Olkusz

Powrót niedzielnych kursów, zwiększenie częstotliwości kursowania istniejących linii oraz utworzenie połączenia autobusowego z nowym centrum handlowym powstającym na obrzeżach miasta – z takimi pomysłami na usprawnienie funkcjonowania lokalnej komunikacji publicznej zwrócili się do nas ostatnio mieszkańcy Olkusza. Czy któryś z nich ma szanse na realizację?

„Czy moglibyście poruszyć temat autobusów w niedzielę? Jak była kwarantanna narodowa to niedzielne kursy zostały ograniczone do godziny 15:00. Pandemia się już dawno skończyła, a autobusy nadal nie jeżdżą po godzinie 15:00. Trzeba skończyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Dlatego zapraszam do zapoznania się z naszą petycją.” – z takim apelem zwróciła się do nas ostatnio jedna z Czytelniczek. Petycja, o której mowa, to internetowy dokument, pod którym mogą podpisywać się mieszkańcy Olkusza i okolic. Jej adresatem są Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz biuro poselskie Jacka Osucha.

„Zwracamy się z wnioskiem o przywrócenie przez ZKG «KM» w Olkuszu wszystkich zawieszonych kursów niedzielnych oraz zwiększeniem częstotliwości linii «M», «PS» i «SL». Dość wykluczeniu komunikacyjnemu. Prosimy osoby odpowiedzialne, aby wzięły pod uwagę, że poprzez brak tych kursów ludzie nie mają jak dojechać do pracy czy na studia lub skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jesteśmy wykluczeni z wielu wydarzeń kulturalnych, a i niejednokrotnie uroczystości rodzinnych, nie mamy jak odwiedzić bliskich w szpitalu. Mamy nadzieję, że nasz głos dotrze do Państwa i kursy zostaną przywrócone jeszcze przed wakacjami.” – czytamy w petycji dostępnej pod adresem: https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/zkgkm_w_olkuszu_starostwo_powiatowe_w_olkuszu_pose_dosc_wykluczeniu_komunikacyjnemu/

Warto wspomnieć, że w sierpniu ubiegłego roku z listem otwartym w sprawie uatrakcyjnienia oferty ZKG „KM” w Olkuszu wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik: wyraził on w nim swoje poparcie dla zgłaszanych przez mieszkańców pomysłów dotyczących właśnie m.in. rozszerzenia istniejącej listy kursów Związku o nowe, w tym weekendowe i nocne, czy prowadzące do atrakcji turystycznych naszego regionu, takich jak zamek w Rabsztynie czy Pustynia Błędowska. Zaapelował on tym samym do władz Powiatu Olkuskiego, by powiat nie tylko zaczął „dokładać się” do funkcjonowania lokalnej komunikacji publicznej – jak czynią to obecnie gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze w kwocie ponad 12 mln zł rocznie – ale także, by powiatowy Zarząd Drogowy zaprzestał pobierać maksymalnych dopuszczalnych prawnie opłat za każde pojedyncze zatrzymanie się autobusów ZKG „KM” na przystankach znajdujących się przy drogach powiatowych. Zdaniem gospodarza Srebrnego Miasta, jest to warunek konieczny do wprowadzenia powyższych zmian w dobie wysokiej inflacji oraz cen paliwa, Niestety, do dziś apel ten nie spotkał się z uznaniem władz powiatowych.

Swój pomysł na poprawę komunikacji w naszym mieście przedstawił również inny nasz Czytelnik, który postanowił zapytać Związek, czy w związku z budową nowego centrum handlowego N-Park przy ul. Wspólnej w Olkuszu planowane są nowe rozwiązania w zakresie kursów autobusów komunikujących ten obiekt z resztą miasta: „Lokalizacja nowego centrum handlowego poza miastem będzie sporym wyzwaniem dla potencjalnych klientów w zakresie dotarcia do tego miejsca. Na forum publicznym zgłaszane są zastrzeżenia co do niewystarczającej ilości miejsc parkingach czy samego dojazdu samochodem osobowym. Stąd wydaje się, że dobrym rozwiązaniem byłoby korzystanie z autobusów komunikacji miejskiej” – twierdzi pan Dawid.

Wskazuje on na fakt, że stosunkowo blisko zlokalizowany jest przystanek „Olkusz Stary” w kierunku Olkusza, który jest obsługiwany przez wiele linii, a z którego będą mogli korzystać klienci N-Parku chcący wrócić do Olkusza. Problemem będzie jednak dojazd komunikacją miejską do wspomnianego obiektu: przystanek „Olkusz Stary” w kierunku Bukowna/Boleslawia/Katowic zlokalizowany jest bowiem po drugiej stronie ruchliwej Drogi Krajowej nr 94, przez co klienci będą zmuszeni do przechodzenia przez tę trasę, co nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem.

„Z dostępnego rozkładu wynika, że obecnie jedyną linią, która kursuje bezpośrednio na ul. Wspólną jest linia «PSK». Realizuje ona 3 kursy na dobę przez 7 dni w tygodniu. To wydaje się stanowczo za mało. Stąd moje pytanie czy planowane jest utworzenie dodatkowych kursów autobusów ZKG «KM» do i z centrum handlowego N-Park przy ul. Wspólnej” – tłumaczy nasz Czytelnik.

Z odpowiedzi, jakiej udzielił mu zarząd Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu wynika, że obecnie instytucja ta nie posiada wiedzy co do czasu trwania i terminu zakończenia budowy centrum handlowego N-Park.

„Nie mamy również żadnej informacji co do planowanych rozwiązań technicznych na drodze krajowej DK94 ułatwiających i umożliwiających korzystanie mieszkańców Olkusza i sąsiadujących gmin z nowo powstałego obiektu. Jednak wraz z postępem prac i powzięciem niezbędnych informacji, w miarę możliwości technicznych, finansowych i logistycznych, będziemy przygotowywać różne alternatywy transportu publicznego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów” – deklarują władze ZKG „KM”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
3 miesięcy temu

Komunikacja w powiecie olkuskim nigdy nie będzie działać.
Problemem jest to że powiat olkuski jest duży. Powiedziałbym nawet że bardzo duży.
Należy wywalić te pseudo wielkie autobusy (te mniejsze też bo one to już jest całkowita porażka) i zastąpić je minibusami za to ze znacznie zwiększoną ilością kursów.
Dodatkowo należy stworzyć (bo chyba w powiecie olkuskim czegoś takiego nie ma) przewóz osób niepełnosprawnych bo logiczne jest to że osoby na wózku minibusem przetransportować się nie da.

mike
mike
3 miesięcy temu

Niech się to centrum handlowe zatroszczy o transport skoro ulokowali się w miejscu gdzie wszyscy klienci są już martwi.
Zresztą jeszcze nie wiadomo co tam dokładnie powstanie po póki co to galerie handlowe raczej się zwijają niż rozwijają.

Miroslaw_81
Miroslaw_81
2 miesięcy temu
Odpowiedz do  mike

Treść komentarza użytkownika Mike nie odnosi się do art. pt „Mieszkańcy oczekują oferty komunikacyjnej” dot. usługi przewozu pasażerskiego ZKG Komunikacja Międzygminna w Olkuszu.
Szanowna redakcjo, proszę o usunięcie treści komentarza zamieszczonego przez użytkownika Mike ponad miesiąc temu.