olkuska szkoła liderów

Trwa druga edycja projektu „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”. Grupy uczniów zrzeszonych w szkolnych klubach wolontariackich uczą się w teorii i praktyce, jak skutecznie zachęcić innych do społecznej aktywności. Inicjatywę śledzimy od samego początku. Jak radzą sobie uczestnicy drugiej edycji?

Dwa lata temu autorzy projektu założyli, że młodzież należąca do szkolnych klubów wolontariackich będzie kreatorem wydarzeń dla lokalnej społeczności. Zainteresowanie pierwszą edycją pokazało, że potencjał drzemiący w młodych ludziach jest ogromny. Wolontariusze przy wsparciu swoich opiekunów ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Olkuszu zrealizowali szereg inicjatyw. Dotyczyły one m. in. edukacji, pomocy charytatywnej, pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ze świetlic opiekuńczo – wychowawczych oraz promocji zdrowego trybu życia. 

Teraz trwa druga edycja projektu. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, gdzie uczą się m. in. zarządzania zespołem, motywowania innych, autoprezentacji, realizacji samodzielnych przedsięwzięć. Projekt obejmuje też organizację warsztatów dla opiekunów szkolnych kół wolontariackich. – Drugi rok z rzędu mam przyjemność pracować z aktywnymi, pomysłowymi, zaangażowanymi uczniami naszych olkuskich szkół. Cieszę się, że projekt przynosi efekty. Widzę rozwój uczestników pierwszej edycji, działają dalej, są coraz bardziej widoczni w życiu publicznym i społecznym. Jako Stowarzyszenie jesteśmy dumni z ich osiągnięć. Warto dodać, że uczestnicy projektu stworzyli także jedno z zadań do Budżetu Obywatelskiego,chcąc aby ich koledzy także mieli możliwość uczestniczyć w podobnych działaniach – mówi Anna Dela, koordynatorka projektu.

Pierwsze inicjatywy w tej edycji zostały już za nami. Jakie pomysły zostały zrealizowane?

Liderki z I LO, Marta Krawczyk i Oliwia Pogodzik, w ramach obchodów stulecia szkoły zorganizowały spotkanie zasłużonych działaczy samorządu szkolnego i Klubu Wolontariusza z uczniami, którzy są przewodniczącymi klas. Zwieńczeniem wymiany doświadczeń było wspólne tworzenie murali, zachęcających do aktywności społecznej. Dziewczyny wspierały ich opiekunki: Beata Szymczyk – Bąchór i Anna Jurga – Rychlińska.

Monika Szromnik, Żaneta Prącik i Marek Strojewski z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, pod opieką Aleksandry Szymanek i Agaty Skibińskiej, włączyli się w organizację I Mikołajkowego Integracyjnego Turnieju Piłki Halowej. Dla najmłodszych uczestników imprezy, wśród których były również dzieci niepełnosprawne, zorganizowali szereg zajęć, gier i zabaw.

Uczennice IV LO w Olkuszu postawiły na promowanie zdrowego stylu życia w ramach projektu „Rozruszajmy Olkusz”. Na początek Ola Bigaj, Kasia Solecka i Jagoda Madej zorganizowały Fit Day, podczas którego pokazywały, jak przygotować zdrowe i smaczne koktajle z owoców i warzyw. Przed dziewczynami jeszcze szereg zadań, mających na celu przekonać olkuszan do ruchu i zdrowej żywności. Opiekunkami uczennic z „Czwórki” są Małgorzata Bryzik i Anna Noga.

Ewa Kłosowska, Kamila Kordaszewska i Anna Juzaszek z Zespołu Szkół nr 1 pod kierunkiem Sylwii Zawady i Piotra Grzanki zajęły się międzypokoleniową integracją. „Różne pokolenia a jeden cel” – inicjatywa pod taką nazwa polegała na wykonaniu świątecznych ozdób na turniej charytatywny przez młodzież ze szkolnego Klubu Wolontariusza oraz emerytowanych nauczycieli „Mechanika”. To początek zaplanowanych wspólnych działań seniorów, młodzieży i rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Liderzy z wolontariackiego Klubu Ośmiu z Zespołu Szkół nr 3: Dominika Konstanty, Sylwia Jałowiec i Łukasz Solich aktywnie promowali idę bezinteresownej pomocy innym podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji pięciolecia klubu. Uczniów wspierały Wiesława Syguła i Urszula Jurczyk.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu: Basia Czerwińska, Dominik Dela i Oskar Sikora zaangażowali się w pomoc starszym osobom. Dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przygotowali specjalne, artystyczne widowisko. Liderzy działali pod okiem Bożeny Nogi.

Projekt „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” realizowany jest przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Na realizację projektu stowarzyszenie pozyskało ponad 200 tys. złotych dofinansowania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
8 lat temu

Trzeba mi wykopy pod ogrodzenie na działce zrobić. Będzie tego ze 300 m o głębokości min. 80 cm. Praca od 7 do 21, woda z kranu gratis w ilości 3 l / osobę. Narzędzia daję gratis.