kamyk

Nie wiadomo, ile jeszcze mieszkańcy ulicy Kamyk i kierowcy korzystający z tej drogi będą czekać na chodnik, „mijanki” oraz progi zwalniające. Wąska droga od lat stanowi problem dla jej użytkowników. Teraz dobiegają tam końca prace prowadzone przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Władze miasta nie pomyślały o postulatach mieszkańców dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa przed rozpoczęciem budowy kanalizacji tak, aby wszystkie prace wykonać za jednym razem. Problem tkwi w nieuregulowanym stanie prawnym działek.

 

Wąsko i niebezpiecznie
Tak najkrócej można opisać ulicę Kamyk, łączącą drogę wojewódzką na Chrzanów z ul. Mazaniec. Wyminąć się autem jest tam bardzo trudno. Problem dotyczy również pieszych, którzy zamiast chodnika mają krawężniki. – Co musi się stać, żeby władze miasta pomyślały o naszym bezpieczeństwie? Przecież tu chodzą też dzieci! Z drogi korzystają nie tylko mieszkańcy, ale i kierowcy dojeżdżający do Bukowna czy Jaworzna. Tędy jeżdżą także dostawcze auta. Czy komuś brakuje wyobraźni, skoro od lat sytuacja nie ulega zmianie? Naprawdę tak trudno poszerzyć ulicę? – pyta olkuszanin.

Zdziwienie użytkowników ul. Kamyk budzi fakt, że nie zsynchronizowano prac wodociągowych z drogowymi. – Zrobiono kanalizację, a ulicę odtworzono po starym śladzie. Jeśli władze miasta w końcu zdecydują się na poszerzenie ulicy i wybudowanie chodnika, to trzeba będzie rozwalić to, co właśnie zostało zrobione. To bezsensowne wydawanie pieniędzy. Widocznie jesteśmy bogaci, skoro nas stać na takie marnotrawstwo – takimi uwagami dzielili się z nami olkuszanie, gdy o ul. Kamyk pisaliśmy kilka miesięcy temu.   

Kiedy będzie normalnie?
Mieszkańcy zwrócili się o pomoc do miejskiego radnego Romana Piaśnika. Ten dwukrotnie występował do burmistrza z prośbą o wykonanie wspomnianych prac. – Nikt nie uwzględnił sugestii mieszkańców, aby drogę poszerzyć i zbudować chodnik. Ul. Kamyk jest wąska  i na pewnym odcinku stroma, trudno tam wyminąć się dwóm autom osobowym, a zupełnie nie możliwości minięcia się samochodem o większych gabarytach. Mimo to na etapie planowania nikomu nie przyszło do głowy, aby przy okazji wykonywanych tam prac pomyśleć o rozwiązaniu tego problemu. Mieszkańcy tej ulicy już w 1995 roku zgodzili się oddać część swoich gruntów na poszerzenie drogi. Kilka miesięcy temu burmistrz odpowiedział, że po wznowieniu punktów granicznych będzie można rozważyć wykonanie mijanek i chodnika. Punkty zostały wznowione i wszyscy zainteresowani chcieliby się dowiedzieć, kiedy mieszkańcy ul. Kamyk będą mogli bezpiecznie przejechać tą drogą? Kiedy przewiduje pan zlecenie wykonania chodnika, mijanek i ewentualnie poszerzenia drogi? – pyta burmistrza radny Piaśnik. Niestety, w odpowiedzi na te pytania wciąż nie ma konkretnych dat.

Pogadamy z mieszkańcami
Władze miasta nadal nie wiedzą, kiedy niezbędne dla bezpieczeństwa mieszkańców i kierowców chodniki i mijanki zostaną wykonane. – Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego  ul. Kamyk jest drogą dojazdową, gdzie szerokość w liniach rozgraniczających wynosi 10 m, szerokość jezdni z dwoma pasami 5 m, a odległość nowej zabudowy od osi drogi to 10 m. W lipcu dokonano wznowienia punktów granicznych, które potwierdzają fakt, iż nie ma możliwości budowy chodników i mijanek po stronie północnej. W najbliższymi czasie prowadzone będą rozmowy z mieszkańcami w sprawie możliwości wykonania przedmiotowych zatok na terenach przylegających do posesji pomiędzy nawierzchnią asfaltową a istniejącymi ogrodzeniami po stronie południowej. W przypadku uzyskania niezbędnych pozwoleń rozpoczną się prace związane z wykonaniem mijanek – odpowiada na interpelację Romana Piaśnika burmistrz Dariusz Rzepka.

Prace wodno – kanalizacyjne zostały zakończone, ale nie było jeszcze odbioru technicznego ulicy. Włodarz miasta informuje, że PWiK Sp z o. o. w Olkuszu przystępuje do przebudowy krawężników w ul. Kamyk od skrzyżowania z ul. Czarnogórską w stronę wschodnią, na odcinku 190 metrów. – Ze względu na fakt nie zakończenia robót odtworzeniowych oraz brak odbioru w pasie drogowym, obecnie nie ma możliwości montażu progów zwalniających – dodaje Dariusz Rzepka.

Ile zatem trzeba będzie poczekać na wykonanie prac, których oczekują mieszkańcy? Nadal nie wiadomo. – Budowa chodnika wraz z poszerzeniem ul. Kamyk będzie możliwa po uregulowaniu stanu prawnego, opracowaniu dokumentacji technicznej i zabezpieczenia niezbędnych środków finansowych w budżecie gminy na lata następne – twierdzi burmistrz Rzepka.

Przyglądając się istniejącym od lat problemom z ulicą Kamyk trudno nie oprzeć się wrażeniu, że podejmowanie decyzji w olkuskim magistracie trwa wyjątkowo długo. Odpowiedź burmistrza raczej nie wróży szybkiego zakończenia kłopotów z przejazdem tą drogą. Będziemy w dalszym ciągu z uwagą śledzić poczynania władz miasta, które dotyczą realizacji postulatów mieszkańców ul. Kamyk.

kamyk4

kamyk3

kamyk2

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mysk
Mysk
10 lat temu

szkoda słów na tych urzędników

braciejowka
braciejowka
10 lat temu

cyt.:
a zupełnie nie możliwości minięcia się samochodem o większych gabarytach
koniec cyt.
kto to pisał?

kierowca
kierowca
10 lat temu

odradzam jazdę tą wąską drogą, łatwo o wypadek

Mazaniec
Mazaniec
10 lat temu

Nie wierzę w dobrą wolę burmistrza Rzepki w tej sprawie…

Jam z Kamyka
Jam z Kamyka
10 lat temu

[quote name=”czub”]Ciekawi mnie kto tak lobbuje, za nową drogą na tej ulicy? Jaka persona tam mieszka? Niektóre ulice w Olkuszu nie mają w ogóle położonego asfaltu – zwykły piach – np. odcinek ul. Wiejskiej, a na innych, bocznych drogach mają wymieniać asfalt? Jestem przeciwko.[/quote]
Ulica Wiejska jak sama nazwa wskazuje ma być taka jakie są na wsiach, zabitych dechami 😆

czub
czub
10 lat temu

Ciekawi mnie kto tak lobbuje, za nową drogą na tej ulicy? Jaka persona tam mieszka? Niektóre ulice w Olkuszu nie mają w ogóle położonego asfaltu – zwykły piach – np. odcinek ul. Wiejskiej, a na innych, bocznych drogach mają wymieniać asfalt? Jestem przeciwko.

Nick
Nick
10 lat temu

Ta droga już dawno powinna być przebudowana. Na co czeka burmistrz?

Jam z Kamyka
Jam z Kamyka
10 lat temu

Niech ci z Kamyka cieszą, że w ogóle mają drogę asfaltową, piszczą, że chcą mieć autostradę, a zapytajcie ich czy chcą udostępnić swoje działki pod tę autostradę! Po drugie, wszyscy z Kamyka zdając sobie sprawę z budowy drogi odsunęli swoje płoty od krawędzi, tylko jeden leming z samego początku od strony osiedla wyłamał się bo ma wszystkich gdzieś przez co utrudnił jakiekolwiek poszerzenie drogi.

Burmistrz do wymiany
Burmistrz do wymiany
10 lat temu

Na każdym kroku problemy ze strony obecnego burmistrza….jak widać burmistrz Rzepka nie inwestuje w bezpieczeństwo mieszkańców, za to w tym samym czasie wydaje grube miliony na Skatepark czy na inne mało istotne cele.

wujek dobra rada
wujek dobra rada
10 lat temu

zrobic jednokierunkową i po ptokach. Ta akurat nadaje sie na tor saneczkowy, co przy natężeniu ruchu w tej części dzielnicy przy ruchu jednokierunkowym będzie względnie bezpieczna.

bartek z olkusza
bartek z olkusza
10 lat temu

Wydaje mi się, że nasze miasto z niczym się nie spieszy i to nie od dziś, także skąd to zdziwienie kolejnymi fuszerkami i brakiem odpowiedzialności………