Z dniem 11 maja zostały wyłączone z parkowania wewnętrzne pasy wokół płyty olkuskiego rynku. Minęło kilka tygodni, a w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od zmotoryzowanych mieszkańców, którzy pytają m. in. o nowe miejsca postojowe w centrum Olkusza. Co na to władze miasta?

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku wyłączono z możliwości parkowania wewnętrzny pas po wschodniej stronie rynku. Jak już pisaliśmy, zdaniem władz miasta, dzięki temu znacznie poprawiła się atrakcyjność strefy rekreacyjnej z szachownicą i fontannami, zrobiło też się bezpieczniej. Stąd pomysł na wyłączenie pozostałych trzech wewnętrznych pasów. W maju olkuski burmistrz Roman Piaśnik podkreślał, że w ścisłym centrum miasta powinno się równoważyć potrzeby kierowców oraz bezpieczeństwo i komfort pieszych.

Kierowcy interweniujący w naszej redakcji pytają, gdzie teraz mają parkować. -Strefa ograniczonego postoju na rynku się sprawdza, ale to koniec pozytywów. Pomysł z wyprowadzeniem części aut z rynku byłby dobry, gdyby pomyślano tez o zmotoryzowanych mieszkańcach. Nie może być tak, że likwiduje się miejsca postojowe, a w zamian nie wskazuje nowych. Parking przy Victorii często jest zapchany, znaleźć wolne miejsce na ul. Górniczej w ciągu dnia graniczy z cudem. W dni targowe to już w ogóle szkoda mówić. Skoro ograniczono ilość miejsc postojowych na rynku, rozumiem, że planowana jest budowa parkingu w jego pobliżu? Bo przecież gdzieś zaparkować trzeba, idąc do urzędu czy do sklepu na rynku. W czasie pandemii nie zamierzam jeździć autobusem – własny samochód jest zdecydowanie bezpieczniejszym środkiem transportu. Cóż z tego, skoro nie ma go gdzie zaparkować – to jedna z wielu opinii, jakie dotarły do naszej redakcji.

Fakt faktem – miejsc postojowych będzie zawsze za mało. Widać to i przy osiedlowych ulicach, i w innych częściach miasta. Gdy kilka lat temu ówczesny starosta Paweł Piasny otworzył plac postojowy przy „ekonomiku” na blisko 100 samochodów, kierowcy szybko przyzwyczaili się do tego miejsca. Obecnie, od rana do popołudnia często jest tam „komplet”. Ale być może dzięki temu mniej aut zastawia chodniki czy bramy?

Nasi Czytelnicy, którzy zainteresowali nas tematem miejsc postojowych na rynku obawiają się, że z czasem w ogóle nie będzie można tam parkować. Wiele osób pytało też, czy miasto ma w planach budowę ogólnodostępnego parkingu w centrum.

Wszystkie pytania naszych Czytelników odesłaliśmy do magistratu. ODPOWIEDZI, KTÓRE OTRZYMALIŚMY OD RZECZNIKA PRASOWEGO URZĘDU PUBLIKUJEMY PONIŻEJ W NIEZMIENIONEJ FORMIE.

1.Ile miejsc postojowych zlikwidowano na rynku po wprowadzeniu z dniem 11 maja nowej organizacji ruchu?

W obrębie rynku pozostało blisko 70 miejsc postojowych przy ok. 29 miejscach zniesionych. Dane te mogą się nieco różnić w zależności od tego, jak duży pojazd zatrzymuje się na rynku. Samochód można pozostawić bezpłatnie na 90 minut. W niedalekiej odległości od rynku, a zatem na ul. Szpitalnej, Górniczej, Mickiewicza, Sławkowskiej oraz pod Victorią, dostępnych jest ponad 180 miejsc postojowych. Prosty szacunek pokazuje więc, że redukcja miejsc postojowych sięgnęła niecałych 10 procent miejsc, przynosząc jednocześnie znaczny oddech pieszym i rowerzystom, którzy zauważają poprawę atrakcyjności rynku. Co więcej, w dni robocze po godzinie 15:30, a w soboty, niedziele i święta bez ograniczeń dostępny jest parking za Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zmiana organizacja ruchu na rynku została bardzo pozytywnie przyjęta przez znaczną część mieszkańców naszego Miasta oraz Gminy. Podkreślają oni, że rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy docierają do niego pieszo lub rowerem. Wpływ na to ma mniejsza liczba samochodów (a także spalin) oraz większa ilość zieleni. Przede wszystkim podkreślmy – rynek to nie parking, a centralny plac miejski, do którego równe prawa mają piesi, rowerzyści, jak i zmotoryzowani. Dotychczas na rynku dominowały pojazdy, parkujące po obu stronach pasa ruchu.

2.Czy zamiast likwidować miejsca postojowe na rynku w okresie pandemii nie powinno się raczej namawiać mieszkańców, aby przyjeżdżali do tutejszych sklepów i w ten sposób zachęcać ich do zakupów u lokalnych przedsiębiorców, którzy obecnie znajdują się w trudnej sytuacji?

Oczywiście namawiamy wszystkich mieszkańców do wspierania lokalnej przedsiębiorczości. Dotyczy to zarówno punktów w centrum miasta, jak i tych, które znajdują się na terenie całej gminy. Klientami nie są jedynie osoby zmotoryzowane, a również piesi oraz rowerzyści.

3.Do kiedy strażnicy miejscy (zaraz po zmianie organizacji ruchu czterech strażników, później dwóch strażników) będą przez całe dnie pilnować prawidłowego parkowania na rynku?

Odnosząc się do kwestii Straży Miejskiej należy wskazać, że w związku z odmrożeniem gospodarki, Straż Miejska wypełnia dodatkowe obowiązki związane z przestrzeganiem ograniczeń dotyczących obowiązkowego dystansu społecznego, czy zasłaniania nosa oraz ust. Trudno sobie również wyobrazić, by zmiana organizacji ruchu w obrębie rynku pozostała obojętna dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kierowców. Dlatego Straż Miejska delegowana jest do zadań na bieżąco – w ramach aktualnych potrzeb.

4.Czy w związku z likwidacją miejsc postojowych na rynku planowane jest powstanie nowych ogólnodostępnych miejsc postojowych w centrum miasta – jeśli tak, to gdzie, kiedy i ile?

Na tę chwilę trudno mówić o nowych miejscach parkingowych, które mogłyby stanowić alternatywę, ponieważ w ścisłym centrum Olkusza brakuje miejsca na takie parkingi. Dodajmy, że gmina mogłaby wykonać taki parking wyłącznie na terenie gminnym. Z drugiej strony miasta na całym świecie wyprowadzają ruch prywatnych samochodów z rynków i ścisłych centrów miast, a nie szukają sposobów, by sprowadzić ich jeszcze więcej.

5.Czy planowane jest wprowadzenie całkowitego zakazu parkowania w obrębie rynku? Czy już wiadomo, od kiedy ul. Górnicza zostanie objęta Strefą Płatnego Parkowania?

Na tę chwilę nie ma planów wprowadzenia całkowitego zakazu ruchu w obrębie rynku oraz szczegółów objęcia Strefą Płatnego Parkowania ul. Górniczej.

Komentarz pozostawiamy Wam!

Fot.pixabay.com

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
mike Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mike
Zaufany czytelnik
mike

„Straż Miejska wypełnia dodatkowe obowiązki związane z przestrzeganiem ograniczeń dotyczących obowiązkowego dystansu społecznego, czy zasłaniania nosa oraz ust.”
Kolejni po policji nawiedzeni próbujący karać na podstawie nielegalnych przepisów min. Szumowskiego który kagańców narciarza nie może sprzedać?