
8 lat temu

[quote name=”pavv”]

Po co skoro w kościele temperatura może ze 23 st. wynosi. Ja sobie dzisiaj rowerem na piwo na rynek pojadę i chętnie wlezę jajka sobie opłukać.[/quote]
oj, to pewnie już zbuki dowieziesz…..

pavv
pavv
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Widziałem dzisiaj, po 11 tłum ludzi wychodzi z kościoła i nikt do kurtyny nie podchodzi[/quote]

Po co skoro w kościele temperatura może ze 23 st. wynosi. Ja sobie dzisiaj rowerem na piwo na rynek pojadę i chętnie wlezę jajka sobie opłukać.

Młody
Młody
8 lat temu

Widziałem dzisiaj, po 11 tłum ludzi wychodzi z kościoła i nikt do kurtyny nie podchodzi – bezsensowne lanie wody na koszt podatnika … ciekawe czy przez cały dzień trafi się jakiś spragniony pies zbłąkany a może nawet bezdomny niedomyty …

interes
interes
8 lat temu

[quote name=”Tuba propagandowa?”]Zgadnijcie kto prowadził Dni Olkusza? Zgadnijcie kto pisał ten tekst?
Czy to nie jest konflikt interesów?
Kochani 🙂 Kurtyna wodna to nie żadna zasługa Paśnika. Proszę nie kompromitować tego poczytnego medium i nie pisać takich głupot. No chyba, że Pan Paśnik osobiście zapłaci za wodę…. ze swoich-prywatnych pieniędzy.[/quote]

Ile pieniędzy z budżetu gminy Olkusz płaci burmistrz Piaśnik każdego tygodnia za ogłoszenia w Przeglądzie Olkuskim? Myślę, że jest to suma znacząca dla tego lokalnego tygodnika…

Tuba propagandowa?
Tuba propagandowa?
8 lat temu

Zgadnijcie kto prowadził Dni Olkusza? Zgadnijcie kto pisał ten tekst?
Czy to nie jest konflikt interesów?
Kochani 🙂 Kurtyna wodna to nie żadna zasługa Paśnika. Proszę nie kompromitować tego poczytnego medium i nie pisać takich głupot. No chyba, że Pan Paśnik osobiście zapłaci za wodę…. ze swoich-prywatnych pieniędzy.

pavv
pavv
8 lat temu

Wykorzystali najtańszy z możliwych sposobów. Specjalistyczna kurtyna czy też namiot z mgiełką wodną niestety drożej kosztuje.

Słońce
Słońce
8 lat temu

A gdzie ta rynkowa super fontanna,działa jeszcze ? W innych miejscowościach co kilkaset metrów stoją specjalne bramki prawdziwe kurtynki wodne lub specjalne przewody położone na ziemi i to w różnych miejscach a nie straż ze szlaufem i tylko na tym żenującym rynku pozbawionym cienia,przecież gorąco nie tylko w centrum ale pewnie wszędzie – co za wiocha te Olkuszewo !!!.

PXT
PXT
8 lat temu

[quote name=”łza się w oku kręci”]dawno, dawno temu……to była i fontanna i drzewa na rynku i ławeczki wśród krzaczków bzu, a dziś? betonowe klepisko i prysznic dla ubogich od 11.30 -16.00[/quote]
Nawet zrewitalizowany stary ratusz by się pięknie prezentował wśród tej scenografii, którą opisałeś. Piękniej niż za czasów jego ówczesnej świetności.

łza się w oku kręci
łza się w oku kręci
8 lat temu

dawno, dawno temu……to była i fontanna i drzewa na rynku i ławeczki wśród krzaczków bzu, a dziś? betonowe klepisko i prysznic dla ubogich od 11.30 -16.00

super
super
8 lat temu

Czy przypadkiem burmistrz Piaśnik nie jest na urlopie? jednak oczywiście jego inicjatywa.

Czy upał to też inicjatywa Piaśnika, a w zimie śnieg to oczywiście przez dobrodzieja wymodlony będzie?

Buhahaha jaki obciach redaktorze.

lakilukxwer
lakilukxwer
8 lat temu

Pomysł z kurtyną wodną został w prowadzony w życie za burmistrza Dariusz Rzepki i obecny burmistrz powiela dobre pomysły swojego poprzednika.