oczyszczacz powietrza

1800 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych od samorządu Województwa Małopolskiego trafi do gmin, które zgłosiły się do udziału w projekcie. Urządzenia te są także w samorządowych i niepublicznych placówkach we wszystkich gminach powiatu olkuskiego.

Oczyszczacze zakupiono w ramach projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Urządzenia są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. – W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, w tym m.in. alergią. Urządzenia ponadto mogą pracować w trzech trybach – np. w automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Co ważne, oczyszczacze są w pełni bezpieczne dla najmłodszych, przez m. in. blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia.

Koszt zakupu poniósł samorząd Województwa Małopolskiego. Gminy musiały jedynie zgłosić chęć udziału w projekcie (można było otrzymać po jednym urządzeniu na placówkę). Przedszkola, żłobki i kluby dziecięce, do których trafiły oczyszczacze, mają obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza skierowaną do dzieci i rodziców.
Marszałek Jacek Krupa, przekazując jedno z urządzeń do krakowskiego przedszkola, zaapelował do władz samorządowych, aby te dokupiły kolejne oczyszczacze do placówek znajdujących się na ich terenie.

Tak stanie się w Bukownie. Władze miasta planowały tego typu inwestycję na początku roku, gdy rozpoczęła się akcja Województwa Małopolskiego. Miasto wkrótce ma zamiar kupić 11 oczyszczaczy (3 otrzymało w ramach małopolskiego projektu). W ten sposób 14 urządzeń zostanie zainstalowanych w Miejskim Przedszkolu, jego filii na ul. Sławkowskiej oraz w Klubie Dziecięcym w Bukownie.

– Niezbędne jest, aby we wszystkich salach przedszkoli i klubu dziecięcego, w których przebywają nasze maluchy znalazły się te urządzenia. Jest to szczególnie istotne w tzw. okresie grzewczym (jesień-zima), gdy poziom szkodliwych substancji w naszym powietrzu radykalnie rośnie. Dzięki oczyszczaczom najmłodsi podczas kilkugodzinnego pobytu w tych placówkach będą mogli oddychać bezpiecznym powietrzem. Wiemy bowiem, że zwłaszcza małe dzieci, z niewykształconym jeszcze w pełni układem immunologicznym o wiele bardziej narażone są zgubne skutki oddychania powietrzem zanieczyszczonym pyłami zawieszonymi i innymi szkodliwymi substancjami – mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.

Zakup oczyszczaczy to kolejny etap realizowanego przez miasto programu walki ze smogiem.

Fot.malopolska.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...
...
5 lat temu

Cow aleś błysnął dowcipem jak Karol na Familiadzie

Cow
Cow
5 lat temu

[quote name=”alergia”][quote name=”Autorka tekstu”]Zakup oczyszczaczy to kolejny etap realizowanego przez miasto programu walki ze smogiem.[/quote]
??
Proszę nie mylić skutków z przyczynami :-* :-*
Wspomniane oczyszczacze usuwają skutki, a nie przyczyny SMOGU ;-)[/quote]
Jak każdy Polak kupiłby oczyszczacz, włączył go i otworzył okno… to powietrze byłoby odrobinę czystsze, ale…. to zużywa prąd!!!! a skąd się bierze prąd? 😛

alergia
alergia
5 lat temu

[quote name=”Autorka tekstu”]Zakup oczyszczaczy to kolejny etap realizowanego przez miasto programu walki ze smogiem.[/quote]
??
Proszę nie mylić skutków z przyczynami :-* :-*
Wspomniane oczyszczacze usuwają skutki, a nie przyczyny SMOGU 😉