amonit pustynia

Od początku działalności Olkuskiej Grupy Turystycznej Amonit organizowane przez nią piesze wędrówki cieszyły się dużą popularnością. Jednak takiej frekwencji jak ta, która towarzyszyła nocnej eskapadzie po Pustyni Błędowskiej jeszcze nie było. Po piasku i po zmroku w gminie Klucze maszerowało 130 osób.

– Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania. Co istotne, w nocnej wyprawie, oprócz mieszkańców powiatu olkuskiego, udział wzięło też wielu turystów spoza naszego terenu m.in. z Krakowa, Skawiny, Dąbrowy Górniczej, Katowic i Chorzowa – mówi Agnieszka Lis z OGTA.

W wyprawie uczestniczyły wszystkie pokolenia, od seniorów po dzieci. Najmłodszy uczestnik wędrówki miał siedem miesięcy. Oprócz doświadczonych piechurów, na trasie można było również spotkać przedstawicieli władzy lokalnej. Wójt tamtejszej gminy, Norbert Bień powitał uczestników imprezy, a później sam przeszedł wyznaczoną trasę.

– W trakcie wędrówki podziwialiśmy uroki pustyni, ale także dowiedzieliśmy się wielu interesujących kwestii dotyczących historii oraz przyrody „europejskiej Sahary” – relacjonuje Agnieszka Lis. Uczestnicy wycieczki mogli również liczyć na materiały promocyjne przekazane przez Pustynne Centrum Informacji.

Z myślą o młodych wędrowcach przygotowano różnorodne gry i zabawy. Były skoki w workach i konkursy krajoznawcze. Na zakończenie wyprawy rozpalono ognisko. Zgłodniali piekli kiełbaski, a cała reszta upajała się niezwykłym krajobrazem miejsca, gdzie gwiazdy widać lepiej niż gdzie indziej, no może poza Mazurami…

amonit pustynia2

– Zawsze chciałam przejść Pustynię Błędowską nocą. Sama jednak nie odważyłabym się. Dlatego jestem wdzięczna za tę możliwość. Było naprawdę pięknie, a mój zachwyt tym niezwykłym miejscem jest nie do opisania – mówi pani Bogusława, która w sobotni wieczór na trasę wyruszyła z mężem i wnuczkiem. Wszyscy zapewniają o udziale w kolejnych imprezach organizowanych przez Grupę Amonit.

Ta najbliższa już 9 października do Doliny Kobylańskiej. W międzyczasie odbędą się też „Europejskie Dni Dziedzictwa” (weekend 16-17 września), w ramach których przewodnicy Amonitu będę oprowadzać turystów po olkuskiej bazylice oraz po podziemiach olkuskiego ratusza.

Fot. Anna Niewiadomska OTG Amonit

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mirosław
Mirosław
7 lat temu

Dwa małe sprostowania, aczkolwiek istotne dla prawdziwości relacji…Po pierwsze, Pan Wójt gminy Klucze owszem powitał uczestników imprezy, ale w przejściu po pustyni nie uczestniczył…Po drugie, koleżanka Agnieszka nie może relacjonować imprezy, w której z wiadomych jej i członkom stowarzyszenia względów, nie uczestniczyła…To tak gwoli rzetelności relacji Pana Redaktora…Po co ubarwiać przekaz?…Udana impreza, a taka ona przecież była, żądnych ubarwień nie potrzebuje…