Olkusz

Jesteśmy blisko Was! – pod takim hasłem 7 grudnia 2022 r. w olkuskiej Bibliotece odbyło się spotkanie podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej z uczniami partnerskich Szkół Podstawowych Nr 4 i 5 w Olkuszu.

Uczestnicy zajęć m.in. zapoznali się z działalnością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, wysłuchali prelekcji Pana Sebastiana Sierki – kierownika WTZ oraz Pani Kariny Strózik -instruktora terapii zajęciowej i obejrzeli wystawy: pokonkursową obrazów do poezji K. K. Baczyńskiego, fotografii pt. „Dziedzictwo kulturowe małopolski na fotografiach osób niepełnosprawnych” oraz wystawę rękodzieła.

Spotkanie miało na celu:

-uświadomienie uczniom problemów osób niepełnosprawnych,

-wzajemne zrozumienie i niwelowanie przesądów oraz stereotypów,

-uwrażliwienie młodzieży na problemy osób z deficytami rozwoju,

-poszerzanie wiedzy na temat tolerancji,

-ukazanie osób z niepełnosprawnością jako w pełni wartościowych,

-budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością,

-zachęcanie do otwarcia się na osoby z ze szczególnymi potrzebami

Olkuska Biblioteka od wielu lat współpracuje z licznymi instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. W ramach współpracy organizowane są zajęcia z elementami biblioterapii, warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz przeprowadzane są spotkania autorskie z udziałem tłumaczy PJM. Inicjatywy podejmowane są, by umożliwić wszystkim pełny udział w życiu społecznym a osoby zdrowe uczulić na problemy osób ze szczególnymi potrzebami. Olkuska Biblioteka wciąż poszerza ofertę dla osób z deficytami rozwoju.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działa w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Z Niepełnosprawnościami Koło w Wolbromiu.

Wystawę fotografii pt. „Dziedzictwo kulturowe małopolski na fotografiach osób niepełnosprawnych” można oglądać w olkuskiej Bibliotece do 22 grudnia br. (na I piętrze).

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze