remont zs sucha

Podczas, gdy uczniowie i kadra nauczycielska zażywają letniego wypoczynku w szkołach gminy Trzyciąż trwają poważne prace remontowe, m. in. wszystkie budynki szkół publicznych podawane są gruntownej termomodernizacji. ZS w Suchej oraz ZS w Zadrożu wraz z oddziałem przedszkolnym będą zmodernizowane z pomocą dofinansowania unijnego dysponowanego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego, a ZS w Jangrocie – dzięki umarzalnej częściowo pożyczce z WFOŚiGW w Krakowie.

Roboty termomodernizacyjne w Zespole Szkół w Suchej oraz Zespole Szkół i Oddziale Przedszkolnym w Zadrożu wykona wybrana w przetargu Firma Projektowo-Budowlana „Włodarz” Michał Włodarz z Gruszowa, która zaoferowała się wykonać to zlecenie za kwotę 922 500 zł. W ramach remontu w szkole w Zadrożu przewidziano ocieplenie stropodachu, wymianę okien zewnętrznych w piwnicy na nowe z PCV, wymianę drzwi i ocieplenie ścian budynku przy kotłowni. Podobne prace prowadzone są w budynku ZS w Suchej – tam konieczne było ocieplenie ścian nadziemia, piwnic i fundamentów, a także stropu pod dachem szkoły i sali gimnastycznej. Dodatkowo ta sama firma dokona przebudowy obu szkolnych kotłowni pod wymogi pieców gazowych oraz wykona nowe instalacje CO i gazowe za kwotę 565 800 zł.

Termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Jangrocie finansowaną przez gminę z udziałem środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie wykona wolbromska Firma Handlowo-Usługowa „PASO” Sośnierz Paweł, która wygrała przetarg z ceną ofertową 340 004,73 zł. W Jangrocie przewidziano ocieplenie ścian budynku płytami styropianowymi, wymianę rynien, rur spustowych i kompletne obróbki blacharskie, a także remont instalacji odgromowej i inne roboty towarzyszące.

Remonty finansowane przez gminę w Zadrożu wspierają rodzice, którzy zaoferowali się we własnym zakresie sfinansować i wykonać gruntowny remont szkolnych pomieszczeń kuchennych. Z budżetu gminy natomiast będą sfinansowane prace zapewniające odpowiednią temperaturę na sali gimnastycznej w Jangrocie.

Ponieważ gmina Trzyciąż przystąpiła do realizacji projektu z dofinansowaniem unijnym pn. „Rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych i TIK”, mimo okresu wakacyjnego trwają już działania także w tym zakresie. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 728 068,86 zł. uczniowie i nauczyciele Zespołów Szkół w Jangrocie, Suchej i Zadrożu od nowego roku szkolnego będą się mogli cieszyć z nowoczesnego wyposażenia trzech międzyszkolnych pracowni matematyki i przedmiotów przyrodniczych w pomoce naukowe i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia eksperymentów i obserwacji (m. in. w dygestoria, szafy laboratoryjne, wagi, przyrządy pomiarowe, przyrządy optyczne, szkła laboratoryjne, palniki, gry matematyczne planszowe, logiczne, bryły geometryczne, krzywomierze, bryły szkieletowe, globusy, atlasy, mapy ścienne itp.) oraz sprzęt teleinformatyczny (m. in. zestawy przenośnych komputerów z oprogramowaniem, drukarki 3D, urządzenia umożliwiające ładowanie i zarządzanie mobilnym sprzętem komputerowym, systemy do zbierania i analizowania odpowiedzi). We wszystkich pomieszczeniach szkolnych w ZS zostanie zapewniony dostęp do sieci wi- fi.

– Termomodernizacje, które uda się nam zrobić w tym roku podniosą efektywność utrzymania budynków, stanowiących majątek gminy i przyniosą rzeczywiste oszczędności z zużyciu energii. Przyczynią się także do poprawy estetyki obiektów szkolnych – wyjaśnia wójt Roman Żelazny. – Natomiast doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesny sprzęt pozwoli nie tylko na uatrakcyjnienie zajęć szkolnych, ale także na realizację dodatkowych zajęć z zastosowaniem nowoczesnych metod nauczania, w tym eksperymentu. Uczniowie szkół podstawowych z  klas IV-VII w nadchodzącym roku szkolnym i uczniowie klas IV-VIII  w roku szkolnym 2018/2019 skorzystają z zajęć pozalekcyjnych rozwijających kompetencje  matematyczno – przyrodnicze oraz cyfrowe. Podobną szansę otrzymają również na zajęciach dodatkowych uczniowie kl. II i III gimnazjów, którzy będą uczyć się m. in. programowania robotów oraz wezmą udział w edukacyjnej wycieczce do Wydziału Robotyki na jednej z technicznych uczelni w Krakowie. W odkrywaniu praw przyrody pomoże uczestnikom kolejnych zajęć pozalekcyjnych wycieczka do warszawskich laboratoriów Centrum Nauki Kopernik, BioCentrum Edukacji Narodowej oraz Muzeum Ziemi i Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – informuje wójt, dodając, że racjonalny rozwój oświaty na terenie kierowanej przez niego gminy jest dla niego priorytetem.

To jeszcze nie wszystkie nowości w szkołach w nadchodzącym roku. W ramach  realizacji tego samego projektu wsparciem zostanie objętych również 45 nauczycieli ze wszystkich trzech zespołów szkół prowadzonych przez gminę Trzyciąż. Nauczyciele matematyki i przedmiotów przyrodniczych zdobędą nową wiedzę w zakresie nauczania w swoich dziedzinach z wykorzystaniem metody eksperymentu i projektu, w tym w pracy z uczniem zdolnym, zaś wszyscy nauczyciele będą zwiększali swoje kompetencje cyfrowe w zakresie wykorzystywania technologii informatyczno-komunikacyjnych.

Dzięki kolejnemu pozyskanemu przez gminę dofinansowaniu unijnemu w wysokości 74 958,63 zł w partnerstwie z Województwem Małopolskim we wszystkich publicznych szkołach w gminie Trzyciąż będzie też realizowany projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Pozwoli on m. in. na utworzenie szkolnych punktów informacji i kariery, w których gimnazjaliści znajdą pomoc w formie doradztwa w planowaniu przyszłości edukacyjno-zawodowej, zgodnie ze swoimi predyspozycjami i umiejętnościami.

IMG 20170714 150547

IMG 20170727 132137

re2

re3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek J.
Tomek J.
4 lat temu

Brawo! Duże gratulacje !

Wiechu
Wiechu
4 lat temu

BRAWO! Trzeba przyznać, że trochę zazdroszczę Wam zaangażowania Wójta i Rady Gminy! Ciesze się że w naszych gminach coś się dzieje, oby tak dalej!

Tadeusz
Tadeusz
4 lat temu

Pięknie, oby tak dalej. Warto zaznaczyć, że za żadnego Wójta nie było tyle zrobione, co za Pana Żelaznego.