bezpieczny inter

9 lutego w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych zainicjowała w 2004 r. Komisja Europejska, która w ten sposób chciała zwrócić szczególną uwagę na istniejące problemy. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

 

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Ważne jest także propagowanie dobrych wzorców internetowych obyczajów.

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów. 

Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Negatywnych zjawisk niestety nie musimy szukać daleko, praktycznie każdy z nas zetknął się z przejawami internetowej agresji i innych negatywnych zjawisk. Przyłączając się do kampanii przeciwko internetowej przemocy w dniu poświęconym szczególnie bezpiecznemu Internetowi, zachęcamy do refleksji i zwracania uwagi na dawanie dobrego przykładu innym. Internet to wielkie bogactwo możliwości. Chciejmy korzystać z niego dobrze i mądrze. Zwracajmy uwagę na to jak korzystają z Internetu nasze dzieci – brak czasu opiekunów, bezrefleksyjne zaufanie do własnej pociechy, czy brak reakcji na niepojące sygnały mogą być nie do odrobienia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze