Imbramowice

W klasztorze norbertanek w Imbramowicach (gm.Trzyciąż) do końca marca 2023 r. można oglądać przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie wystawę pt. „Polski gen wolności”. Plenerowa wystawa prezentowana jest na klasztornym dziedzińcu. Warto zobaczyć ją przy okazji wizyty w pięknym, wciąż jeszcze chyba niezbyt znanym zakątku powiatu olkuskiego, jakim są Imbramowice.

„150 lat walk o niepodległość (1768-1918)”. To podróż przez historię milionów naszych przodków. Długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej aż po czyn zbrojny z okresu I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 r. przyniosły upragnioną wolność.” – czytamy w opisie wystawy autorstwa Mateusza Lipko, dra Jakuba M. Pawłowskiego, dr Ewy Pejas oraz Michała Ruczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.

Imbramowice to jedno z miejsc, w których w tym roku odbędą się wydarzenia związane z upamiętnieniem 160 rocznicy powstania styczniowego. Już dziś możemy zapowiedzieć, że z tej okazji planowane są tam ciekawe rekonstrukcje historyczne, a także będzie kręcony film o tematyce powstańczej. Będziemy śledzić te wydarzenia i relacjonować je dla naszych czytelników, a tymczasem zapraszamy na historyczny spacer po imbramowickim klasztorze ze zwiedzaniem wystawy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze