Olkusz

Majówka to nie tylko czas na relaks i wypoczynek, ale również okazja do celebrowania ważnych dat historycznych: 1 maja obchodzone jest bowiem w naszym kraju Święto Pracy, a 3 maja przypadają obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Święto Pracy, nazywane również Międzynarodowym Dniem Pracy, to czas, kiedy ludzie manifestują solidarność z pracownikami z całego świata oraz przypominają o ich prawach i godnym traktowaniu. To także okazja do refleksji nad postępem społecznym i ekonomicznym oraz do podkreślenia roli, jaką odgrywa praca w życiu każdego człowieka. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest zaś jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski: uchwalona w 1791 roku była drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną, pisaną konstytucją. To symboliczne święto przypomina zatem o dążeniach do wolności, równości i sprawiedliwości, które kierowały ówczesnym społeczeństwem. Dzisiaj stanowi również fundament naszej współczesnej tożsamości narodowej oraz demokratycznych wartości.

Majówka, łącząc te dwa ważne elementy, jest więc czasem nie tylko odpoczynku, ale także refleksji nad znaczeniem pracy dla społeczeństwa oraz nad wartościami, jakimi się kierujemy. Uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Olkuszu co roku mają podobny charakter: rozpoczynają się od uroczystej mszy św. w Bazylice Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, skąd, po nabożeństwie, uczestnicy obchodów maszerują na płytę rynku, gdzie delegacje polityków i władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk patriotycznych i kombatanckich, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele szkół składają kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody 1 maja, z racji negatywnych skojarzeń z minionym systemem politycznym panującym w naszym kraju, celebrowane są dużo skromniej: w ubiegłych latach olkuscy sympatycy lewicy obchodzili je poprzez uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę i pomordowanych przez faszystów w latach 1939-1945, który znajduje się w parku przy ulicy Mickiewicza. Tym razem zgromadzili się jednak u stóp pomnika przy byłym zakładzie OFNE, gdzie złożyli hołd pamięci zamordowanego podczas strajku robotniczego 8 kwietnia 1930 roku robotnika Edwarda Majcherka. W wydarzeniu brały udział delegacje takich organizacji jak NSZZ Solidarność 80 RP, Międzyzakładowy Komitet NSZZ Solidarność przy Starostwie Powiatowym w Olkuszu, Małopolska Konfederacja Związków Zawodowych w Krakowie, Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Społem PSS w Olkuszu czy Unia Pracy.

Przewodniczący Rady Okręgowej Unii Pracy Jan Orkisz w swoim przemówieniu przywołał historię tego miejsca oraz wagę solidarności pracowniczej we współczesnym świecie. Wydarzenia sprzed lat, takie jak właśnie strajk w zakładach Westena w 1930 roku, zostały wspomniane jako ważne lekcje z historii. Tragiczne wydarzenia tamtego czasu, kiedy to z policyjnej broni zginął Edward Majcherek, a wielu innych zostało rannych, pozostają trwałym przypomnieniem o ciężkiej walce o godność pracy i sprawiedliwość społeczną. Podczas tego przemówienia została również wspomniana historia przedsiębiorcy Petera Westena, zaznaczając jego znaczenie dla rozwoju ziemi olkuskiej: zostało podkreślone, iż Peter Westen był postacią wyjątkową, która nie tylko przyczyniła się do rozwoju gospodarczego naszego regionu, ale także dbała o dobrobyt socjalny pracowników, co w tamtych czasach nie było wcale czymś powszechnym.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze