67_rocznica_zakonczenia_wojny_7

– Dziś, stajemy przed tym miejscem upamiętnienia ich bohaterstwa i poświęcenia, gdyż pragniemy okazać nasze uznanie, wyrazić nasz hołd i naszą wdzięczność. Dziękujemy w ten sposób za bezcenne dary pokoju i wolności, którymi możemy się dziś cieszyć, a które im i obecnym z nami w tych chwilach kombatantom zawdzięczamy. Niech kwiaty, które za chwilę w tym miejscu złożymy, będą symbolem naszej pamięci i wdzięczności dla wszystkich olkuszan walczących i cierpiących terror okupanta, poległych i zamordowanych w czasach II wojny światowej – mówił olkuski wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń podczas miejskich obchodów 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej na starym cmentarzu w Olkuszu.

Po odegraniu hymnu państwowego kwiaty i wieńce pod tablicami upamiętniającymi poległych i zamordowanych Polaków złożyli członkowie organizacji kombatanckich i wojsk67_rocznica_zakonczenia_wojny_2owych, władze miasta i powiatu, poseł Jacek Osuch, dyrektor biura poselskiego Lidii Gądek, policjanci, strażacy i zarząd osiedla Centrum.

– Przez blisko sześć lat największy konflikt zbrojny w dziejach świata, wywołany przez hitlerowskie Niemcy z udziałem innych faszystowskich i nacjonalistycznych państw, pochłonął według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ofiar. Każdy z nas żegnał kiedyś kogoś z najbliższych. Kiedy stają nam przed oczami chwile związane z tym, co dla nas wszystkich nieuchronne, kiedy wspominamy uczucia towarzyszące ostatniej drodze ważnych w naszym życiu osób, możemy spróbować wyobrazić sobie ogrom cierpienia, jakim ogarnięty był wówczas świat. Możemy spróbować, gdyż wyobrazić sobie tego nie sposób. Tak samo, jak nie sposób wyobrazić sobie, że wszystko to, walki na frontach, masowe egzekucje tak żołnierzy, jak i osób cywilnych, czy wreszcie obozy koncentracyjne – potworne fabryki śmierci, służyły spełnieniu szalonych ambicji grupy przywódców kilku państw i ich politycznych i wojskowych popleczników – mówił wiceburmistrz Łysoń.

Poczty sztandarowe wystawiły olkuskie szkoły i jednostki straży pożarnej. Techniczną oprawę uroczystości zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

67_rocznica_zakonczenia_wojny_15

67_rocznica_zakonczenia_wojny_14

67_rocznica_zakonczenia_wojny_13

67_rocznica_zakonczenia_wojny_12

67_rocznica_zakonczenia_wojny_11

67_rocznica_zakonczenia_wojny_10

67_rocznica_zakonczenia_wojny_9

67_rocznica_zakonczenia_wojny_8

67_rocznica_zakonczenia_wojny_6

67_rocznica_zakonczenia_wojny_5

67_rocznica_zakonczenia_wojny_4

67_rocznica_zakonczenia_wojny_3

67_rocznica_zakonczenia_wojny_1

67_rocznica_zakonczenia_wojny

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze