sad_olkusz

Coraz goręcej robi się wokół zbliżającej się reformy sądownictwa. Według planów ministra sprawiedliwości Sąd Rejonowy w Miechowie miałby stać się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Olkuszu. Miechowskim radnym takie rozwiązanie nie odpowiada, olkuskim – wprost przeciwnie. W obydwu miastach rajcy podjęli stosowne rezolucje i czekają na ostateczne decyzje.

Nasi miejscy radni zwrócili się z rezolucją do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina oraz Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. – Jesteśmy przekonani, że zmiana ta pozytywnie wpłynie na sprawność postępowania sądowego oraz – co najważniejsze – nie ograniczy obywatelom prawa do sądu. Nie zmieni się bowiem nic w dostępie do do wymiaru sprawiedliwości dla mieszkańców Miechowa i okolic, ponieważ wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Olkuszu będą mieścić się nadal w Miechowie – argumentują radni. Podobną rezolucję podejmą radni powiatowi na najbliższej sesji.

Taką drogę walki o sąd wybrali również samorządowcy z Miechowa. – Wyrażamy dezaprobatę dla planów Ministra Sprawiedliwości, bowiem takie postępowanie pozbawi mieszkańców Powiatu Miechowskiego sprawnego i szybkiego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Zmiany w organizacji sądownictwa winny być nakierowane na korzyść obywateli. Tymczasem pomija się historię, więzy lokalne, tradycję „małych ojczyzn”, czyli te wartości, które budują tożsamość. Tutejsze sądownictwo przetrwało wszystkie zawieruchy historyczne – czasy zaborów, powstań narodowych i obu wojen światowych. Niepokoją nas zatem planowane zmiany, nie uwzględniające opinii lokalnych samorządów, w wyniku których mniejsze ośrodki będą w większym stopniu marginalizowane – napisali radni powiatu miechowskiego oraz miejscowych gmin do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i rzecznika praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.

Z tekstu zamieszczonego na portalu miechowskiego Starostwa Powiatowego można wnioskować, że prezesowi tamtejszej Temidy bliżej do Krakowasad_miechow niż Olkusza. Prezes Maciej Czajka zaprzecza i proponuje inne rozwiązanie. – Uważam, że nasz sąd powinien funkcjonować w obecnej formie. W minionym roku przyjęliśmy i rozpatrzyliśmy około 10 tys. spraw. Mamy dobre wyniki i nie ma pilnej potrzeby ich poprawy.  Do ministerialnego projektu, według którego miechowski sąd miałby stać się wydziałem zamiejscowym sądu w Olkuszu, po ocenie statystycznej funkcjonowania mojej jednostki odniosłem się krytycznie. Moim zdaniem najlepsze byłoby poszerzenie właściwości sądu w Miechowie o gminy leżące po północnej stronie Krakowa. Kolejne dwie możliwości to przyłączenie nas do ościennych rejonów: Olkusza, Krakowa – Śródmieścia lub Krakowa Nowej Huty. Decyzja oczywiście należy do Pana Ministra, przy czym każde z tych rozwiązań polegające na łączeniu sądów, w mojej ocenie będzie paradoksalnie generowało kolejne dodatkowe koszty – uważa prezes miechowskiego sądu Maciej Czajka.

Czy dla małego sądu lepszym rozwiązanie jest przyłączenie go do dużej, krakowskiej instytucji, czy też do do mniejszej jednostki, jak w Olkuszu? Sądy w Krakowie są zdecydowanie większe pod względem obsady i ilości rozpatrywanych spraw. W Olkuszu orzeka 15 sędziów, w Miechowie 6. – Połączenia naszych sądów to ogromna szansa na utworzenie wydziału pracy dla Olkuszu i Miechowa. Zwiększa to również prawdopodobieństwo utrzymania wydziałów rodzinnych. Trzeba myśleć perspektywicznie. Rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo daje mieszkańców obydwu powiatów stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Mieszkańcy mogą tylko zyskać, ponieważ część spraw na pewno będzie toczyła się szybciej. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i świetnie do nich przygotowani – uważa prezes olkuskiego sądu, Małgorzata Jachowicz – Polak.

Maciej Czajka zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny element reformy. – Przy okazji reorganizacyjnych planów wiele mówi się o oszczędnościach, jakie powstaną po likwidacji stanowisk prezesów w ponad 120 sądach rejonowych. Tymczasem nie wymienia się konkretnych kwot. Prezes sądu w mniejszych jednostkach jest jednocześnie przewodniczącym wydziału i pobiera tylko jeden dodatek funkcyjny. W moim przypadku jest to Wydział Ksiąg Wieczystych. Jeśli więc sąd w Miechowie stanie się wydziałem zamiejscowym np. sądu w Olkuszu, a ja nadal będę pełnił funkcję przewodniczącego wydziału (taka funkcja jest konieczna), to oszczędność Skarbu Państwa na moich poborach wyniesie dokładnie 191 złotych w skali miesiąca – podkreśla prezes Czajka.

Reorganizacja sądów rejonowych jest pewna. Wydziałami zamiejscowymi staną się jednostki mające poniżej 14 sędziów. Miechów ma zbyt małą obsadę, by utrzymać się na obecnej pozycji. Czy zgodnie z pierwotnymi założeniami stanie się więc zamiejscowym wydziałem Olkusza? Minister sprawiedliwości powinien podjąć decyzję w ciągu najbliższych tygodni.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pyskaty
pyskaty
12 lat temu

[quote name=”konarlipy”][quote name=”lipa”]najlepiej zlikwidowac wszystko co sie na prowincji rusza i zaorac.rząd jak wiadomo sam sie wyżywi, po co komu jakas cywilizacja poza warszawką[/quote]

Z punktu widzenia rzadzących to po co powiat w Olkuszu ??
a ile mozna by było zaoszczędzić ? Jak tak dalej pójdzie to Powiat Olkuski pójdzie do likwidacji czy to nam sie podoba czy nie . BEDZIE MNIEJ KOLESIOSTWA !!!!! SĄD, SANEPID ,URZĄD, POWIATOWY przenieś do KRAKÓWKA będziemy blizej KULTURY!!! jak kiedyś tłumaczyli OLKUSCY DUPODĘCI zmieniając wojewuctwo 😆 😆

PYTAJACY
PYTAJACY
12 lat temu

Czy to prawda, że syn Dudkiewicza – Przewodniczącego Powiatowej Lewicy, tworzy zremby Nowej prawicy na terenie Olkusza. A może sam tatuś – Janusz Dudkiewicz coć na ten temat powie.

para-graf
para-graf
12 lat temu

Jedyny zauważalny aktualnie kierunek rozwoju to :”Likwidować co się tylko da” czyli (moderacja) totalna. A skaczący sobie do gardeł, bezinteresownie zawistni, jątrzący i judzący obywatele w znakomity sposób ułatwiają rządzącym realizowanie tych planów. Zamknąć sądy, BWA, szkoły, zlikwidować dworce, rozłożyć na łopatki komunikację miejską, lunąć szpital, sprzedać za parę groszy resztę dobytku, podnieść cenę za wodę i podatki, usprawiedliwić to wszystko kryzysem, a potem wypiąć się na całość i zostać prezesem na (moderacja), albo ministrem w stolicy. Po nas choćby potop! Albo więc będziemy solidarnie „Niezadowoleni” i uratujemy co się da, albo nas wymiotą do czysta i nawet śliny nam nie starczy, żeby sobie w brodę napluć.

konarlipy
konarlipy
12 lat temu

[quote name=”lipa”]najlepiej zlikwidowac wszystko co sie na prowincji rusza i zaorac.rząd jak wiadomo sam sie wyżywi, po co komu jakas cywilizacja poza warszawką[/quote]

Z punktu widzenia rzadzących to po co powiat w Olkuszu ??
a ile mozna by było zaoszczędzić ? Jak tak dalej pójdzie to Powiat Olkuski pójdzie do likwidacji czy to nam sie podoba czy nie . Rząd ma dalekosiężne plany i Olkusz na pewno w nich jest ujety .

sędzia.
sędzia.
12 lat temu

[quote name=”paragraf”]miechów nigdy sie na taki numer nie zgodzi. lepszą droge mają do Krakowa[/quote]

Mało kto wie ale …………. bardzo prawdopodobne jest takie rozwiązanie miechowski sąd do Krakowa , a olkuski do Chrzanowa ,
Na chwilę obecną testowane jest to rozwiązanie , tak sie działa wypuszczajac informacje i analizuje sie zadowolenie bądz niezadowolenie społeczne ,

paragraf
paragraf
12 lat temu

miechów nigdy sie na taki numer nie zgodzi. lepszą droge mają do Krakowa

lipa
lipa
12 lat temu

najlepiej zlikwidowac wszystko co sie na prowincji rusza i zaorac.rząd jak wiadomo sam sie wyżywi, po co komu jakas cywilizacja poza warszawką