Olkusz

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju: rokrocznie obchodzone jest 11 listopada, a w organizację uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1918 roku angażują się instytucje kultury oraz samorządy. W miniony weekend na terenie okolicznych gmin odbyło się wiele tego typu wydarzeń – jak świętowali niepodległość mieszkańcy powiatu olkuskiego?

Wielka Wojna, jak zwykło nazywać się I wojnę światową, przywróciła do istnienia państwo polskie. Dokładnie 105 lat temu, 11 listopada 1918 roku, nasz kraj odzyskał niepodległość: tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, a następnie władzę cywilną i został mianowany naczelnym dowódcą kraju. Ze względu na te doniosłe wydarzenia, dzień 11 listopada uznano za symbolizującą datę powrotu Polski do grona niepodległych państw. Święto zostało wprowadzone ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, jednak w okresie II wojny światowej i za czasów PRL nie mogło być obchodzone. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono w 1989 roku.

Jak Olkusz odzyskał niepodległość?

Na temat odzyskania przez nasze miasto niepodległości opublikowano w minionych latach wiele materiałów: warto przypomnieć, że w 1795 r., w wyniku III rozbioru Polski, Olkusz znalazł się początkowo w zaborze austriackim. W 1809 r., na skutek wygranej wojny Cesarstwa Francuskiego z Cesarstwem Austrii, miasto zostało natomiast włączone do Księstwa Warszawskiego, aby po klęsce Napoleona w 1815 r. znaleźć się ostatecznie w zaborze rosyjskim, w granicach Królestwa Polskiego. W trakcie I Wojny Światowej, w wyniku działań wojennych, miasto zostało finalnie zajęte przez armię Austro-Węgier.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kiedy 11 listopada 1918 r. w stolicy dopiero zaczynano rozbrajać okupantów, to w Olkuszu już od ponad tygodnia powiewały biało-czerwone flagi: po zmroku 1 listopada 1918 r. grupa konspiratorów z Polskiej Organizacji Wojskowej zorganizowała atak na komendę obwodową znajdującą się w budynku obecnego muzeum Podziemny Olkusz. Polakom udało się przejąć kamienice, a akcję ułatwiła pomoc austriackiego oficera, który umożliwił przejęcie magazynu broni.

Komendant cesarskich wojsk dowiedział się o całej akcji dopiero nazajutrz, gdy przybył na miejsce i, zamiast wartowników, zastał stojących przy wejściu Polaków. Kilka godzin później przybyła do niego natomiast delegacja z burmistrzem miasta Karolem Radłowskim na czele z żądaniem przekazania władzy w mieście. Początkowo niechętny komendant ostatecznie ugiął się pod presją Polaków. Tego samego dnia członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili kompanię węgierskiego wojska, która stacjonowała w fabryce Petera Westena, czyli późniejszej „Emalierni”, a wieczorem do Srebrnego Miasta przybyli zaś stacjonujący w Kluczach przedstawiciele 1. Pułku Ułanów. Władza zaborców w Olkuszu ostatecznie się zakończyła.

Olkuskie obchody Święta Niepodległości

W naszej okolicy główna część powiatowych uroczystości związanych z Dniem Niepodległości odbyła się na olkuskim rynku. Wcześniej miała miejsce uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu, po czym uroczystym marszem wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą mieszkańcy oraz władze miasta przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego: tam miało miejsce składanie kwiatów i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, a następnie na płycie olkuskiego rynku odbył się patriotyczny występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Małe Zedermianki”.

Po południu w gmachu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbył się ponadto coroczny koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Olkuszanie dla Niepodległej” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika: na scenie wystąpili laureaci VI Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” oraz Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta.

W naszej okolicy główna część powiatowych uroczystości związanych z Dniem Niepodległości odbyła się na olkuskim rynku. Wcześniej miała miejsce uroczysta Msza Święta za ojczyznę w Bazylice pw. Świętego Andrzeja Apostoła. Następnie uroczystym marszem wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą mieszkańcy oraz władze miasta przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam miało miejsce składanie kwiatów oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie na płycie olkuskiego rynku odbył się patriotyczny występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Małe Zedermianki".
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 4 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze