Olkuski Mechanik właśnie zakończył półroczne obchody związane ze 110. jubileuszem powstania szkoły. Ostatnie miesiące obfitowały w rozmaite imprezy dla uczniów, absolwentów i sympatyków tej najstarszej w powiecie olkuskim szkoły. Były konkursy, imprezy sportowe, wieczór wspomnień i bal. Brały w nich udział setki osób, które są albo były kiedyś były związane z życiem szkoły.

Podczas uroczystej piątkowej Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka został poświęcony nowy sztandar szkoły, który zasponsorowali absolwenci Mechanika z rocznika 1980. Ulicami Olkusza, przy muzyce Orkiestry Dętej ZGH Bolesław, uczniowie, nauczyciele i goście przemaszerowali do świeżo wyremontowanej Hali Widowiskowo-Sportowej. Mulltimedialne prezentacje przybliżyły wszystkim długą i bogatą historię szkoły jubilatki, nierozerwalnie złączoną z historią Polski. O tym, że życie w murach Mechanika zawsze tętniło, można się było przekonać podczas spektaklu multimedialno-scenicznego „Szkoła w oczach uczniów wczoraj i dziś” w wykonaniu obecnych uczniów szkoły, ale wzbogaconego też o wywiady z absolwentami. Szczególnie cenny prezent z okazji 110. urodzin przekazał szkole obecny na uroczystości marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Była to umowa na dofinansowanie Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego budowa ruszy lada moment. Kosztujący 8,3 miliona złotych obiekt to dla Mechanika  klucz do dalszego rozwoju i odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego kształcenia zawodowego. 3,6 miliona pochodzić będzie z funduszy unijnych. – Zasłużona szkoła otrzyma nowoczesne narzędzie i dzięki temu stanie się najmłodszą i najbardziej awangardową szkołą w Olkuszu – mówi przewrotnie marszałek Nawara.

Imprezy organizowane z okazji jubileuszu były niepowtarzalną okazją do integracji wielu środowisk związanych z Mechanikiem w różnych okresach. Dzięki wspólnemu świętowaniu kilka pokoleń odnalazło wspólny język i mogło podzielić się swoimi wspomnieniami. Klimat panujący podczas uroczystości i sama szkoła zrobiły ogromne wrażenie na wojewodzie małopolskim Stanisławie Kraciku. – To wielka sztuka wychowywać człowieka pełnego, czyli mądrego, wrażliwego, wykształconego i wysportowanego. Tej szkole to się najwyraźniej udaje – mówił wojewoda Kracik. Swoje talenty młodzi pokazali w urozmaiconych występach, które przekreśliły podział na umysły ścisłe i humanistyczne. Mechanik pokazał, że można z powodzeniem łączyć jedne i drugie. – Te uroczystości były ogromnym wyzwaniem dla całej społeczności szkoły. Bardzo nas przy tym zintegrowały i polubiliśmy naszą szkołę jeszcze bardziej. Poza tym mieliśmy przy tym naukę z dobrej organizacji i mnóstwo świetnej zabawy – mówią zgodnie uczniowie zaangażowani w oprawę artystyczną uroczystości. Na brak wrażeń nikt nie mógł narzekać w sobotę. Do szkoły przyszli absolwenci Mechanika, którzy po części oficjalnej mogli zwiedzać stare mury, ale jednak odmienionej szkoły. Została także odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca 110-lecie szkoły, której sponsorem jest Sylwester Piasny z firmy Hardkop.

Najwięcej emocji wzbudziła parada motocykli. Przedstawiciele kilku pokoleń absolwentów szkoły przyjechali na swoich motocyklach, po czym uroczyście przejechali ulicami Olkusza. Na czele parady w zabytkowym cadillacu honorowo jechała dyrekcja szkoły. Fani jazdy na dwóch kółkach oddali się bez reszty tradycyjnym konkurencjom, takim jak choćby rzut silnikiem czy konkurs na najładniejszy motocykl. Na pomysł zorganizowania parady wpadli nauczyciele wychowania fizycznego. Było to naturalne nawiązanie do zawodu mechanika zdobywanego przez pokolenia olkuszan. Zamiłowanie do wszelkich pojazdów jest jakby wpisane w historię tej szkoły. – Historia zatoczyła koło. Ale historia to nie tylko wczoraj. Dzieje się dziś, toczy się jutro, do następnych pokoleń. Przeszłość jest inspirująca dla teraźniejszej społeczności szkolnej. I chociaż każde pokolenie uczy się z innego podręcznika, to warto było przypomnieć zdarzenia niezapomniane i ważne dla życia szkoły – podsumowuje Aldona Nowicka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1.

Głównym sponsorem uroczystości jubileuszowych była firma Hardkop. Patronat honorowy objęli Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Województwo Małopolskie i Małopolski Kurator Oświaty. Patronat medialny nad imprezami jubileuszowymi sprawował „Przegląd Olkuski”.

{joomplu:8167}{joomplu:8142}{joomplu:8136}{joomplu:8121}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze