debata

W Zalesiu Golczowskim w gminie Klucze powstanie świetlica. Inicjatywa lokalnej społeczności, poparta przez władze gminy, bierze udział w akcji „Masz Głos” Fundacji im. Stefana Batorego. W efekcie grupa mieszkańców „Razem dla Zalesia” oraz władze gminy Klucze zostały nominowane do nagrody „Super Samorząd 2018”.

Świetlica to świetny przykład społecznej inicjatywy integrującej mieszkańców sołectwa oraz dobrej współpracy z lokalnym samorządem. – Mieszkańcy Zalesia od kilkudziesięciu lat bezskutecznie zabiegali o budowę świetlicy. To, co wydawało się niemożliwe, nabrało realnych kształtów. Dzięki udziałowi w akcji „Masz Głos” sprawa nabrała rozpędu. We wrześniu 2017 roku mieszkańcy zdecydowali, że środki z tegorocznego Funduszu Sołeckiego zostaną przeznaczone w całości właśnie na tę długo wyczekiwaną inwestycję. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że sprawa ta ma dla nas priorytetowe znaczenie. W październiku złożyliśmy wniosek do budżetu gminy o zabezpieczenie środków na rozpoczęcie budowy świetlicy, pod którym podpisało się ponad 170 osób – a to prawie wszyscy dorośli mieszkańcy Zalesia. Spotykaliśmy się z władzami gminy, nasze argumenty okazały się przekonujące i w rezultacie na ten cel zarezerwowano w budżecie 200 tys. złotych. Otrzymaliśmy też deklarację, że samorząd pomoże przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych – mówi Anna Knapik, inicjatorka działań Grupy „Razem dla Zalesia”.

Gmina Klucze ubiega się o dofinansowanie inwestycji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przedsięwzięcie ma kosztować prawie 950 tys. złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania to 500 tys. złotych. Realizacja inwestycji rozpocznie się w tym roku.

Dzięki udziałowi w akcji „Masz Głos” grupa „Razem dla Zalesia” oraz władze Klucz ma szansę na nagrodę „Super Samorząd 2018”. Jest ona przyznawana od 2011 roku tym grupom, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym modelowo z władzami samorządowymi i z całą społecznością. W tej edycji akcji wzięły udział łącznie 343 grupy z całej Polski, pochodzące z 237 miejscowości. Do nagrody nominowanych jest czternaście grup z całej Polski. Finał akcji odbędzie się 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

 Fot. fotolia.com

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o