Olkusz

Za nami drugi i ostatni weekend Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2022” odbywającego się pod patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Ideą tegorocznego festiwalu było zaprezentowanie muzyki organowej z różnych regionów świata. Podczas pierwszych dwóch koncertów była to muzyka niemiecka oraz Półwyspu Iberyjskiego, a w tym tygodniu muzyka Wysp Brytyjskich oraz dawnej Rzeczpospolitej; w sobotę kompozytorzy: Thomas Oldfield, Orlando Gibbons, William Byrd, Ferdinando Richardson, John Bull, Thomas Tomkins, Matthew Locke, Henry Purcell i Philip Hart w wykonaniu Urszuli Jasieckiej-Bury z Bielska Białej. W niedzielę kompozytorzy: Mikołaj z Krakowa, Jan z Lublina, Mikołaj z Chrzanowa i Paul Siefert oraz tabulatury organowe: Warszawska, klasztoru św. Ducha w Krakowie, Gdańska; wszystko w znakomitym wykonaniu Macieja Semli, laureata ostatniej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii za całokształt twórczości.

Obydwa koncerty poprzedzone były wykładami autorskimi Krzysztofa Urbaniaka, Dyrektora Artystycznego Festiwalu, który co roku dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą. Tym razem poznaliśmy członków rodziny Nitrowskich.

Dzisiejszy koncert wiązał się również z podziękowaniami i gratulacjami. Przemawiali: Ks. Proboszcz Mieczysław Miarka, Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Lidia Kalecińska, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu.

To nie koniec wspaniałych koncertów w tym roku; przed nami jeszcze Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze