Miejscy radni w Bukownie zdecydowali, że przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości. W zależności od liczby stworzonych etatów ulgi mogą obowiązywać nawet przez pięć lat.
Jeszcze w ubiegłym roku burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski zapowiadał, że gdy tylko w Brukseli przyjęta zostanie nowa dyrektywa unijna w zakresie pomocy „de minimis” dla przedsiębiorców, radni rozważą wprowadzenie ulg dla lokalnych inwestorów. – Podjęcie uchwały spowodowane jest potrzebą rozwoju gospodarczego Miasta Bukowno oraz potrzebą zmniejszenia bezrobocia, w szczególności poprzez zainteresowanie inwestorów pobudzeniem rynku pracy w naszym mieście. Ożywienie gospodarki nastąpić może m. in. poprzez zaproponowanie przedsiębiorcom zwolnień z podatku od nieruchomości. Zwolnienia te przysługiwałyby przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy w związku z realizacją inwestycji – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Okres zwolnienia z podatku zależy od ilości utworzonych nowych miejsc pracy. Jeśli będzie ich co najmniej pięć, przedsiębiorca nie zapłaci podatku od nieruchomości przez rok. W przypadku stworzenia minimum jedenastu etatów, okres ten wyniesie dwa lata, a 21 etatów – trzy lata. Na pięcioletni okres niepłacenia podatku mogą liczyć inwestorzy, którzy zatrudnią co najmniej 51 osób. Warunkiem jest utrzymanie takiego poziomu zatrudnienia przez cały czas zwolnienia z podatku.
Wsparcie udzielone przedsiębiorcom z różnych źródeł w ciągu trzech kolejnych lat nie może przekroczyć 200 tys. euro, natomiast dla przedsiębiorców działających w sektorze transportu drogowego towarów 100 tys. euro.
Wprowadzenie ulg dla inwestorów związane jest m. in. ze Strefą Aktywności Gospodarczej, która powstała w ubiegłym roku. Teren o powierzchni 34 ha przy ul. Kolejowej został kompleksowo uzbrojony. Wykonano tam sieć dróg wewnętrznych wraz z placami parkingowymi i manewrowymi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne (kanalizacji sanitarnej i deszczowej) oraz rurociągi sieci teletechnicznych. Przedsięwzięcie kosztowało 12 mln 240 tys. złotych, z czego dotacja ze środków europejskich wyniosła 80 proc. Około 10 ha tego terenu wchodzi w skład Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność w tym obrębie wiąże się z możliwością korzystania przez przedsiębiorców z pomocy publicznej w formie zwolnień w podatku dochodowym: dla małych firm do 70 proc. zwolnienia, średnich do 60 proc., a dużych do 50 proc. Ulgę taką mogą uzyskać firmy realizujące nowe projekty, które zainwestują na terenie Strefy minimum 100 tys. euro.
Tereny Strefy Aktywności Gospodarczej w Bukownie cieszą się sporym zainteresowanie inwestorów. Na chwilę obecną sprzedano już ponad 11 ha terenów pod nowe inwestycje, z czego 0,8 ha w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.