W poniedziałek i wtorek blisko 130 wolbromianek skorzystało z profilaktycznych badań mammograficznych prowadzonych przez Centrum Medyczne Maszachaba z Krakowa. Bezpłatnymi badaniami objęte były kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia.
Rak piersi jest ważnym problemem zdrowotnym i społecznym. Co roku ponad 10 tysięcy kobiet w Polsce zaczyna chorować na ten nowotwór złośliwy. U kobiet starszych rak piersi występuje częściej. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Dlatego badania mammograficzne są bardzo ważne – mówi prezes Centrum Maszachaba, Renata Wiśniewska. – Należy mocno podkreślić, iż nowotwór złośliwy piersi wcześnie rozpoznany (takie możliwości daje mammografia) i właściwie leczony jest uleczalny w ok. 90 %.

Niestety, w Polsce jeszcze nie uzyskuje się takich wyników, a głównym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby.
– Cieszę się bardzo, że mogłam dziś skorzystać z takich badań tu na miejscu i nie musiałam jeździć dalej i tracić dodatkowy czas na badanie, które trwało zaledwie kilka minut – oznajmiła jedna z badających się wolbromianek.
– W ciągu dnia możemy przyjąć jedynie 70 pacjentek – wyjaśniają wykonujący badania technicy elektoradiologii: mgr Dorota Parszywka i tech. Dariusz Brzoskwinia. – Wykonane zdjęcia zawozimy do Warszawy, gdzie opisywane są przez lekarzy z II stopniem specjalizacji. Badania te są niezwykle cenne. Dzięki nim u 2 – 4% grupy badanych kobiet wykrywamy zmiany nowotworowe. Im wcześniej rak piersi jest wykryty, tym większa szansa na pełne wyleczenie pacjentki.
Wyniki badań będą znane za około 4 tygodnie i będzie je można odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy w Wolbromiu, w pokoju 227 na drugim piętrze ( tel. 032 644 23 04 w. 325).
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze