1

Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny na „Skałce” w Bukownie oficjalne otwarte! Podczas inauguracji goście zwiedzili również mieszczące się w tym samym budynku Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” oraz „Kawiarenkę pod Parasolem”.

Jeszcze kilka lat temu budynek po byłej szkole na „Skałce” stał pusty. Gdy powiat olkuski przekazał jego część w bezpłatne użyczenie Stowarzyszeniu Dobroczynnemu „Res Sacra Miser” z Olkusza, wiadomo już było, że powstanie tu miejsce dla niepełnosprawnych dzieci. Stowarzyszenie bowiem od 2006 roku podejmuje działania w zakresie terapii i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Pierwszym krokiem było stworzenie jedynego w powiecie olkuskim przedszkola terapeutycznego – „Smykałka”, które działa od września ubiegłego roku. Na parterze budynku znalazły się dwie nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne, sala integracji sensorycznej, sala doświadczenia świata oraz gabinety: rehabilitacyjny, psychologiczny i logopedyczny. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie unijna dotacja ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 1 mln 44 tys. złotych. Dużym wsparciem była również darowizna od nieżyjącej już sędzi Aliny Ratusińskiej, której imieniem nazwano przedszkole.

2

„Smykałka” to dobry początek. Kolejne unijne środki Stowarzyszenie pozyskało z ww. Programu w ramach wsparcia przedsięwzięć rewitalizacyjnych (1 mln 291 tys. złotych). Dzięki temu budynek na „Skałce” poddano termomodernizacji, wymieniono w nim stolarkę okienną i drzwiową oraz ogrzewanie, zainstalowano windę całość dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze utworzono Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny, które właśnie oficjalnie otwarto. W jasnych, przestronnych salach dzieci mają swój azyl – to tu ćwiczą pod okiem wykwalifikowanej kadry, a ich rodziny mogą liczyć na wsparcie specjalistów.

3

Na uroczyste otwarcie przybyli przyjaciele Stowarzyszenia. Bez ich pomocy stworzenie tak wyjątkowego miejsca dla niepełnosprawnych dzieci nie byłoby możliwe. – Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali i tym samym pozwolili spełnić nasze marzenia – mówiła podczas otwarcia Centrum prezes Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” Anna Dela.

Tego dnia padło wiele ciepłych słów pod adresem Stowarzyszenia. Gratulacje za efekty ogromu pracy, jaki trzeba było włożyć w zamienienie starego budynku w drugi dom dla maluchów i ich rodzin składali m. in. posłanka Agnieszka Ścigaj, starosta olkuski Bogumił Sobczyk, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki, radny powiatowy i dyrektor biura poselskiego Lidii Gądek Tomasz Bargieł oraz wicewójt gminy Bolesław Agata Borkiewicz. Placówkę poświęcił ks. Wojciech Tkacz. Otwarcie poprowadził Piotr Kubiczek, a przed publicznością wystąpiły: Kinga Kasprzyk oraz uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolno-Integracyjnego nr 1 w Olkuszu: Maria Sioła, Kornelia Szlachta i Ania Gruca pod opieką  p. Joanny Barzyckiej. Catering przygotowały uczennice z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, przy pomocy mam z „Kawiarenki pod Parasolem” i członków Stowarzyszenia. O oprawę fotograficzną zadbał Robert Wiśniewski – Studio Multimedialne Migawka.

4

O nieocenionej pomocy wielu osób i instytucji przy tworzeniu miejsca dla niepełnosprawnych dzieci opowiadali członkowie Stowarzyszenia. Specjalne podziękowania skierowano do: Zarządu Powiatu Olkuskiego, kierownictwa Urzędu Miejskiego w Bukownie na czele z Burmistrzem Mirosławem Gajdziszewskim, prezesa zarządu ZGK Sp. z o. o. Roberta Nielaby, Zarządu Województwa Małopolskiego, architektów: Justyny Kosek – Koral, Tomasza Korala oraz Piotra Kity, prezesa BOLTECH Sp. z o. o. Józefa Sareckiego, Agnieszki i Przemysława Prociów,  prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Janusza Dudkiewicza, Zakładów Kablowych BITNER Sp. z o. o., firmy FRANTOM Budownictwo, zarządu Plast – Met Automotive Systems Sp. z o. o.: prezesa Adama Żyły i wiceprezes Moniki Drożyńskiej, Marcina Pałki (Biuro Konstrukcyjne BARSPROJEKT), Wojciecha Kędzierskiego, Wiesława Niemczyka, Mieczysława Mosurka i druhów z OSP Zederman, Wiesława Maślanki, Kazimierza Barzyckiego. Wykonawcą robót była Firma Remontowo – Budowlana Ryszard Straszak.

6

Goście mieli okazję zwiedzić cały budynek, w którym oprócz otwartego właśnie Centrum mieści się „Kawiarenka pod Parasolem’. Tworzą ją rodziny dzieci niepełnosprawnych, będące dla siebie grupą wsparcia. ,,Kawiarenkowi” rodzice bardzo chętnie włączają się w różnego rodzaju lokalne inicjatywy, sami organizują też szereg zajęć czy akcji charytatywnych.

5

Przy budynku powstał mini plac zabaw w pełni dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych dzieci. Udało się to dzięki wsparciu z programu PZU „Pomoc to moc”. W planach jest utworzenie ogrodu sensorycznego, który będzie wspomagał dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi. Z kolei na ostatnim piętrze „Skałki” realizowane będą projekty dotyczące aktywizacji społecznej młodzieży i osób starszych.

Jak stwierdziła prezes „Res Sacra Miser” Anna Dela, do zrobienia jest jeszcze sporo. Powtarzając za gośćmi obecnymi na inauguracji Centrum – z pewnością wszystkie plany uda się zrealizować, bo stowarzyszenie nie raz już udowodniło, że nie ma rzeczy niemożliwych.

{joomplu:86900}{joomplu:86869}{joomplu:86837}

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
curyk1 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
curyk1
curyk1

Czyżby Panią poseł Gądek nie zaproszono do zrobienia sobie zdjęcia?