Pomimo tego, że projekt Gminy Olkusz „Multimedialna trasa turystyczna w obrębie podziemi olkuskiego ratusza” znalazł się na pierwszym miejscu rezerwowym listy rankingowej projektów rywalizujących o dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich, w dalszym ciągu jest szansa na zdobycie zewnętrznego źródła finansowania. Szacowany na na ponad 7 milionów projekt zagospodarowania podziemi ratusza mógł otrzymać wsparcie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Magistrat już zapowiedział, że będzie szukał dalszych wariantów dofinansowania. Samodzielna finalizacja tego pomysłu wykracza poza możliwości finansowe gminy.

 

Ocena merytoryczna olkuskiego wniosku, który zgłoszono do pierwszego naboru Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014″, jest dość wysoka i tylko jeden punkt dzielił nas od przyznania pieniędzy. Multimedialna trasa podziemna znalazła się w gronie 277 projektów z całej Polski, a kwota ponad 275 milionów złotych została rozdysponowana pomiędzy 18 najlepszych. 19. miejsce zajęło ex aequo osiem projektów ocenionych na 47 punktów, w tym olkuski. Na liście projektów objętych dofinansowaniem można znaleźć polskie perełki architektoniczne, jak choćby warszawskie Łazienki (1. miejsce z 61 punktami), Muzeum Narodowe w Krakowie czy też warownia w Malborku. – Wybrane projekty wyróżniają się m.in. ogólnopolskim oddziaływaniem, kompleksowością oraz wysoką rangą planowanych działań – zarówno w obszarze ochrony i zachowania dziedzictwa narodowego, jak również w aspekcie założonych programów kulturalnych i edukacyjnych. Niewątpliwie więc dofinansowane przedsięwzięcia – poprzez swój unikalny charakter – aktywnie przyczynią się do promocji polskiego dorobku kulturowego, jak również do rozwoju kompetencji społeczno-kulturowych odbiorców planowanych inwestycji – argumentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chociaż przegrana z takimi zabytkami nie jest powodem do wstydu, to pocieszenie też jest niewielkie, bo bardzo mało zabrakło, żeby Olkusz też się znalazł wśród dofinansowanych projektu.

Do olkuskiego magistratu skierowaliśmy pytania, czy przewidziano jakiś „plan B”, bo wysokie notowania podczas naboru są wyraźnym sygnałem, że olkuska koncepcja przyszłości ratusza spotkała się z dobrą oceną specjalistów w tej dziedzinie. Plany zostały z dużą nadzieją przyjęte przez mieszkańców Olkusza, a teraz wiadomo już, że dla osób z zewnątrz jest to projekt godny uwagi. A co najważniejsze – pieniędzy.

– Z uwagi na stawiany sobie cel, którym jest rozwój turystyczny Olkusza, Gmina nie rezygnuje z dalszych działań gwarantujących środki na budowę multimedialnej trasy. Złożony został już odpowiedni wniosek, wobec czego w chwili obecnej rozpatrywana jest możliwość przyznania dotacji w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG z oszczędności przetargowych, środków pozostałych w wyniku rozpatrzenia procedury odwoławczej lub puli pochodzącej z dofinansowania, które może zostać wycofane z powodu ewentualnych nieprawidłowości – poinformował nas Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Jak się okazuje, tych „planów B” jest kilka. – W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ważnym obszarem wspierania inicjatyw będzie zachowanie, ochrona i promowanie dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego (m.in. wsparcie dla prac konserwatorskich, rozwój oferty turystycznej, zachowanie oraz ochrona różnorodności biologicznej, poprawa stanu środowiska miejskiego). Gmina zgłosiła już projekt pod nazwą „Skarby olkuskiej starówki”, który obejmuje także stworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza – dodaje rzecznik magistratu. W dalszym ciągu Olkusz będzie miał możliwość aplikowania do kolejnych edycji dofinansowań z Funduszy Norweskich i EOG. Brane są również pod uwagę fundusze z krajowego Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Program Rewitalizacji Miast.
Wariantów jest wiele, ale różnią się od siebie procentowym udziałem dofinansowania. Dla gminy najlepiej byłoby, żeby było ono jak najwyższe.

W odkrytych podczas rewitalizacji starówki reliktach średniowiecznego ratusza ma powstać muzeum, w którym tradycja zostanie połączona z nowoczesnością. Jeśli projekt uda się zrealizować, będzie to unikatowa atrakcja turystyczna w skali nie tylko regionu, ale również Polski. O szczegółach koncepcji możecie poczytać w naszym wcześniejszym artykule (http://przeglad.olkuski.pl/index.php/rewitalizacja-olkuskiej-starowki/8731-zobacz-jak-bdzie-wygldao-podziemne-muzeum-w-ratuszu), gdzie również zamieściliśmy prezentację wstępnej wizualizacji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
felik3
felik3
10 lat temu

jestem ciekawy skąd będą mieć kasę