Powiat

Mieszkańcy gmin powiatu olkuskiego w bardzo różny sposób obchodzili listopadowe święto narodowe. Jedni uczestniczyli w zorganizowanych z tej okazji przez władze samorządowe oficjalnych uroczystościach i Mszach świętych odprawianych w poszczególnych parafiach za Ojczyznę, inni uczestniczyli w imprezach sportowych lub korzystając w wolnego dnia zwyczajnie wypoczywali, ciesząc się wolnością.

Bukowno

W Bukownie uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się według tradycyjnego scenariusza: rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli. Po zakończeniu Eucharystii zgromadzeni na obchodach przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz mieszkańcy przemaszerowali pod Pomnik ku czci Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja. Po odegraniu przez Orkiestrę Dętą ZGH „Bolesław” hymnu państwowego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawili patriotyczny program artystyczny, po którym przedstawiciele władz miasta, lokalnych instytucji, szkół, przedszkoli i stowarzyszeń złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Z krótkim występem zaprezentowały się także przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Mirosław Gajdziszewski.

zdj. UM w Bukownie

W Bukownie uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się według tradycyjnego scenariusza: rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli. Po zakończeniu Eucharystii zgromadzeni na obchodach przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz mieszkańcy przemaszerowali pod Pomnik ku czci Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja.
Zdjęcia: UM w Bukownie

Bolesław

Uroczyste, tradycyjne obchody Święta Niepodległości w Bolesławiu władze samorządowe wraz z mieszkańcami rozpoczęły w bolesławskim parku przy Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej, gdzie dzieci z Parkowej Grupy Widowiskowej „Na ławeczce” wraz z opiekunkami odtańczyły uroczystego poloneza. Następnie zgromadzeni udali się pod pod Pomnik Wolności, przy którym honorową wartę pełnili harcerze. Po odśpiewania hymnu narodowego przy wtórze Orkiestry ZGH Bolesław w Bukownie do licznie przybyłych delegacji z różnych środowisk lokalnych przemówił wójt Krzysztof Dudziński. Po złożeniu  przez delegacje wiązanek biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem, w Centrum Kultury podziwiano patriotyczny występ przygotowany przez podopiecznych Parkowej Grupy Widowiskowej „Na ławeczce”, a potem – również tradycyjnie – częstowano „wojskową grochówką”.

 zdj. Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Więcej zdjęć: https://tiny.pl/cnqft

Trzyciąż

Tradycją gminy Trzyciąż jest upamiętnianie z okazji narodowych świąt lokalnych miejsc pamięci. W tym duchu przedstawiciele lokalnego samorządu: wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Lucjan Gajda z okazji naszego narodowego święta złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu, na starym cmentarzu w Imbramowicach, pod tablicą pamiątkową w Jangrocie  i pod pomnikiem pamięci Ofiar hitlerowskiego terroru w Trzyciążu. W intencji Ojczyzny została też, jak co roku, odprawiona Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Benedykta Opata w Imbramowicach, po której uczestnicy oficjalnych uroczystości przy wtórze orkiestry Włościańskiej z Zagórowej udali się na stary cmentarz w Imbramowicach, gdzie delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze pamięci. Okolicznościowe przemówienie do zebranych skierował wójt Roman Żelazny.

Gminne obchody w Narodowego Święta Niepodległości w gronie najmłodszych obywateli gminy Trzyciąż zostały zorganizowane w Szkole Podstawowej w Zadrożu, gdzie rozegrano gminny konkurs wiedzy patriotycznej, a następnie dzieci i młodzież w obecności władz gminy uczestniczyły w uroczystym apelu. Na zakończenie wójt Roman Żelazny wręczył nagrody zwycięzcom konkursu i wspólnie dokonano złożenia kwiatów pod pomnikiem czynu zbrojnego w Zadrożu.

Tradycją gminy Trzyciąż jest upamiętnianie z okazji narodowych świąt lokalnych miejsc pamięci. W tym duchu przedstawiciele lokalnego samorządu: wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Lucjan Gajda z okazji naszego narodowego święta złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu, na starym cmentarzu w Imbramowicach i pod pomnikiem pamięci Ofiar hitlerowskiego terroru w Trzyciążu.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 2 »

Wolbrom

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka mniej lub bardziej oficjalnych imprez. Oficjalne uroczystości, z tradycyjną asystą pocztów sztandarowych i delegacji różnych środowisk, zorganizowane zostały przez władze samorządowe  we współpracy z parafią pw. Św. Katarzyny, w której odprawiona została Msza św. za Ojczyznę. Po jej zakończeniu zgromadzeni uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy wtórze wynajętej na te okoliczność orkiestry z Przegini pod tablicę upamiętniającą pobyt w Wolbromiu marszałka Józefa Piłsudskiego, przy której warte pełnili strażacy z OSP Wolbrom. Po odegraniu przez orkiestrę Mazurka dąbrowskiego, delegacje różnych środowisk złożyły symboliczne wiązanki kwiatów, a następnie zgromadzeni udali się na płytę rynku, gdzie rozdane zostały nagrody w okolicznościowym konkursie pieśni patriotycznej, a laureatki tego konkursu zaprezentowały kilka pieśni.

Podobne Msze św. za Ojczyznę zostały odprawione również w pozostałych parafiach na terenie gminy Wolbrom.

W samo południe w parku przy wolbromskim Domu Kultury odbył się kolejny plenerowy koncert pieśni patriotycznych pod hasłem „Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości” w wykonaniu mieszkańców, w tym studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty”.

Swoją cegiełkę do lokalnych obchodów narodowego święta dorzucili też członkowie Stowarzyszenia Wolbromscy Motocykliści. Członkowie tego bardzo aktywnego społecznie stowarzyszenia stawili się w pięknym, biało-czerwonym szyku na wolbromskim rynku, a następnie przejechali wyznaczoną trasą na swoich pięknych maszynach, oddając hołd bohaterom walki o wolność i zatrzymując się pod najważniejszymi pomnikami pamięci w okolicy. Po południu zaś motocykliści zaprosili do wspólnego biegu i spaceru ku czci Niepodległej ścieżką wokół wolbromskiego zalewu.

Mieszkańcy Załęża, wsi będącej niegdyś świadkiem walk Legionów Piłsudskiego, spotkali się natomiast przy lokalnej remizie, gdzie najpierw złożyli wieńce pod Pomnikiem Czynu Legionowego, a następnie uczestniczyli w specjalnej lekcji lokalnej historii, którą poprowadził Michał Masłowski z IPN.

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka mniej lub bardziej oficjalnych imprez. Oficjalne uroczystości, z tradycyjną asystą pocztów sztandarowych i delegacji różnych środowisk, zorganizowane zostały przez władze samorządowe we współpracy z parafią pw. Św. Katarzyny, w której odprawiona została Msza św. za Ojczyznę.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 7 »

W gminie Klucze niepodległościowa uroczystość oraz obchody 109. rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami odbędą się w sobotę, 18 listopada, tradycyjnie na cmentarzu parafialnym w Bydlinie pod mogiłą legionistów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze