herb olkusza

W nawiązaniu do dzisiejszej publikacji artykułu pt. „Galeria BWA w odpowiedzi na atak Urzędu Miasta opublikowany w Przeglądzie Olkuskim z 27 września 2019 roku” informuję, co następuje:

1. Informacja o wynikach kontroli w Galerii BWA we wszystkich lokalnych mediach została opublikowana bezpłatnie, co oznacza, że pracownicy Galerii BWA okłamują opinię publiczną już w pierwszym akapicie swojego oświadczenia.

2. Organ prowadzący ma pełne prawo do kontroli podległej jednostki. Ewentualne zarzuty pracowników dotyczące zakresu kontroli mogą wynikać z faktu, że wykazała ona liczne nieprawidłowości, których nie wykryłaby kontrola w węższym zakresie. Byłoby to oczywiście wygodne dla dyrektora i pracowników Galerii BWA. Zamiast argumentacji merytorycznej, pracownicy Galerii podważają uprawnienia kontrolne burmistrza, uznając, że wykazane nieprawidłowości są nieistotne, bo według pracowników nikt nie miał prawa w ogóle zwrócić na nie uwagi.

3. Kłamstwem jest zarzut, jakobym – kierując Urzędem – powierzał jakiekolwiek usługi bratankowi. Wspomniana przez pracowników Galerii BWA wieloletnia umowa na zimowe utrzymanie dróg, której stroną była firma „Kosmo-Trans” Wojciech Piaśnik, została podpisana w 2014 roku przez ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepkę. Dopiero po objęciu funkcji burmistrza byłem odpowiedzialny za wybór wykonawcy zimowego utrzymania dróg. Postępowanie w tej sprawie zostało przeprowadzone w 2017 roku. By uniknąć jakichkolwiek wątpliwości natury etycznej w stosunku do mnie i mojej rodziny, firma „Kosmo-Trans” Wojciech Piaśnik nie wzięła udziału w tym postępowaniu przetargowym. Zupełnie inaczej było w Galerii BWA, której urzędujący dyrektor przez wiele lat podpisywał umowy ze swoją córką.

4. Po włączeniu Galerii BWA w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w dalszym ciągu będzie możliwe pozyskiwanie dotacji celowych na jej działanie – na identycznych zasadach jak dotychczas.

5. Jestem zdumiony powtarzanymi zarzutami jakoby skutkiem działalności Urzędu była „utrata prestiżu Galerii”. Prestiż Galerii jest skutecznie obniżany przez liczne nieprawidłowości w jej działaniu, a także publiczne wystąpienia oraz poziom dyskusji inicjowany przez pracowników Galerii BWA. Skandalem są oficjalne publikacje Galerii BWA w mediach społecznościowych, w których o młodym dziennikarzu informującym o wynikach kontroli przeprowadzonej w Galerii mówi się, że „już mu odbiła palma i wydaje mu się, że jest kimś” lub „autor od zera zaczął i na zerze skończył”. Takie wystąpienia uznaję za niegodne instytucji kultury, jaką jest Galeria BWA. Świadczą jedynie o poziomie ich autora, który z kulturą nie ma nic wspólnego.

Pracownicy Galerii BWA formułują swoje zarzuty zupełnie nie weryfikując faktów, lub – co wydaje się jeszcze gorsze – wbrew faktom. W mojej ocenie taka próba manipulowania społeczną opinią świadczy o braku szacunku dla mieszkańców.

Osoby zainteresowane pełną treścią protokołu pokontrolnego Galerii BWA, mogą się z nim zapoznać na stronie internetowej www.umig.olkusz.pl.

Roman Piaśnik
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze