skalska18

Mieszkańców Wolbromia zaniepokoiła zasłyszana wieść, że olkuska rada powiatu zlikwidowała Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w ich mieście, stąd też nie będą mieli możliwości korzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie. Mieszkańcy nie muszą się obawiać, bo prawdą jest, że radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji poradni, ale w praktyce nie oznacza to, że mieszkańcy zostaną bez pomocy psychologów i pedagogów. Od listopada będzie ona filią Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu z siedzibą w Wolbromiu. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, wynika, że warunki korzystania z usług poradni powinny się raczej poprawić. O ich całkowitym braku nie ma mowy.

 

Z propozycją zmian wyszedł zarząd powiatu, a przychyliła się do niej Rada Powiatu, która przegłosowała uchwałę na ostatniej sesji. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ulicy Skalskiej w Wolbromiu jest jednostką oświatową, którą prowadzi powiat olkuski. Dotychczas zgłaszać się do niej mogli jedynie mieszkańcy gmin Wolbrom i Trzyciąż. – Zaproponowaliśmy zmiany z trzech podstawowych powodów. Pierwszym z nich jest zwiększenie dostępności mieszkańcom powiatu do usług świadczonych przez tego typu jednostki. W związku ze zniesieniem przywiązania świadczeniobiorcy do przypisanej mu placówki, będzie mógł skorzystać z usług filii lub placówki macierzystej. Drugi powód to oszczędności wynikające ze zmniejszenia części etatu na obsługę księgową oraz wydatków na zarządzanie nią. Oprócz tego polepszą się kwestie organizacyjne, na przykład jeśli konieczne będzie znalezienie zastępstwa za pracownika na przebywającego na urlopie lub zwolnieniu – tłumaczy wicestarosta Paweł Piasny.

Na chwilę obecną Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wolbromiu jest najmniejszą jednostką organizacyjną powiatu spośród realizujących zadania oświatowe, w strukturze której jest 6 etatów pedagogicznych i niewiele ponad 2 etaty administracyjno-obsługowe. Konsekwencją kadrową zmian będzie likwidacja stanowiska dyrektora poradni (obecna dyrektor ma już prawa emerytalne) oraz realizacji usługi księgowej przez poradnię w Olkuszu. Planuje się przeniesienie pracowników wolbromskiej placówki do poradni olkuskiej, ale będą oni świadczyć usługi w filii, bez zmiany miejsca pracy. Zdaniem zarządu powiatu, propozycja zmian nie zmienia ich zakresu, ale polepszy warunki i dostępność świadczeń.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Łucja Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łucja
Łucja

czy mój post nie zyskał akceptacji?! co złego w stwierdzeniu,ze emerytura jest przywilejem i nie nie nalezy wysyłac na nią ludzi siłą?! zapytałam, czy dyr wyraziła zgode? jestem nauczycielem, wiem,że emerytura to ostateczność :))))