RAK

Fundacja Rosa Vita z Wolbromia zaprasza na konferencję „Contra RAK” poświęconą problematyce walki z chorobami nowotworowymi i profilaktyce w tym zakresie, która odbędzie się 12 czerwca 2016 o godz. 10 w sali widowiskowej Domu Kultury w Wolbromiu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli specjaliści z zakresu medycyny onkologicznej i przedstawiciele NFZ.

Nowotwory złośliwe należą do najpoważniejszych zagrożeń życia Polaków. Jest to nie tylko poważny problem medyczny, ale także zawodowy i społeczny. Osoby chore na nowotwory wciąż w naszym kraju nie zawsze mogą liczyć na dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, ale także nazbyt często borykają się z brakiem oczekiwanego wsparcia i zrozumienia ze strony środowiska, w którym żyją i pracują. Problematykę związaną z dostępnym w Polsce leczeniem i profilaktyką nowotworową omówią zaproszeni przez organizatora specjaliści: dr Ida Cedrych, konsultant wojewódzki ds. onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Układowych i Uogólnionych w Krakowie, dr Katarzyna Jaśko, onkolog, laureatka plebiscytu GK Lekarz Małopolski, Elżbieta Sołtys z krakowskiego oddziału NFZ, dyrektor Biura Cechu w Olkuszu Beata Dąbrowa oraz prezes Fundacji Rosa Vita Elżbieta Katarzyna Gardeła, która na co dzień prowadzi działalność wspierającą chorych na raka i ich rodziny, a także propaguje zdrowy tryb życia i profilaktykę nowotworową.

Do udziału w dyskusji na temat społecznych i zawodowych uwarunkowań i problemów z jakimi borykają się na co dzień osoby dotknięte chorobą nowotworową oraz o możliwościach ograniczenia ryzyka zachorowań na raka i możliwych formach wsparcia osób chorych i ich rodzin zaproszeni zostali przedstawiciele różnych lokalnych środowisk: samorządowcy, pracodawcy, działacze społeczni.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane dostępne programy profilaktyczne oraz statystyka najczęściej występujących w Małopolsce i powiecie olkuskim rodzajów nowotworów. Będzie też omówiona kwestia kosztów leczenia onkologicznego ponoszonych przez państwo, a także przez pracodawców. Organizatorzy, wychodząc z założenia, że wspólne działanie na poziomie lokalnym może mieć istotny wpływ na rozwiązanie wielu istniejących problemów, chcą zaprosić zaproszonych gości do dyskusji o konieczności bardziej skutecznego przeciwdziałania negatywnym skutkom związanym z zachorowaniami na choroby nowotworowe. Chcą też zachęcać do podejmowania efektywnych działań zmierzających do ciągłego podnoszenia świadomości społecznej na temat problemów związanych z profilaktyką, leczeniem i wspieraniem osób chorych.

Konferencja ma charakter zamknięty, a udział w niej jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o dokonanie zgłoszenia w formie elektronicznej na adres: rosavita.ekg@gmail.com  lub telefonicznie 730 00 85 45.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupę, Starostę Olkuskiego Pawła Piasnego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika.

Patronat medialny nad wydarzeniem przyjął Przegląd Olkuski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze