Powiat

Kto myśli, że idea bezinteresownego pomagania odchodzi w przeszłość wraz ze wzrastającą indywidualizacją i izolacją społeczną jest w grubym błędzie. Dowodem na to są choćby ostatnie wydarzenia związane z organizacją zbiórek na WOŚP. Podobnie dobrze ma się idea uczestnictwa w działalności ochotniczych straży pożarnych.

Większość dobrze funkcjonujących jednostek OSP w naszym powiecie prowadzi młodzieżowe drużyny pożarnicze. Należą do nich chłopcy, ale także wiele dziewcząt, które podobnie jak ich starsze koleżanki z powodzeniem radzą sobie z zadaniami stawianymi ratownikom. Młodzi strażacy, którzy w przyszłości wymienią starszą kadrę, biorą udział w ćwiczeniach i szkoleniach, zdobywając wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, które mogą wykorzystać na co dzień, kiedy ktoś w ich otoczeniu potrzebuje pomocy.

Uczestnictwo w działaniach młodzieżowych drużyn strażackich jest dla młodych ludzi znakomitą alternatywą dla biernego spędzania wolnego czasu, sprzyja zawiązywaniu przyjaźni, uczy zaradności, sprawnego współdziałania w zespole, samodzielnego podejmowania decyzji i kształtuje odwagę.

Poszczególne drużyny młodzieżowe biorą udział w rywalizacji między sobą w czasie organizowanych zawodów strażackich, ale także prezentują swoje umiejętności podczas różnorodnych pokazów i szkoleń. Podobnie było choćby podczas niedzielnego 31 finału WOŚP, gdzie pokaz ratownictwa przedmedycznego prezentowała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Wierzchowiska.

Pod koniec ubiegłego roku prowadzone była kolejna edycja szkolenia dla strażaków ratowników OSP z terenu gminy Wolbrom, mającego na celu nabycie wiedzy i umiejętności przez członków Ochotniczych Straży Pożarnych do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych, w tym gaśniczych. Ciekawostką jest, że panom strażakom nie ustępują panie – w siedzibie Jednostki OSP KSRG w Zarzeczu w listopadzie ubiegłego roku odbył się egzamin kończący edycję szkolenia, do którego przystąpiło 18 druhen. Wszystkie ukończyły egzamin z wynikiem pozytywnym, stając się tym samym ‍strażaczkami ratowniczkami OSP, mającymi uprawnienia do uczestnictwa w działaniach ratowniczo gaśniczych. Tak trzymać!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze