Gmina Wolbrom kontynuuje działania na rzecz zwiększenia swoich zasobów mieszkaniowych. Ostatnio, po kilku podejściach do tematu, udało się wreszcie otworzyć oferty w przetargu na dostosowanie na ten cel budynku po byłym internacie przy ul. Skalskiej w Wolbromiu. Wcześniej bardzo długo przygotowywano i przyznawano mieszkania socjalne i komunalne w wyremontowanym budynku po byłym hotelu robotniczym.

Jak być może pamiętają nasi Czytelnicy, na początku swojej pierwszej kadencji burmistrz Wolbromia Adam Zielnik zdecydował o zaadoptowaniu na potrzeby mieszkaniowe zrujnowanego budynku po byłym hotelu robotniczym przy ul. Łukasińskiego w Wolbromiu. Po dwóch latach od ogłoszenia w mediach społecznościowych tego pomysłu, po dokonaniu licznych zabiegów oceniających możliwości inwestycyjne samorządu i zbadaniu stanu technicznego obiektu, ostatecznie 5-kondygnacyjny budynek został zakupiony przez Gminę od ówczesnego właściciela za kwotę 1 mln. 275 tys. zł. Jeszcze zanim sfinalizowano transakcję, Gmina wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej modernizacji. Projekt, kosztem 49 200 zł, wykonała firma UVW Łukasz Żak z Olkusza. Ogłoszony w maju 2017 r. przetarg na wykonanie prac remontowych wygrała firma BUDOPOL sp. z o.o. z oferowaną kwotą 4 531 837,27 zł brutto. Remont rozpoczęto w lipcu 2017 r.

Wedle informacji uzyskanych od burmistrza Adama Zielnika, gotowy do zasiedlenia budynek został dopuszczony do użytkowania w grudniu roku 2018. Specjalną uchwałą Rady Gminy w Wolbromiu określono kryteria przyznawania lokali mieszkalnych i w styczniu 2019 r. ogłoszono nabór wniosków, który miał trwać około miesiąca, do końca lutego roku 2019…  W wyposażonym w windę budynku do rozdysponowania było 48 mieszkań komunalnych i socjalnych o różnym metrażu do 40 m kw., jedno- i dwupokojowych, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką, zaplanowano także 13 lokali usługowych na parterze oraz pomieszczenia gospodarcze w piwnicach. O nowe mieszkania w tej lokalizacji mogły się starać m.in. rodziny i osoby w złej sytuacji materialnej, mające przyznane prawo do lokalu socjalnego, np. wyrokiem sądowym, a także takie, które chciały zamienić obecnie zajmowany lokal, a nie posiadają innych nieruchomości.

Do Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom szybko wpłynęły 172 wnioski o przydział mieszkania. Znaczną część chętnych na nowe lokum stanowili lokatorzy tzw. Rajów, czyli budynków, które praktycznie nie spełniają już żadnych współczesnych norm mieszkaniowych. Procedura weryfikacji podań i wyboru przyszłych lokatorów przeciągała się na kolejne tygodnie. W końcu, 7 maja 2019 r. podczas spotkania z kilkoma najemcami, z którego publiczna relacja w mediach społecznościowych, wręczono pierwsze przydziały, z możliwością zamieszkania od 1 czerwca… Mijały tygodnie i miesiące, burmistrz w błysku flesza co jakiś czas wręczał kolejne przydziały, a były hotel, chociaż bardzo wolno, się zapełniał.

Zaintrygowani, dlaczego przydzielanie lokali trwa tak długo (do 3 kwietnia 2020 r. rozpatrzono pozytywnie 42 wnioski o przydział mieszkania, a przyznano dopiero 40 z 48 mieszkań oraz 5 lokali użytkowych), dowiedzieliśmy się od burmistrza Adama Zielnika, że ostatni przydział miał miejsce 27 stycznia br., z mocą obowiązywania od 1 lutego oraz że „złożone wnioski są wnikliwie rozpatrywane, a część z nich wymagała uzupełnienia”. Burmistrz poinformował również, że jednym z podstawowych kryteriów jest brak zaległości w opłatach za mieszkanie, w związku z czym „sukcesywnie dokonywane przydziały spowodowały wykładniczy wzrost spłaty zaległości przez zobowiązanych”.

Kiedy nastąpił okres pandemii, proces przyznawania lokali w hotelu znowu zwolnił. Na pytanie „kto przez kolejne miesiące użytkowania budynku ponosił i nadal ponosi koszty związane z brakiem najemców w części lokali?” Adam  Zielnik odpowiedział, że lokale te nie generują żadnych kosztów.

Przypomnijmy, że w budynku znalazła siedzibę podstacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a ostatnio przeniesiono tam Zamiejscowy Referat Wydziału Komunikacji i Transportu w Olkuszu. Do rozdysponowania pozostało jeszcze kilka mieszkań i lokali użytkowych. Kiedy budynek zostanie zasiedlony w całości? „Po merytorycznej ocenie wniosków” – odpowiada burmistrz.

Kolejny projekt

Niewiele później niż idea przebudowy na potrzeby mieszkaniowe, pojawił się pomysł adaptacji na podobny cel budynku po byłym internacie przy Zespole szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej 18. Pomysł również dojrzewał długo, choć w tym przypadku czas grał na niekorzyść Gminy i potencjalnych lokatorów, bowiem budynek nie należy do gminnego majątku, a jedynie został przekazany Gminie we władanie przez Powiat Olkuski na 20 lat (obecnie już niecałe 15, bowiem umowę podpisano w kwietniu 2015 r.).

2 marca 2020 r. został ogłoszony przetarg na zadanie pn. „Przebudowa budynku byłego internatu Zespołu Szkół w Wolbromiu, przy ulicy Skalskiej 18 i jego adaptacja na mieszkania socjalne i komunalne”. Przedmiot zamówienia obejmował przebudowę I i II piętra budynku internatu na mieszkania. Na I piętrze ma zostać wydzielonych 13 mieszkań, w tym 4 jednopokojowe i 9 dwupokojowych. Na II piętrze powstanie 12 mieszkań, w tym dwa jednopokojowe oraz 10 dwupokojowych. W mieszkaniu jednopokojowym ma być przedpokój z wnęką kuchenną, łazienka i pokój. Mieszkanie dwupokojowe ma składać się z przedsionka, łazienki, pokoju dziennego z aneksem kuchennym (w jednym przypadku z wydzieloną kuchnią) oraz sypialni. Układ komunikacji wspólnej ma pozostać bez zmian – są to dwie klatki schodowe i wspólne korytarze. Część piwnic będzie zaadaptowana pod komórki lokatorskie – po jednej na każde mieszkanie.

W pierwszej wersji przetargu oferty na wykonanie zadania można było składać do 21 kwietnia br. W kolejnych miesiącach postępowanie przetargowe przedłużano, a oferty (wpłynęło ich 15) ostatecznie otwarto dopiero 17 lipca 2020 r. i obecnie trwa ich ocena. Najtańsza z nich opiewa na kwotę 1 257 152,64 zł, a najdroższa – na 1 872 648,43 zł, a zamawiający założył, że przeznacza na realizację 1 449 437,52 zł, zatem kilka ofert spełnia ten warunek i wykonawca zostanie wyłoniony.

Przypomnijmy – były internat to obiekt trzykondygnacyjny, w całości podpiwniczony. Obecnie na parterze znajduje się siedziba LGD „Nad Białą Przemszą”, a pozostała część, wcześniej służąca jako internat, a później jako siedziba zlikwidowanego Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu, jest praktycznie nieużytkowana. W części bocznej budynku znajdują się zamieszkałe lokale, które niegdyś były mieszkaniami służbowymi. Na dodatkowe mieszkania, które powstaną w budynku z pewnością bardzo szybko znajdą się chętni. Burmistrz zapowiada, że pierwszeństwo w ich przyznawaniu będą miały samotne matki, młode małżeństwa chcące się usamodzielnić oraz rodziny pozostające w złej sytuacji materialnej lub mające prawo do lokalu socjalnego przyznane prawomocnym wyrokiem sądowym.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tania Zablokowana
Tania Zablokowana
1 rok temu

A dla Ukraińców są mieszkania, w jaki sposób oni się dostali do bloków? Całymi rodzinami tu się zwalili! Zdrajcy nami rządzą na wszystkich szczeblach. Oferta mieszkanie na dziecko to świadoma demoralizacja, zachęcanie do tego żeby ludzie żyli bez ślubu, a może nawet kara za życie zgodne z wiarą.