choinka_4

Nadleśnictwo Olkusz oraz Szkoła Podstawowa nr 1 wzięły udział w przedświątecznej akcji „Choinki nadziei”, organizowanej przez fundację ekologiczną ARKA, która promuje wolontariat dzieci w domach pomocy społecznej, a tym samym kształtuje szlachetne i otwarte postawy uczniów. Akcji patronuje dyrektor generalny lasów państwowych, Marian Pigan. Organizatorzy zachęcają wszystkie szkoły i przedszkola do przygotowania świątecznego programu artystycznego, który przedstawiony będzie później w wybranym domu opieki społecznej, a którego głównym elementem jest wręczenie pensjonariuszom naturalnej choinki.

– Nadleśnictwo Olkusz zaangażowało się w tę akcję po raz drugi poprzez wyjście z inicjatywą i zaproszenie do organizacji jasełek SP nr 1 w Olkuszu. W bieżącym roku byliśmy nadleśnictwem wiodącym w akcji „Choinki Nadziei”. Ogarnia nas wielkie wzruszenie, kiedy młodzież jest tak entuzjastycznie przyjmowana przez starsze pokolenie. W okresie przedświątecznym zanikają różnice pokoleń, a wspólne oczekiwanie na Jezusa jest wspaniałym czasem miłości, jedności, pokory . Poprzez udział w akcji „Choinka Nadziei” uświadomiliśmy sobie i innym potrzebę pamiętania o ludziach starszych, samotnych i chorych – mówił Ryszard Malik – specjalista służby leśnej w choinka_2Nadleśnictwie Olkusz.

Głównym elementem akcji było wręczenie pensjonariuszom olkuskiego Domu Opieki Społecznej naturalnej choinki, co pozwoliło im poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy placówki przyjęli gości bardzo serdecznie.  Dla ludzi starszych była to okazja doświadczenia odrobiny ciepła i nadziei, a dla dzieci niezapomniana lekcja wychowawcza, uświadamiająca im, iż wokół nas żyją także ludzie starsi i chorzy. Dzięki uprzejmości olkuskiego nadleśnictwa pensjonariusze otrzymali wspaniałą żywą choinkę. Leśnicy podarowali także drobne upominki, które złożono na ręce pani dyrektor.

Uczniowie ze SP nr 1 przedstawili pensjonariuszom jasełka pt. „Betlejem”, które przygotowali pod kierunkiem siostry Janiny.

W uroczystości wzięli udział: nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz – Romuald Jurzykowski, przedstawiciel regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Katowicach – Krzysztof Chojecki, przedstawicielka fundacji ekologicznej ARKA z Bielska – Białej – Alicja Fober. Tego typu spotkania przynoszą obopólne korzyści. W pensjonariuszach bowiem wyzwalają radość, a dla młodych ludzi stanowią lekcję budowania zrozumienia dla starości, cierpienia i przemijania, wpisanych w ludzką egzystencję. Ponadto uczą niesienia pomocy, budowania takiego wizerunku rodziny, w którym jest miejsce dla babci i dziadka. Ta świąteczna wizyta była dla wszystkich wielkim przeżyciem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maria Wisconsin USA
Maria Wisconsin USA
11 lat temu

Halo :Ty Pokrecony jak to slusznie i z wyczuciem sie nazwales jestem przekonana ze pochodzisz z katolickiej rodziny tylko szpanujesz ,no i nie chcialo sie uczyc zeby cos wiedziec o Obrocie Cial Niebieskich,i ponad to slownictwo masz bardzo ubogie, radze postudiowac Pismo Swiete najwartosciowsza,najbogatsza Ksiege Swiata. Teraz Ty Normalny – nie jestes normalny bo taka nienawisc ,zlosc jednoczesnie rozgoryczenie przez ciebie przemawia jestem olkuszanka z dziada ;pra dziada i parafianka sw. Andrzeja chodzilam jako dziecko na procesie Bozego Ciala sypac kwiatki , uczestniczylam w Jaselkach BozoNarodzeniowych ,religie mialam w szkole podstawowej i w gimnazjum i jak widzisz bylam bardzo zwiazana z obrzedami katolickimi. Chlopie nie masz pojecia o wierze ,zapytam cie czy do ksiedza sie modlisz czy doBoga uzywasz wyswiechtanych atrybutow ,komunistycznych,prostackich .przemysl swoje zycie czy ty niejestes pazerny,zachlanny itp. wszystkiego dobrego w nowym roku.

świadek mimo woli
świadek mimo woli
11 lat temu

[quote name=”tekst”]… W okresie przedświątecznym zanikają różnice pokoleń, a wspólne oczekiwanie na Jezusa jest wspaniałym czasem miłości, jedności, pokory …[/quote]

A ja proponuję panu specjaliście, aby na Jezusa czekał w lasach za które odpowiada, bo dzisiaj wracając z pracy widziałem jak mu inni, też czekający na Jezusa, haratali w lesie choinki, a podobno tego robić nie można.

Ja osobiście na Jezusa nie czekam bo nie mam na to czasu. Czekam na moją dziewczynę która przyjedzie na święta, z niej przynajmniej będzie jakiś pożytek 🙂

Normalny
Normalny
11 lat temu

[quote name=”Pokręcony”]Ty, Normalny, ty chyba nadal wierzysz, że Ziemia jest płaska i stanowi centrum wszechświata, wszak to zanegował katolicki ksiądz Kopernik Mikołaj z Fromborka :lol:[/quote]

No właśnie, bardzo dziwne, że syn boży nie wiedział o tym, że Ziemia jest kulką, przecież łaskawy tatuńcio patrząc z nieba kulkę musiał widzieć… i synciowi nie powiedział? Dziwne?

Z Kopernika był taki ksiądz jak z koziej … . On po prostu musiał udawać klechę żeby go nie spalili na stosie za herezje, tak, jak kościół spalił tysiące Kopernikowi podobnych.

Odwracasz nieuku kota ogonem, to kościół przez wieki mordował tych, którzy dzięki wiedzy i nauce po kolei obalali „boskie prawdy”, w tym to, że Ziemia jest płaska :).

P.S. Jeżeli komuś nie podobają się komentarze na e-Przeglądzie niech czyta wersję papierową dostępną dla każdego mieszkańca Olkusza, i niech wyciąga własne wnioski 😆 .

Pokręcony
Pokręcony
11 lat temu

Ty, Normalny, ty chyba nadal wierzysz, że Ziemia jest płaska i stanowi centrum wszechświata, wszak to zanegował katolicki ksiądz Kopernik Mikołaj z Fromborka 😆

Normalny
Normalny
11 lat temu

Każdy pretekst dobry aby ogłupiać dzieci w świeckich szkołach. Organizowaniem taki przedstawień związanych z narodziniami „Jezusa” powinien zajmować się kościoł lub przykościelne kółka różańcowe, a nie szkoły świeckie.

Kościoł i kler ogarniają swoją bezmyślną, absurdalną, opartą na fikcji i abstrakcyjną działalnością całą ziemię olkuską, za sprawą bezmyślnych polityków związanych z pazernym, obłudnym i rozpanoszonym kościołem.

Miłość w wersji kościoła katolickiego nie była i nigdy nie będzie miłością szczera i prawdziwą, co najwyżej FAŁSZEM i OBŁUDĄ, i przed tym należy chronić dzieci w szkołach świeckich.