Rabsztyn

Dzisiaj w murach rabsztyńskiej warowni rozpoczął się VIII Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn w sztuce” organizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W dwudniowym plenerze bierze udział 20 osób – uczniów liceów plastycznych z Krakowa i Dąbrowy Górniczej.

Uczestników pleneru powitał Jacek Sypień – prezes Stowarzyszenia, który krótko przybliżył cele pleneru oraz wręczył materiały promujące zamek Rabsztyn i Olkusz przekazane przez olkuski magistrat. Opiekunowie, czyli Marzena Bednarska oraz Damian Pacha, którzy od początku biorą udział w rabsztyńskich plenerach otrzymali także pamiątkową książkę wydaną z okazji 20. lecia Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Następnie uczestnicy zwiedzili zamek, po którym oprowadzał prezes Stowarzyszenia i przystąpili do zajęć warsztatowych, czyli malowania obrazów inspirowanych zamkiem Rabsztyn. Jutro będą kontynuowali prace, a następnie planowany jest krótki spacer po olkuskiej starówce. Udział w plenerze jest bezpłatny dla uczestników, gdyż koszty noclegu, wyżywienia i materiałów plastycznych pokryła dotacja Urzędu Marszałkowskiego. Obrazy wykonane przez uczestników pleneru będą prezentowane jesienią na wystawie w Olkuszu, a następnie w liceach plastycznych w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Zostaną także zamieszczone w bezpłatnym kalendarzu ściennym na 2023, jaki chce wydać stowarzyszenie.

Pierwszy plener plastyczny odbył się w 2013 roku. W kolejnych latach jego uczestnikami poza uczniami liceów plastycznych była także młodzież i dzieci z sekcji plastycznych ośrodków kultury oraz seniorzy. Przez ostatnie dwa lata, z racji na stan pandemii, organizacja plenerów w dotychczasowej formule nie była możliwa. Dlatego Stowarzyszenie we współpracy z olkuskim magistratem oraz MOK Olkusz organizowało Wakacyjny Plener Plastyczny dla dzieci zwiedzających zamek Rabsztyn. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy wrócić do tradycyjnej formuły pleneru. Dzięki temu młodzi ludzie z Krakowa i Zagłębia mają okazję podziwiać urokliwe ruiny rabsztyńskiego zamczyska i swoje wrażenia wyrazić poprzez sztukę. Dzięki udziałowi w plenerze mogą się też poznać nawzajem. Jestem przekonany, że takie działania przyczyniają się do popularyzacji zamku Rabsztyn, a także olkuskich zabytków i atrakcji turystycznych. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

Organizatorem VIII Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn w sztuce” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze